وبلاگ نویس ارمنی ترکیه در زندان

قفقازستان - سوان نیشانیان وبلاگ نویس ارمنی و شهروند ترکیه روز 3 ژانویه جاری به زندان فرستاده شد. او به جرم دست داشتن در ساخت غیر قانونی یک هتل در نزدیکی ایزمیز به 16 سال حبس محکوم شده است. سوان نشانیان پیتشر نیز به جرم توهین به پیامبر اسلام به بیش از یکسال زندان محکوم شده بود.
سوان نیشانیان متولد 21 دسامبر سال 1956 در شهر استانبول است. او از ارمنی های ترکیه است و دوران تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان ارامنه استانبول گذرانیده است. او که برنامه نویس کامپیوتر است در سالهای 1984 و 1985 میلادی یک شرکت کامپیوتری را اداره می کرد و در نخستین نشریه با کامپیوتر در ترکیه مطلب مینوشت.
در سال 2013 دادستان استانبول او را متهم به انتشار مطالب توهین آمیز درباره پیامبر اسلام در وبلاگ خود نمود. این قرار اتهام در پی شکایت 15 نفر علیه این روزنامه نگار ترکیه انجام شد. به دنبال این اتهام مطالب تهدیدآمیزی علیه او در اینرنت منتشر شد. یک کاربر در تویتر خود نوشته بود که زمان قتل سوان نیشانیان فرا رسیده است. اما در ترکیه همه مردم هم علیه او نبودند. گروهی از روشنفکران ترکیه از این نویسنده حمایت کردند. این روشنفکران اعلام کردند که این مقاله در چهارچوب آزادی بیان منتشر شده است. آنها همچنان برای دفاع از نیشانیان مراسم جمع آموری امضاء را برگزار کردند و برای سوان نشانیان حق آزادی بیان را خواستار شدند.
سوان نشانیان روز دوم ژانویه جاری به سی ان ان ترک گفت که متاسفانه این کشور توسط کسانی اداره می شود که کوتاه فکر هستند و بینش ندارند، ما شایسته کشور بهتری هستیم.
از سوان نشانیان کتابهای مختلفی در زمینه توریسم و گردشگری و مقالاتی در رابطه با کامپیوتر منتشر شده است. او در وبلاگ خود درباره مسائل اجتماعی می نویسد.

نظرات