مرکز اتمی ارمنستان

ارمنستان کشور کوچکی است و اقتصاد کوچکی هم دارد. تا جائیکه من متوجه شده ام مردم ایران ارمنستان را کشوری توریستی و قابل دسترسی آسان برای ایرانی ها تصور می کنند. وقتی صحبت از ارمنستان می شود بیشتر گفتگوها به سمت کلیساها و نیز مراکز دیدنی و تفریحی این کشور می رود اما این تنها کشور مسیحی در میان همسایگان ایران ویژگیهای دیگری هم دارد.
ارمنستان چهارمین کشور نظامی در جهان است. صنایع نظامی و نیروهای دفاعی این کشور بخش عظیمی از درآمد ملی را به خود جذب می کنند. بنظر می رسد تا زمانی که مناقشه قره باغ حل نشود ارمنستان چاره ای ندارد و باید به لحاظ نظامی کشوری نیرومند باشد.
ارمنستان دارای نیروگاه اتمی نیز هست. در سال 2008 اعلام شد که ارمنستان به توافقنامه تاسیس مرکز بین المللی غنی سازی اورانیوم پیوست، این مرکز در آنگارسک روسیه قرار دارد.
ارمنستان برای نگهداری نیروگاه و مرکز اتمی خود با مشکلات اقتصادی مواجه است. در سال 2011 تلویزیون آپا در ارمنستان فاش ساخت که بسیاری از کارکنان نیروگاه متسامور بخاطر پایین بودن سطح دستمزدها این کشور را ترک می کنند.بر پایه همین گزارش بسیاری از این نیروهای متخصص به ایران می روند تا در مراکز اتمی ایران به کار مشغول شوند.
[youtube=http://youtu.be/KoPYy-3AbPo]

نظرات