ثبت شرکت در ارمنستان

قفقازستان - من بیشتر مایل هستم بجای عبارت ثبت شرکت از عبارت ثبت کسب و کار یا ثبت بیزنس استفاده کنم  با اینحال چون عبارت ثبت شرکت در میان ما فارسی زبانان جا افتاده است، در اینجا از این عبارت استفاده کرده ام. در مورد ثبت شرکت در ارمنستان چند نکته کلی و اولیه وجود دارد که باید به آنها توجه داشت:
- از سال 2011 مقررات ثبت شرکت در ارمنستان دستخوش تغییرات مثبتی گردید. ارمنستان مانند بسیاری از کشورهای جهان در راستای آسان نمودن کسب و کار سیاستگذاری و عمل می کند. بر پایه این سیاست مراحل اداری ثبت شرکت، کوتاه و با کمترین میزان بوروکراسی باید به انجام برسد و خوشبختانه ارمنستان در این راه گامهای بلندی برداشته است.
- اکثر منابعی که در مورد پروسه ثبت شرکت در ارمنستان بدست آوردم، حاوی اطلاعات قدیمی و بروز نشده هستند. بسیاری از مراحل اداری که توضیح داده شدند در اصلاحات اداری صورت گرفته حذف شده اند.
- در گذشته بعلت بوروکراسی فراوان، افرادی کار ثبت شرکت را بهتر انجام میدادند که به روال اداری کار اشراف کافی داشتند و در ضمن می توانستند از روابط اداری خود برای پیشبرد امور استفاده کنند. با اصلاحات صورت گرفته، توجه به قانون و البته مانند هر کار شفافی ابتکار عمل حرف اول را میزند.


انواع شرکت در ارمنستان
بر اساس قوانین ارمنستان شخصیتهای حقوقی که توسط شهروندان و افراد خارجی می توانند ایجاد شوند، یکسان هستند. افراد خارجی حق دارند همان نوع شرکتهایی را ثبت کنند که افراد بومی می توانند به ثبت برسانند.
قانون مدنی ارمنستان این نوع شخصیتهای حقوقی را تعریف می کند:
- شرکت سهامی  JSC (باز و بسته)
- شرکت با مسئولیت محدود LLC
- شرکت تضامنی (عمومی و محدود)
شرکت سهامی: شرکت سهامی Բաժնետիրական ընկերություն یک شخصیت حقوقی است که سرمایه آن به تعدادی سهم معین تقسیم می شود.موسسان شرکت تعداد و ارزش سهم ها را معین می کنند. مسئولیت موسسان شرکت سهامی محدود به ارزش اسمی سهام تحت مالکیت انها است.
قانون شرکت سهامی دو نوع شرکت سهامی را تعریف می کند، نوع باز բաց و نوع بسته փակ  .شرکت سهامی باز شرکتی است که سهام آن بدون موافقت سایر سهامداران قابل عرضه عمومی باشد. شرکت سهامی بسته شرکتی است که سهام آن تنها بین موسسان شرکت یا اشخاصی که پیشاپیش معین شده اند، قابل عرضه است.
می توانیم شرکت سهامی باز را شرکت سهامی عام و شرکت سهامی بسته را شرکت سهامی خاص نیز بنامیم بشرط اینکه توجه داشته باشیم این عبارات با آنچه تحت همین عناوین در ایران به ثبت می رسند، تفاوت دارند. به این خاطر من ترجیح میدهم در مورد شرکتهای ارمنستان از واژه های باز و بسته استفاده کنم.
بر اساس قوانین جدید ارمنستان برای شرکتهای سهامی سرمایه اولیه مورد نیاز نیست مگر شرکتهایی که در حوزه مالی فعالیت دارند مانند شرکتهای بیمه، بانکها و موسسات اعتباری.
شرکت با مسئولیت محدود: شرکت با مسئولیت محدود Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերություն همان شرکت سهامی بسته است با این تفاوت که سهام آن بین صاحبان شرکت تقسیم شده است. این نوع شرکت  می تواند توسط یکنفر یا چند نفر به ثبت برسد. مسئولیت موسسان محدود به سرمایه اولیه می باشد.سود شرکت بر اساس درصد سهم سرمایه گذاری تقسیم می شود مگر انکه در اساسنامه سهم سود بگونه ای دیگر تعریف شده باشد.شرکت با مسئولیت محدود و موسسان آن بصورت جداگانه مشمول مالیات می شوند.
بیزنس پارتنرشیپ: وقتی دو یا چند شخص حقیقی یا حقوق تحت یک نام تجاری شریک می شوند، بیزنس پارتنرشیب Համատեղ ընկերակցություն شکل می گیرد. این نوع شخصیت حقوقی را به فارسی شرکت تضامنی نیز ترجمه کرده اند اما همانطور که در توضیحات خواهیم دید با شرکت تضامنی تفاوت دارد و از اینرو من اصلاح انگلیسی بیزنس پارتنرشیب به معنی مشارکت در کسب و کار را استفاده می کنم. بیزنس پارتنرشیب به دو نوع ممکن است به ثبت برسد ،عمومی و محدود.
بیزنس پارتنرشیپ عمومی LP شرکتی است که از اتحاد دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی تحت عنوان صاحبان شرکت تشکیل می شود.هریک از صاحبان شرکت یا شرکا به میزان دارایی خود در برابر الزامات شرکت مسئول است.از این نظر بیزنس پارتنرشیب را می توان شرکت تضامنی نامید زیرا مسئولیت افراد به میزان دارایی خود آنها است و نه میزان دارائی شرکت.
بیزنس پارتنرشیب محدود LLP شرکتی است موسسان آن به دو نوع شریک عمومی و شریک محدود تقسیم می شوند.شریک عمومی شخصی حقیقی یا حقوقی در بیزنس پارتنرشیب است که به میزان دارایی خود در شرکت مسئولیت دارد. شریک محدود شخصی است که مسئولیت او در اساسنامه شرکت محدود به سرمایه شرکت شده باشد.
هر شخص می تواند شریک عمومی در تنها یک بیزنس پارتنرشیپ باشد.
شرکت فرزند: شرکت فرزند یا شرکت دختر Դուստր ընկերություն شرکتی است که بر اساس یک اساسنامه فرعی یا بموجب قرارداد با یک شرکت دیگر که شرکت اصلی یا شرکت والد نامیده می شود، فعالیت می کند. چنین شرکتی بموجب قوانین ارمنستان مسئولیتی در قبال بدهی های شرکت اصلی ندارد.
شرکت وابسته: شرکت وابستهԿախյալ տնտեսական ընկերություններ به شرکتی گفته می شود که بیش از 20 درصد سهام یک شرکت با مسئولیت محدود یا 20 درصد از سهام یک شرکت سهامی را مالک باشد.
دفتر نمایندگی یا شعبه: هر شرکت خارجی در ارمنستان می تواند دفتر نمایندگی یا شعبه Ներկայացուցչություն به ثبت برساند.دفتر نمایندگی یا شعبه ثبت شده در ارمنستان بر پایه اساسنامه شرکت اصلی فعالیت خواهد کرد.
مراحل ثبت شرکت
در تغییرات جدیدی که برای ثبت شرکت در ارمنستان ایجاد شده است:
- کلیه مراحل ثبت شرکت مانند ثبت نام، ثبت اساسنامه و دریافت کد مالیاتی در یک تقاضا صورت می گیرد.
- اداره ثبت برای ثبت شرکت مبلغی دریافت نمی کند.
- اداره ثبت شرکتها موظف است ظرف دو روز کاری تقاضای شما برای ثبت شرکت را تایید یا رد کند.
- شرکتهایی که در چهارچوب اساسنامه تهیه شده از سوی وزارت دادگستری ارمنستان به ثبت میرسند، بلافاصله ثبت می شوند و متقاضی یا متقاضیان نیازی به معطلی ندارند.
برای ثبت شرکت در ارمنستان دو راه وجود دارد. می توانید به واحد ثبت شرکتها در اداره عمومی ثبت مراجعه کنید یا از طریق وبسایت ثبت الکترونیک شرکت خود را به ثبت برسانید.
اخذ مجوز یا لایسنز
توجه داشته باشید که بموجب قوانین ارمنستان تنها ثبت شرکت ممکن است برای شروع فعالیت کافی نباشد و پس از ثبت باید برای گرفتن مجوز اقدام کرد. در ارمنستان سه نوع مجوز برای شروع فعالیت وجود دارد:
- مجوزساده:این نوع مجوز از سوی وزارت دارایی ارمنستان صادر می شود.
- مجوز مرکب: توسط سازمانهای مختلف دولتی صادر می شود و مربوط به فعالیتهای خاص مانند تولید دارو می باشد.
- مجوز تجارت: شرکتهایی که می خواهند در زمینه صادرات و واردات فعالیت کنند باید پس از ثبت در ادراه ثبت شرکتها در اداره گمرک نیز به ثبت برسند.
افتتاح حساب بانکی
در مورد افتتاح حساب بانکی بنام شرکت چند نکته حائز اهمیت است:
- برخی از بانکها برای شرکتهایی که صاحب یا سهامدار آن ایرانی باشد، حساب افتتاح نمی کنند.
- تعداد محدودی از بانکها به شرکتهای تاسیس شده توسط خارجی وام اعطاء می کنند.
- خدمات بانکی مناسب ممکن است رابطه مستقیم با سیاستهای اعطاء وام نداشته باشد.
بطور کلی توصیه من این است که برای افتتاح حساب پیش از اقدام، مشورت کنید تا بانکی مناسب با شرایط و نیاز خود را پیدا کنید.
دستگاه ثبت نقدینگی
در ارمنستان دریافت پول نقد بطور دستی بدون داشتن دستگاه ثبت نقدینگی غیرقانونی است. اگر ممکن است در کسب و کار خود پول نقد بطور دستی دریافت کنید باید پس از ثبت شرکت برای خرید این دستگاه اقدام کنید. دستگاه ثبت نقدینگی ماشینی کوچک است که با آن می توانید مبالغ دریافتی را ثبت و برای مشتری یا پرداخت کننده رسید کاغذی صادر نمایید. این دستگاه انواع گوناگونی با قیمتهای متفاوتی دارد. برای خرید آن مشورت توصیه می شود.
مهر شرکت
در ارمنستان داشتن مهر برای شرکتها الزامی نیست. اما بدیهی است که تهیه آن باعث می شود فعالیت شرکت سازمان یافته تر بشود.
استخدام کارمند
پس از ثبت شرکت و اخذ مجوز، نوبت به استخدام نیرو یا کارمند می رسد.مقررات استخدام نیرو در ارمنستان بر اساس قانون کار این کشور تعیین می شود. روابط بین کارفرما و نیروی کار بر اساس توافقنامه تنظیم می شود. کار تمام وقت 40 ساعت در هفته است. در ارمنستان حداقل دستمزد وجود دارد و توافقنامه کاری نباید بر پایه کمتر از این دستمزد تظیم شود. در حال حاضر حداقل دستمزد ماهانه 35 هزار درام است، این رقم سالانه تغییر می کند. میانگین دستمزد ماهانه بین 70 هزار درام تا 80 هزار درام می باشد. استخدام نیروی کار خارجی محدودیت ندرد.
اقامت ارمنستان
توجه داشته باشید که با ثبت شرکت در کشور ارمنستان هیچ ضمانتی وجود ندارد که برای شما اجازه اقامت در این کشور صادر شود. مایلم بر روی این موضوع تاکید کنم چون شاهد بوده ام برخی پس از ثبت شرکت از اینکه تقاضای اقامتشان رد شده است دچار شگفتی شدند. متاسفانه آنها اطلاعات نادرستی از سوی مشاوران ناآگاه بدست آوره بودند. موضوع گرفتن پروانه اقامت در ارمنستان، بحثی است که در پستهای آینده بطور مفصل به آن خواهم پرداخت.

نظرات

 1. آیا یک ایرانی میتواند آنجا زمین کوچکی بخرد و استخر پرورش ماهی دایر نماید. برای این کار ابتدا باید چه کرد. آیا خوراک ماهی و غیره را میشود از ایران برد. البته این سوال یکی از دوستانم است که پرسیده بود. خودمن. بدلیل شغلی که دارم تا ده سال دیگر نمیتوانم از ایران کان بخورم. ارمنستان. مردمان خیلی خوب و متین و آرام و با شخصیتی دارد ارزشش را دارد که آدم برای آنها و خودش تلاشی بکند. لطفا در مورد سوالم جواب بدید ممندن میشوم.

  پاسخحذف
 2. آیا یک ایرانی در آن محیط میتواند فعالیتی مثل پرورش ماهی یا. مرغداری نماید. آیا مزاحمتی برایش ایحاد نمی کنند.

  پاسخحذف
 3. یک ایرانی برای کسب و کار در ارمنستان هیچ محدودیتی ندارد و هر کاری که یک شهروند این کشور می تواند انجام بدهد برای یک ایرانی مجاز است.
  خوراک ماهی را می شود از ایران وارد کرد کما اینکه در حال حاضر برخی از پرورش دهندگان ارمنستانی نیز از خوراک ماهی تولیدی ایران استفاده می کنند.

  پاسخحذف
 4. درمورد حداقل دستمزد و میانگین دستمزد ایا ارقام را صحیح ثبت کرده اید ؟ با این دستمزد که حتی نمیشود یک منزل عادی اجاره کرد

  پاسخحذف
 5. توضیحات کاملی بود سپاس از شما

  پاسخحذف

ارسال یک نظر