ویزای ارمنستان

ارمنستان از معدود کشورهای جهان است که دارندگان گذرنامه ایرانی بدون داشتن دغدغه ویزا می توانند به آنجا سفر کنند. ویزای ارمنستان برای ایرانی ها در مرزهای زمینی این کشور و در فرودگاه صادر می شود و شرایط صدور آن بسیار آسان ست. در اینجا سعی می کنم مطالب کلی و اساسی در مورد ویزای ارمنستان را یاد آوری کنم.

انواع ویزا
اگر به قصد گردشگری، کارآفرینی، تجارت، تحصیل ، دیدار بستگان یا دوستان، درمان یا بهر دلیل دیگری می خواهید از ارمنستان بازدید کنید، باید ویزای دیداری Visitor visa درخواست کنید. اگر قصد دارید از خاک ارمنستان برای مسافرت به کشور دیگری استفاده کنید، میتوانید ویزای ترانزیت Transit visa درخواست کنید.
ویزای دیداری: رایج ترین نوع ویزای دیداری، ویزای 21 روزه یکبار ورود است که قیمت آن 3000 درام ارمنستان یا معادل 7 دلار امریکا است. البته اگر از بخش کنسولی سفارت ارمنستان در تهران تقاضای ویزا کنید، تنها یورو پذیرفته می شود و 6 یورو باید پرداخت کنید. ویزای 21 روزه با کمترین تشریفات و بسادگی برای همه صادر می شود.
ارمنستان ویزای چهار ماهه یکبار ورود و چهار ماهه چند بار ورود و نیز ویزای دوماهه چند بار ورود نیز صادر می کند. لیست قیمت هریک از انواع این ویزاها در جدول پایین این پست آمده است. توجه داشته باشید که موافقت با صدور این نوع ویزاها ممکن است بسادگی ویزای 21 روزه یکبار ورود نباشد، بخصوص برای کسانی که چندمین بار است چنین ویزاهایی را درخواست می کنند.
ویزای ترانزیتی: بسیاری از مسافران زمینی گرجستان ترجیح می دهند که از طریق ارمنستان به این کشور سفر کنند. بعضی ها ابتدا به ایروان سفر می کنند، یکشب یا اگر خوش بگذرد دو شب را در این شهر می مانند و بعد راهی گرجستان می شوند. ارمنستان برای سفر هوایی به برخی از شهرهای روسیه و اکراین که پرواز مستقیم به انها از تهران وجود ندارد هم ممکن است مسیر مناسبی باشد، مانند سوچی، سن پترزبورگ، خارکف، اودسا و غیره.
ویزای ترانزیت ارمنستان سه روزه است و حداکثر تا چهار روز قابل تمدید است و قیمت آن 10 هزار درام یا 25 دلار است. با توجه به سادگی صدور ویزای 21 روزه، شهروندان ایرانی اغلب ترجیح می دهند که بجای ویزای ترانزیت ویزای دیداری درخواست کنند که قیمت آن هم ارزان تر است. رانندگان و افراد خاصی که بطور مداوم نیاز به عبور ترانزیتی دارند ممکن است متقاضی این نوع ویزا باشند.

نحوه درخواست ویزای ارمنستان
همانطور که گفته شد ویزای ارمنستان برای شهروندان ایرانی در مرزهای زمینی و هوایی بسادگی صادر می شود و اغلب مسافران هنگام ورود به ارمنستان و در لب مرز یا در فرودگاه درخواست ویزا می نمایند اما بهرحال افرادی مایل هستند که پیش از رسیدن به مرز ویزای این کشور را بدست اورده باشند:
- افرادی که بصورت گروهی و بویژه در ایام تعطیل مسافرت می کنند و مایل نیستند که زمانی را برای صدور ویزا در مرز تلف کنند
- کسانی که بیش از 21 روز می خواهند در ارمنستان اقامت داشته باشند و نگران هستند که که ممکن است با ویزای آنها در مبادی وروی ارمنستان موافقت نشود.
- افرادی که با قطار از گرجستان به ارمنستان مسافرت می کنند
و گروههای دیگر، از جمله کسانی که دلایل شخصی خاصی برای خودشان دارند.
برای درخواست ویزا می توان به بخش کنسولی سفارت ارمنستان یا کنسول گری این کشور در شهرهای مختلف جهان مراجعه نمود و درخواست ویزا نمود. سفارت ارمنستان در تهران مبالغ ویزا را تنها به یوروو دریافت می کند و متقاضی باید عکس پرسنلی به همراه داشته باشد.
ویزای الکترونیک: ویزای یکبار ورود ارمنستان را می توانید بطور آنلاین و بدون مراجعه به سفارت درخواست بدهید. ویزایی که با این روش صادر می شود، ویزای الکترونیک eVisa نامیده می شود. برای تقاضای ویزای الکترونیک به این نکات توجه داشته باشید:
- مبلغ مربوط به ویزای الکترونیک را تنها از طریق کارتهای اعتباری مانند ویزا کارت و مستر می توان پرداخت کرد. بر این نکته تاکید می شود اگر چنین کارتهایی در اختیار ندارید، نمی توانید برای ویزای الکترونیک درخواست بدهید.
- ویزای الکترونیک حداکثر برای 120 روز اقامت صادر می شود و یکبار ورود است.
- برای درخواست ویزای الکترونیک به سایت ویزای الکترونیک وزارت امور خارجه ارمنستان مراجعه نمایید.
- سفارت خانه ها و کنسول گری ها ارمنستان در مورد ویزای الکترونیک پاسخگو نیستند، اگر سئوالی در این رابطه دارید با بخش ویزای الکترونیک وزارت امور خارجه ارمنستان تماس بگیرید. اطلاعات تماس در وبسایت معرفی شده موجود است.
- پیش از درخواست ویزای الکترونیک و پیش از ارسال پرسش در این مورد بخش پرسشهای مکرر در سایت ویزای الکترونیک وزارت امور خارجه ارمنستان را مرور کنید.

جدول قیمت ویزای ارمنستان
این هم جدول قیمت ویزای ارمنستان که از وبسایت وزارت امور خارجه این کشور کپی شده است. همانطور که در این وبسایت هم آمده است، قیمتها ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر کنند.

Republic of Armenia Visa Fee

Visa TypeFee
AMDUSDEURGBP
Visitor, single entry, up to 21 days of stay3000765
Visitor, single entry, up to 120 days of stay15000372924
Visitor, multiple entries, up to 60 days of stay, validity up to 6 months20000503931
Visitor, multiple entries, up to 120 days of stay, validity up to 1 year40000997763
Official0000
Diplomatic0000
Transit, single entry10000251916
Transit, multiple entries18000453528
Children under 18 for all types of visas0000

VISA FEE MAY CHANGE WITHOUT PRIOR NOTICE

اطلاعات تکمیلی در مورد ویزای ارمنستان
اگر هنوز پرسشهایی در مورد ویزای ارمنستان برای شما وجو دارد، می توانید به وبسیات وزارت امور خارجه ارمنستان مراجعه کنید یا اینکه در پایین این مطلب کامنت بگذارید. پاسخ شما بعد از بررسی اعلام خواهد شد.

نظرات

 1. سلام ممكنه بگين جريمه ي over stay شدن در ارمنستان چيه و آيا بيش از دو ماه زندان داره يا فقط جريمه پوليه؟
  ممنون

  پاسخحذف
 2. سلام ببخشيد من ميخوام براي ويزاي انگليس بيام ارمنستان ايا امكان وقت سفارت گرفتن در ايروان هست اگر لطف كنيد راهنمايي كنيد متشكرم

  پاسخحذف
 3. Salam , Rozeton bekhyr,,, Man Sweed zendegi mikonam va Främlingspasse Sweedi daram. chon hanoz 5 salam to Sweed por nashode ta tabeiyate Sweedo begiram. Bara hamin fekr konam ehtiyaj be vissa dashte basham age mikham be Armanestan safar konam... Dar zemn man pase Irani ham nadaram , va nemitonam be iran safar konam....Mikham be Armanestan safar konam ta khanevadamo onja bebinam , chikar mitonam bokonam ?? Aya gereftan passe armanestan rahate ? Lotfan komakam konid.... Mamono ,a

  پاسخحذف
 4. با تشکر از مطالب مفیدتون . آیا صحت داره که کسانی که از ارمنستاد یا آدربایجان دیدن میکنند نمبتونن وارد یکی از اون دو بشن ؟

  پاسخحذف
 5. سلام ما میخوایم با ماشین به ارمنستان بریم. باید چطوری بریم و چیکار کنیم.

  پاسخحذف
 6. در مطلب سفر با ماشین شخصی در این مورد توضیح داده شده است.

  پاسخحذف
 7. سلام
  میشه تابستان اومد ارمنستان و برای 3 ماه کار پاره وقت انجام داد
  لطفا بگین چه کارهایی میشه انجام داد

  پاسخحذف
 8. سلام شرایط کاری و گرفتن ویزای کار برای مهندسین عمران میخواستم بپرسم ایاشما تواین زمینه هم فعالیت دارید؟

  پاسخحذف
 9. سلام شرایط کار fرای مهندسین عمران میخواستم بپرسم .

  پاسخحذف

ارسال یک نظر