تور ارمنستان

آیا در جستجوی توری مناسب برای ارمنستان هستید؟ آیا آژانس گردشگری دارید و مایلید تورهای ارمنستان را اجرا کنید؟ چه مسافر باشید و چه مجری یا راهنمای تور در این پست اطلاعات مفیدی در مورد تورهای ارمنستان بدست خواهید آورد.

در ایران وقتی تبلیغات تور ارمنستان یا هر کشور دیگری را ملاحظه کردید، پس از تماس اغلب اوقات فروشنده خدمات ترانسپورت به مقصد و اسکان در محل اقامت را به شما پیشنهاد می کند. در واقع مردم بخاطر عدم دسترسی به کارتهای اعتباری مانند ویزا کارت یا مستر کارت برای خرید بلیط هواپیما یا اتوبوس و رزرو هتل به سراغ آژانسها می روند وگرنه هتلها و سایر مراکز اقامتی ثبت شده در صورت درخواست مسافر ترانسفر فرودگاهی هم برقرار می کنند و راهنما نیز در اختیار گردشگر میگذارند.
در اینجا منظورم از تور برنامه ای فراتر از امکانات اولیه ترانسپورت و محل اقامت است. هر گردشگر با توجه شرایط خود و فصل مسافرت تور خاصی را ممکن است مناسب تشخیص دهد. مهمترین انواع توری که به گردشگران ارمنستان می توان پیشنهاد داد عبارتند از:

تور ایرانی نفس کشیدن
برخی از گردشگران تنها با این هدف به کشورهای خارجی مسافرت می کنند که مدتی از محیط ایران بدور باشند. این گروه اغلب به سراغ تفریحات یا اماکنی میروند که دسترسی آزادانه به آنها در ایران برای همه افراد و گروهها میسر نیست.
برخی از خانمهای ایرانی مایلند چند روزی بتوانند بدون رعایت حجاب اسلامی در اماکن عمومی ظاهر شوند. آقایانی هم هستند که از مشاهده خانمهای بدون حجاب در محلهای عمومی خوشحال می شوند. حضور در جلسات رقص و آواز عمومی، رفتن به کنسرت هنرمندانی که امکان عرضه هنر آنها در ایران نیست و موارد بسیار دیگر برنامه اوقات سفر این افراد را پر می کند.
با توجه به اینکه ارمنستان کشوری اسلامی نیست، امکان برگزاری گشتهای تنفسی زیادی در این کشور وجود دارد. رفتن به کلوبهای شبانه، صرف غذا در رستورانهای با موسیقی زنده، شنا کردن در محلهایی که خانمها و آقایان با هم حضور دارند و ... از برنامه های عادی اینگونه تورها است.

تورهای طبیعت گردی
ارمنستان در کل کشوری کوهستانی محسوب می شود و 9 ارتفاع بلند در آن وجود دارد اما آب و هوای همه مناطق کشور یکسان نیست و 7 منطقه آب و هوایی در آن وجود دارد. از نظر نوع خاک ارمنستان را می توان به 16 منطقه تقسیم کرد. نیمی از گونه های گیاهی منطقه قفقاز و دو سوم گونه های پرندگان اروپا در ارمنستان زیست می کنند. با توجه به کم بودن وسعت کشور، این تنوع گسترده ارمنستان را مقصد مناسبی برای گردشگران درآورده است.
در ارمنستان 85 کوه وجود دارد که کوهنوردان و علاقه مندان به راهپیمایی می توانند آنها را درنوردند. تعداد غارها در کوههای ارمنستان 10 هزار برآورد شده است. بلندترین قله این کشور نیز آراگاتس است که در استان آراگاتسوتن قرار دارد و از اوایل ماه جولای تا اواسط آگوست زمان مناسبی برای فتح آن است.
صدها چشمه معدنی خنک و آب گرم در ارمنستان وجود دارند که هم می توان آب آنها را چشید و هم تن به آن زد.
تماشای پرندگان، چیدن گل، شنا در دریاچه و سوار شدن بر بالهای تاتو از دیگر تفریحاتی است که در تورهای طبیعت گردی ارمنستان میتواند در برنامه قرار بگیرد.
تساخکادزور یا زاخکادزور در استان کوتایک پیست اسکی معروفی دارد و تفریحگاهی ییلاقی در تابستان نیز هست.

بازدید از بناهای تاریخی و هنرهای معماری
در هر گوشه و کنار کشور ارمنستان ممکن است معبد، صومعه یا کلیسایی پیدا شود. بعلاوه منطقه قفقاز بطور کلی منطقه ای باستانی است. علاقه مندان به بناها و آثار تاریخی و مذهبی در ارمنستان مکانهای زیادی را برای بازدید خواهند یافت. در میان ارامنه معمارهای زیادی نیز بوده اند که آثار ساخته شده توسط آنها با شکوه و دیدنی است. در این پست قصد ندارم این اماکن را فهرست کنم، کما اینکه این کار عملی هم نیست اما تا جایی که ممکن باشد در پستهای دیگر آنها را معرفی خواهم کرد. در اینجا مایلم تنها به چند بنای مشهور در شهر ایروان اشاره می کنم که گرچه چندان باستانی نیستند اما نوع معماری آنها برای گردشگران جاذبه دارد:
- زیزرناکابرت Ծիծեռնակաբերդ نام بنای یادبودی است که به یادبود قربانیان نسل کشی ارامنه ساخته شده است. نسل کشی ارامنه در سال 1915 بدست ترکها اتفاق افتاد. این بنا بر فراز دره هرازدان در شهر ایروان قرار دارد و در سال 1965 به مناسبت پنجاهمین سالگرد نسل‌کشی ارمنیان بر پا شد.
- میدان جمهوری، اینجا میدان اصلی شهر ایروان است که توسط 8 بنای دیدنی احاطه شده است:
گالری ملی و ساختمان موزه تاریخ در شمال شرقی میدان، وزارت امور مالی در شرق، خانه دولت در شرق میدان، وزارت حمل و نقل و ارتباطات جمهوری ارمنستان در جنوب میدان، هتل آرمنیا ماریوت در غرب میدان، وزارت امور خارجه در شمال غربی، وزارت تقسیمات کشوری در شمال میدان.
توجه داشته باشید که ساختمان هریک از وزارتخانه های فوق بنایی تاریخی و دیدنی به حساب می آید.
- اپرا تئاتر،این ساختمان در میان افراد محلی اپرا نامیده میشود و بنای آن در سال 1933 ساخته شده است.
- کاسکاد، این بنا در دهه هفتاد میلادی ساخته شده است.
- مام ارمنستان Մայր Հայաստան که تندیسی است در پارک پیروزی بر فراز شهر ایروان ساخته شده‌است.
- بنیاد دستنوشته‌های کهن ماتناداران Մատենադարան در ایروان بر روی تپه‌ای خوش چشم انداز در شمال غربی شهر ایروان قرار دارد.این بنیاد دارای یکی از نامورترین گنجینه‌ها از دستنوشته‌های باستانی است و پیرامون ۱۷ هزار دستنوشته ارزشمند به زبانهای ارمنی، فارسی، یونانی، عربی، سریانی، لاتین، اتیوپیایی، هندی، ژاپنی و جز اینها در آنجا وجود دارد.بسیاری از فرمان‌های فارسی از روزگار صفویان در این گنجینه نگهداری می‌شود. نام کامل این بنیاد، ماتنادارانِ مسروپ ماشتوتس است که به نام ماشتوتس سازنده الفبای ارمنی نامگذاری شده است.
- قلعه اربونی
- کلیسای اصلی شهر
- مسجد کبود

تور سفارت امریکا
ارمنستان یکی از کشورهایی است که در بخش کنسولی سفارت امریکا امکان مصاحبه به زبان فارسی برای متقاضیان ویزا وجود دارد. در وبسایت سفارت امریکا در ایروان نیز مطالبی بزبان فارسی برای راهنمایی متقاضیان ویزای امریکا منتشر شده است.
در تورهایی که ویژه متقاضیان ویزای امریکا برگزار می شود، امکاناتی مانند ترانسفر به سفارت یا واریز مبلغ ویزا به بانک در نظر گرفته می شود.

تورهای آموزشی
تورهای ویژه گذراندن دوره های آموزش زبان، تور ویژه شرکت در آزمون آیلتس و تور بازدید از مراکز آموزش عالی را میتوان در زمره تورهای آموزشی به حساب آورد.
کسانی که پیش از اخذ پذیرش تحصیلی و ثبت نام در دانشگاه مایلند از کشور ارمنستان بازدید کنند تا شرایط و موقعیت را مورد سنجش قرار بدهند باید به این برنامه ها را در تور خود دسترسی داشته باشند:
- بازدید از دانشگاه یا دانشگاههای مورد نظر متقاضی. ساختمانهای دانشگاهها را ببینید و بگردید، برخی از آنها ممکن است آنقدر کهنه و فرسود باشند که شما را از ثبت نام منصرف کنند.
- ملاقات با استادان دانشگاه و مسئولان اداری. استادان داشنگاه شما سطح و کیفیت آموزشی را برای شما تشریح می کنند اما این همه مسئله نیست. نحوه برخورد و رفتار آنها و بویژه رفتار پرسنل اداری داشنگاه را در نظر داشته باشید.
- ملاقات و گفتگو با دانشجویان اهمیت فراوانی دارند. ممکن است شما در یک گشت چند روزه متوجه همه نکات نشوید، آنها راهی را که شما قرار است بروید تجربه کرده اند.

تورهای ماجراجویانه
کشور کوهستانی ارمنستان با راههای صعب العبورش سرزمین مناسبی برای تورهای ماجراجویانه است. خاطرتان باشد که در اینگونه تورها یک راهنمای محلی بهمراه داشته باشید زیرا اگر حادثه ای اتفاق بیفتد، دسترسی به نیروهای امدادی بسیار محدود است.

تورهای فصلی
در ایران برخی از تورها با نام جشن یا تعطیلات خاصی ارائه می شود مانند تور نوروزی ارمنستان یا تور ارمنستان برای تعطیلات خرداد. در این زمانها قیمت تورها بطور معمول افزایش پیدا می کند.

انتخاب تور مناسب برای ارمنستان
اگر یک آژانس خوب مسافرتی پیدا کنید، تور خوب را هم پیدا کرده اید. مشکل اساسی این است که در ایران برای فعالیت در رشته گردشگری باید از دولت مجوز گرفت. صدور مجوز هم با بوروکراسی خاص اقتصادهای غیر لیبرال انجام می شود که لااقل ما ایرانی ها با گرفتاریهای آن آشنا هستیم. در چنین نظامهای اقتصادی کیفیت کارها فدای رابطه می شود و بسیاری از افراد کارآمد از گردونه خارج می شوند. در ارمنستان از این نظر وضعیت بهتر از ایران است گرچه در این کشور هم محدودیتهایی وجود دارد اما بنظر میرسد لااقل در مورد برگزاری تورهای روزانه و تورهای داخلی ارمنستان، دفاتر توریستی و کارگزاری با کیفیتی ایجاد شده است. ما برای حل مشکل انتخاب تور و آژانس حرفه ای گردشگری راهکاری پیدا کرده ایم. ما یک بانک اطلاعاتی از آژانس ها و فعالان گردشگری ایجاد کرده ایم و با رتبه بندی آنها، متقضیان را راهنمایی می کنیم که از کدام دفتر یا آژانس برای چه خدماتی استفاده کنند.  از آنجاییکه ما مجری تور نیستیم، بیطرفانه بشما اطلاعات میدهیم و اعتبار ما در اطلاع رسانی صحیح می باشد.
موسسه آرمن پارس یک مرکز مشاوره و اطلاع رسانی در ارمنستان است. 

نظرات

  1. […] گرشگران با خودروی شخصی طرفداران زیادی دارد اما برخی تورهای ارمنستان نیز بر پایه اقامت در آپارتمان برنامه ریزی شده اند. در […]

    پاسخحذف
  2. با سلام من در خرداد ماه 95 تصمیم دارم به ارمنستان سفر کنم . می خواهم خانه شخصی بگیرم ولی برای گشت از لیدر فارسی زبان یک هتل گشتهایی مثل پارک آبی و دریاچه سوان و دره گلها و .. را بخرم که با سایر توریستها دسته جمعی به محل تفریح بریم اگه کسی تلفنی یا ادرسی از لیدر فارسی زبان سراغ دارد به من پیام بدهد

    پاسخحذف

ارسال یک نظر