قیمت کالا و خدمات در ارمنستان

نشریه ژوقوورد در آخرین شماره خود گزارش میدهد که شاخص متوسط قیمت کالا و خدمات مصرفی در سال 2013 نسبت به سال 2010 به میزان 18.8 درصد افزایش نشان میدهد. به همین مناسبت در این پست میخواهم در مورد قیمتها در ارمنستان توضیحاتی را در اختیار مخاطبان این وبلاگ قرار بدهم.
وقتی در اینترنت راجع قیمتها و سطح هزینه ها در کشور ارمنستان جستجو می کنیم، اغلب منابع این کشور را ارزان و کم هزینه معرفی کرده اند. باید به این نکته توجه داشت که پس از سقوط آزاد پول ملی ایران در اواخر دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، زندگی و اقامت در هیچ کشور خارجی برای مردم ایران ارزان نیست. در اینجا متوسط قیمت برخی از کالاها و خدمات در ارمنستان را فهرست کرده ام :
یک وعده غذا در رستورانهای سطح متوسط. 3000 درام
یک لیتر شیر در سوپرمارکت ............ 350 درام
هر کیلوگرم برنج معمولی ............ 550 درام
یک قرص متوسط نان .................. 220 درام
هر دانه تخم مرغ متوسط .............. 75 درام
هر کیلوگرم پنیر محلی ................ 2300 درام
هر کیلوگرم پرتقال ................. 700 درام
هر کیلوگرم سیب .................... 350 درام
کرایه مینی بوش شهری ............... 100 درام
کرایه پایه تاکسی .................. 600 درام
کرایه تاکسی برای هر کیلومتر ........ 100 درام

در مورد قیمت مسکن و اجاره آپارتمان در شهر ایروان نیز در پست جداگانه ای صحبت خواهم کرد. در اینجا به این نکته اشاره می کنم که هزینه اجاره آپارتمان در مرکز شهر و مناطق دور از مرکز بسیار متفاوت است. اجاره متوسط یک آپارتمان یکخوابه در مرکز شهر ماهانه 170 هزار درام و خارج از مرکز ماهانه 80 هزار درام می باشد این قیمتها برای آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 350 هزار درام و در خارج از مرکز 160 هزار درام خواهد بود. با این توضیح که قیمت متوسط مربوط به ساختمانهای معمولی شهر می شود که از 30 سال پیش به قبل ساخته شده اند. اجاره آپارتمان در ساختمانهای نوساز که تعداد آنها بسیار محدود است لااقل دوبرابر ارقام مذکور می باشد.
یک آپارتمان 80 متری در شهر ایروان بطور متوسط ماهانه حدود 40 هزار درام هزینه مصرفی دارد که شامل هزینه آب، برق و گاز می شود.

نظرات

 1. قیمتهای کالا با توجه به برند بودن .متفاوت است در بعضی مواقع گرانتر از ایران است.

  پاسخحذف
 2. اسلام جام بزرگی۲۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲:۰۱

  یه مورد بهتر است یادآوری و گوشزد شود در ادامه توضیحات این وبلاگ... دوستان هموطن ایرانی دقت کنند که از خرید وسایل و هدایای صوتی و تصویری مخصولا گوشی مبایل خودداری کنند. چون طبق تجربه بنده این گونه وسایل نمونه اصل و مشابه آن در کشور ایران بسیار مناسب تر از نظر قیمتی درمیاد.

  پاسخحذف
 3. سلام بهتره قیمتها وهزینه ها رو بادرامد سرانه وحداقل دستمزدها بسنجید

  پاسخحذف
 4. اول مشخص نمایید که قیمت هر درام ارمنستان چقدر هست بعد این ارقام را بگویید،در ضمن باید توجه کنیم قیمت زندگی در شهرستان های ایران با قیمت زندگی در تهران متفاوت هست همین طور زندگی در تهران هم در بخش های مختلف فرق میکنه.

  پاسخحذف
 5. ممنون ازاطلاعات شمادرمورد ارمنستان, من به نقشه. ارمنستان نيازدارم

  پاسخحذف
 6. با تشکر از مطلب مفیدتون

  پاسخحذف

ارسال یک نظر