معروف ترین شاعر ارمنستان ایرانی تبار است

Yeghishe Charents

اگر در ارمنستان زندگی می کنید یا تابحال به این کشور مسافرت کرده اید؛ یقیشه چارنتس Եղիշե Չարենց را می شناسید. تعجب نکنید که با این قاطعیت حرف میزنم اگر اسم او را نشنیده باشید، تصویر او را دیده اید. بقیشه چارنتس معروفترین شاعر ارمنستان همان شخصی است که تصویر او روی اسکناسهای هزار درامی نقش بسته است. پدر و مادر این شاعر و فعال مدنی ارمنستان از اهالی شهر ماکو در استان آذربایجان غربی بودند.

بقیشه چارنتس سال 1897 در شهر قارص بدنیا آمد. او یک کمونیست بود و در زمان جنگ داخلی روسیه به رسته منطقه قفقاز ارتش سرخ ملحق شد. او در سال 1919 به ارمنستان آمد و یک سال بعد در وزارت آموزش در بخش هنری به عنوان کارگردان مشغول به کار شد. چارنتس خود نیز قربانی حکومت کمونیستها شد. او در سال 1937 و در سن چهل سالگی درگذشت. هنگام مرگ، او دوران زندان خود را سپری می کرد و استالین بر شوروی آن زمان حکومت می کرد. علت مرگ او نامشخص است، برخی می گویند در بیمارستان زندان درگذشت و برخی نیز می گویند که او اعدام شد، بهرحال حکومت استالین مسئول مرگ این شاعر، نویسنده و روشنفکر ارمنی شناخته شده است.
منزل یقیشه چارنتس در شماره ۱۷ خیابان ماشتوتس معروف به پراسپکت در شهر ایروان از سال ۱۹۵۷ تبدیل به موزه شده‌است. بناهای یابود فراوانی بنام این شاعر در ارمنستان وجود دارند. یکی از این بناهای یادبود در شهر چارنتساوان Չարենցավան و در ماه اکتبر جاری افتتاح شد. امسال 115 امین سالگرد تولد چارنتس است و مراسم ویژه این سالگرد از 14 تا 22 اکتبر جاری برگزار شد. در مدت برگزاری این مراسم ویژه بنای یاد بود یقیشه چارنتس در شهر چارنتساوان با حضور رئیس جمهور ارمنستان، سرژ سرکیسیان برگزار شد.

نظرات