حمل و نقل شهر ی در ایروان خبرساز است

در روزهای آخر سال میلادی ، زمانی که مردم در تدارک برنامه های سال نو 2014 هستند، مسئله حمل و نقل درون شهری هنوز خبرساز است. شهرداری ایروان اعلام کرده است که کرایه مینی بوس شهری تا پایان ماه ژانویه 2014 تغییری نخواهد کرد و همچنان مبلغ 100 درام باقی خواهند ماند.
رایج ترین وسیله حمل و نقل عمومی در شهر ایروان مینی بوس است. این وسیله هم ارزان است و هم سریع، کرایه آن تنها یکصد درام است. با یکصد درام در ارمنستان شما نمی توانید یک نان کوچک هم خریداری کنید با اینحال مردم ایروان با افزایش قیمت کرایه مینی بوس بطوری سرسختانه مخالفت می کنند. در سال 2013 شهرداری ایروان ناچار شد تصمیم به گرانتر کردن قیمت کرایه ها را معلق کند زیرا کار به اعتراضهای گسترده خیابانی کشید. رانندگان و صاحبان این مینی بوسها نیز که از ارزانی کرایه ناخرسند هستند، بطوری هماهنگ مقررات مربوط به سوار نکردن مسافران سرپایی را نادیده می گیرند. در این روزهای پایانی سال شهرداری ایروان اعلام کرد که کرایه ها تا پایان ژانویه 2014 همان مبلغ یکصد درام خواهد بود. این خبر خیال مردم طبقه متوسط ایروان را راحت کرد که هنگام برپایی مراسم و جشنهای سال نو لااقل دغدغه افزایش کرایه ماشین را نداشته باشند.
خبر دیگری در مورد حمل و نقل شهری که اینروزها در رسانه های ارمنستان بازتاب یافت مربوط به شرایط دریافت مجوز تاکسی است. این خبر می تواند برای رانندگان خوشحال کننده باشد. از این پس رانندگان تاکسی عوارض مربوط به مجوز تاکسی رانی را بطور ماهانه پرداخت می کنند. پیشتر این رقم سالانه بود. اهمیت این تصمیم گیری در آن است که بسیاری از رانندگان تاکسی در ایروان بطور فصلی به این کار مشغول می شوند. برخی از آنها کشاورز هستند و تنها زمستانها مایلند از این راه درآمد کسب کنند. هزینه عوارض ماهانه مجوز تاکسی 12 هزار درام تعیین شده است و متقاضی تنها ماههایی که مایل است اتوموبیل خود را بعنوان تاکسی بکار گیرد، این هزینه را پرداخت می کند.

نظرات