اقامت در آپارتمان روزانه

بسیاری از مسافران و گردشگران ایرانی در ارمنستان ترجیح می دهند که بجای اقامت در هتل در منزل یا آپارتمان سکونت داشته باشند. اینکه مردم ارمنستان بطور کلی روحیه تهاجمی ندارند و مزاحم خارجی ها نمی شوند باعث گردیده که توریستها در آپارتمان احساس امنیت داشته باشند. اقامت در آپارتمان در میان گرشگران با خودروی شخصی طرفداران زیادی دارد اما برخی تورهای ارمنستان نیز بر پایه اقامت در آپارتمان برنامه ریزی شده اند. در اینجا می خواهم نکات مهمی که باید در مورد اجاره آپارتمان در نظر داشت را یادآوری کنم.

کیفیت آپارتمانها در ارمنستان
همانطور که در پست قیمتها در ارمنستان اشاره کردم اغلب بناها و ساختمانها در این کشور قدیمی هستند. این بدین خاطر است که از اواخر دوران فروپاشی شوروی دیگر ساخت و سازی در این کشورها انجام نمی شد. بعد از استقلال جمهوری های جداشده هریک از آنها به تناسب موقعیت و اوضاع سیاسی سالها طول کشید که به مرحله سازنگی برسند. وقتی در کشور یا شهری بیش از دو دهه ساخت و ساز چندانی صورت نگیرد، نتیجه آن می شود که اغلب ساختمانها کهنه و قدیمی بشوند.
نکته دیگر در مورد کیفیت ساختمانها، این است که ساکنان آپارتمانها در یک ساختمان یا مجتمع با یکدیگر برای بهبود کیفیت فضاهای مشترک همکاری ندارند. این ممکن است بخاطر زندگی طولانی این ملت زیر سیطره نظام کمونیستی باشد. شاید آنها منتظر هستند که شهرداری یا دولت برای نظافت راه پله ساختمان کاری بکند.
یک مسئله مهم دیگر در ساختمانهای قدیمی، کیفیت آسانسور ساختمان است. آسانسورهای قدیمی حافظه ندارند. گاهی موقع سوارشدن برای بالارفتن، سرنشینان طبقه مقصد هریک را از هم می پرسند و تکمه مربوط به هر طبقه را به ترتیب فشار می دهند و طبیعی است که گردشگری زبان نابلد در این میان دچار سرگشتگی می شود. درب برخی از این آسانسورها هم نه بطور اتوماتیک بلکه با فشار تکمه باز یا بسته می شود. تکانهای زیاد و صدای این آسانسورها هم ممکن است برای برخی ناخوشایند یا ترسناک باشد.
در ضمن رسیدن به طبقه مورد نظر بدون استفاده از آسانسور مشکلات خاصی هم دارد. راهروهای این ساختمانها ممکن است هنگام شب تاریک باشند. ساکنان برخی از ساختمانها گاهی برای فراهم آوردن روشنایی نیز همت و تشریک مساعی ندارند.
این نکات را گفتم تا متوجه دردسرهای اقامت در ساختمانهای قدیمی باشید. اما داخل این آپارتمانها ممکن است به بدی بیرون آنها نباشد. بسیاری از صاحبخانه ها داخل آپارتمان خود را بازسازی کرده اند و گاهی وسایل شیکی را هم در آن قرار داده اند. پس پیش از دیدن داخل آپارتمان از روی ظاهر بیرونی در مورد آن قضاوت نفرمایید. طبیعی است که همه آپارتمانها تعمیر و بازسازی نشده اند. اگر از یک ایرانی درخواست اجاره آپارتمان کنید، بروی قاعده نباید اینگونه آپارتمانها را به شما پیشنهاد بدهد. اما برخی از واسطه های بومی که خودشان به زندگی در چنین مکانهایی عادت کرده اند، ممکن است با چنین پیشنهادهایی وقت شما را بگیرند.
در شهر ایروان ساختمانهای نوساز هم وجود دارد. اینها خیلی بهتر از ساختمانهای قدیمی هستند اما باز هم بعلت عدم رسیدگی به قسمتهای مشترک ممکن است راهروها و راه پله های کثیفی داشته باشند.

وسایل داخل آپارتمان
نوع مبلمان و وسایل مورد استفاده در آپارتمان در قیمت آن موثر است. اگر از گروه افرادی هستید که شیک و مدرن بودن وسایل خیلی برایتان اهمیت ندارد، لااقل به این نکات توجه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید:
- وسایل گرم کننده یا خنک کننده آپارتمان این کیفیت را دارند که دمای محل زندگی شما را متعادل کنند و اینکه آیا همه اتاقها را پوشش میدهند؟
- سیستم آب گرم ساختمان. در ارمنستان اغلب آپارتمانها به سیستم آب گرم مرکزی دسترسی ندارند و هر واحد آبگرمکن جداگانه دارد، بنابراین باید چک شود که آیا آبگرمکن مورد استفاده این کیفیت را دارد که همیشه به آب گرم دسترسی وجود داشته باشد. اگر آبگرم کن مخزن دار باشد، ممکن است با یکبار حمام کردن نیاز باشد، چند ساعت برای گرم شدن آب معطل شد.
- ماشین لباسشویی را کنترل کنید. در برخی از فصول سال هوای شهر ایروان اغلب مه آلود است و خشک شدن لباسها در فضای آزاد ممکن است چند روز زمان ببرد. آیا ماشین لباس شویی آپارتمان لباسهای شما را بسرعت خشک می کند؟
- آیا در آپارتمان ظرف و ظروف کافی وجود دارد؟

عایق بندی صدا
یک نکته که شاید در ابتدا افراد به آن توجه نداشته باشند، مسئله میزان نفوذ سر و صدا بین آپارتمانهای همجوار است. بطور معمول گردشگران اوقات طولانی تری را بیدار هستند ولی اگر صدای شما باعث آزار همسایگان بشود، ممکن است دچار دردسر بشوید. صاحبخانه ها در بیشتر مواقع این نکته را پس از دریافت مبلغ اجاره برای شما توضیح میدهند.

موقعیت آپارتمان
در شهر ایروان به گردشگران توصیه می شود که در منطقه مرکزی شهر موسوم به کنترون منزل اجاره کنند. این منطقه هم دسترسی بالایی به مکانهای توریستی و تفریحی دارد و هم اینکه از امنیت بالاتری برخوردار است.

خدمات همراه آپارتمان
شما می توانید از دفتر توریستی یا راهنمای خود بخواهید که مستخدم برای آپارتمان شما در نظر بگیرد. کار مستخدم نظافت آپارتمان، تهیه صبحانه، سرو کردن چای یا قهوه و خرید برخی از مایحتاج روزانه خواهد بود.

قیمت آپارتمان روزانه
با توجه به توضیحاتی که آوردم قیمت آپارتمانها بسیار متغیر خواهد بود. با دیدن آلبوم عکس هم نمیتوان به کیفیت آپارتمان پی برد. برای اینکه خیال شما را راحت کنم، قیمت آپارتمان در مرکز شهر با امکانات کامل و بدون اشکالات مورد اشاره را آورده ام. مطمئن باشید آپارتمانهای ارزانتر مشکلات خاصی دارند. اگر خواهان یک محل اقامت اکونومیک هستید با مشاور گردشگری خود مشورت کنید. یک مشاور با تشخیص اینکه چه اشکالاتی چندان برای شما مهم نیستند، ممکن است بتواند پیشنهاد اقتصادی مطلوب شما را ارائه کند.
سوئیت آپارتمان هر شب 50 دلار
آپارتمان یکخوابه هر شب 65 دلار
آپارتمان دوخوابه هر شب 100 دلار
آپارتمان سه خوابه هر شب 150 دلار
آپارتمان چهار خوابه هر شب 210 دلار
به این نکات در رابطه با قیمت توجه داشته باشید:
- هزینه آپارتمانهای روزانه شامل هزینه های مصرفی مانند آب، برق و گاز نیز می شود. مشاهده شده است که برخی مالکان یا واسطه ها قیمتهای پایینی پیشنهاد میدهند ولی هنگام تخلیه محل صورتحساب برق برای توریست ارسال می کنند. با توجه به اینکه دزدی برق از مشترکان دیگر از جرایم رایج در کشور ارمنستان است، ممکن است صورتحساب ارائه شده بسیار بیشتر از میزان مصرف شما باشد. بنابراین به گردشگران توصیه می کنم که از ورود به چنین توافقهایی پرهیز کنند تا چند روز سفر آنها با خوشی و خوشحالی بپایان برسد.
- بطور معمول آپارتمانها حداقل برای سه شب اجاره داده می شوند. اگر قصد دارید کمتر از سه شب اقامت داشته باشید، توصیه می کنم از هتل یا اقامتگاههای عمومی استفاده کنید. دیدن منزل یا آپارتمان، کلید گرفتن و کلید برگردادندن یا بعبارتی چک این و چک آوت یک آپارتمان شخصی در عمل مفصل و وقتگیر است بنابراین نه برای شما و نه برای اجاره دهنده، اقامت کمتر از سه شب مقرون بصرفه نیست.
- مبلغ طول مدت اجاره یکجا و در ابتدا دریافت می شود. اگر رسید قانونی داشته باشید، جای نگرانی نخواهد بود.
و نکته آخر اینکه
وقتی محل اقامت مناسبی اجاره کردید، سعی کنید از اوقات سفر حداکثر استفاده را بکنید. برخی از واسطه ها ممکن است به شما اطلاعات موهومی بدهند مبنی بر اینکه آپارتمان شما گران است یا یک مورد عالی سراغ دارم با نصف این قیمت. به این حرفها در اصطلاح می گویند، بازار گرمی دلالها. اگر بازار گرمی دلالها را جدی بگیرید، بیهوده اوقات خود را ناخوش کردیده اید.

نظرات

  1. اجاره آپارتمان 4 نفر 3 الی 8 سپتامبر 2014 مورد درخواست میباشد.

    پاسخحذف
  2. اپارتمان برای 4 نفر مرکز هر در شهریور ماه می خواستیم با امکانات و قیمت مناسب

    پاسخحذف
  3. توضیحات عالی و بسیار کاربردی بود .البته دلسوزانه.بسیار متشکرم.

    پاسخحذف

ارسال یک نظر