اقامت ارمنستان

قفقازستان - اجازه اقامت در ارمنستان بر پایه قانون وضعیت اتباع خارجی در جمهوری ارمنستان مصوب 17 جون 1994 اعطاء می شود. فصل دوم این قانون درباره ویزای ارمنستان بحث می کند که پیشتر درباره آن بطور کامل توضیح داده ام.در این پست می خواهم درباره انواع اقامت و شرایط بدست آوردن اجازه اقامت ارمنستان توضیح بدهم.


قانون وضعیت اتباع خارجی در ارمنستان چهار نوع اقامت را در این کشور تعریف می کند:

- اقامت موقت temporary residence permit: این نوع اقامت برای مدت حداکثر یکسال صادر می شود و البته قابل تمدید است.

- اقامت عادی ordinary residence permit: مدت زمان این اقامت حداکثر 5 سال است که قابل تمدید می باشد. برای درخواست این نوع اقامت متقاضی باید حداقل سه سال در کشور ارمنستان زندگی کرده باشد یا اینکه فارغ التحصیل دانشگاهها یا مراکز آموزش عالی ارمنستان باشد.

- اقامت خاص special residence permit: این اقامت به کسانی اعطاء می شود که ارمنی باشند. خارجیان غیرارمنی در صورتی که فعالیتهای اقتصادی یا فرهنگی در ارمنستان انجام داده باشند نیز ممکن است اقامت خاص دریافت کنند. اقامت خاص برای مدت 10 سال صادر می شود و ممکن است تمدید شود.

- اقامت ویژه particular residence permit: ویژه دیپلماتها و افرادی است که برای انجام ماموریتهای سیاسی در ارمنستان ساکن می شوند.
همانطور که ملاحظه می شود، اغلب افراد که برای نخستین بار درخواست پروانه اقامت ارمنستان را دارند ممکن است برای اقامت موقت اقدام کنند. شخصی که درخواست اقامت موقت می کند باید برای تقاضای خود دلیل ارائه کند. دلایلی که بطور معمول افراد برای درخواست اقامت موقت ارائه می کنند کار یا تحصیل است. ذکر چند نکته را در این مورد ضروری میدانم:
- بدیهی است شخصی که می خواهد برای اقامت موقت به دلیل تحصیل در ارمنستان اقدام نماید، باید در یک موسسه آموزشی مورد تائید دولت ارمنستان ثبت نام نماید و شهریه تحصیلی را پرداخت کرده باشد. مشاهده شده است که برخی از افراد در ارزانترین دانشگاهها ثبت می کنند و پس از بدست آوردن اجازه اقامت دانشگاه را رها می کنند. از اینرو در حال حاضر اجازه اقامت با دلیل تحصیلی تحت شرایط کنترل شده ای صادر می شود. در برخی موارد برای کسانی که اولین بار اقدام کرده اند، اجازه اقامت 6 ماهه صادر شده است. هدف از اینگونه سختگیری ها و محدودیتها تنها این است مشخص شود شخص بواقع قصد تحصیل دارد بنابراین کسانی که مایل به تحصیل در ارمنستان هستند نباید هیچگونه نگرانی از بابت پروانه اقامت داشته باشند.
- بسیار مشاهده است که افراد برای اثبات اینکه قصد کار کردن در ارمنستان را دارند، یک شرکت صوری در این کشور ثبت کرده اند و پس دریافت مجوز اقامت یا کار غیرقانونی انجام داده اند یا اینکه کشور را ترک کرده اند. از این رو همانطور که در پست ثبت شرکت در ارمنستان توضیح دادم اکنون در ارمنستان   ثبت شرکت دلیل کافی برای اقامت در این کشور محسوب نمی شود و اسناد و مدارک تکمیلی مورد نیاز است.
بطور کلی بدست آوردن اجازه اقامت در کشور ارمنستان برای شهروندان ایرانی چندان دشوار نیست ، نکته اساسی این است که باید از مسیر درست اقدام کرد.
برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد تمدید ویزا و اقامت ارمنستان می توانید به وبسایت اداره اویر ارمنستان مراجعه فرمایید.

نظرات

 1. سلام
  من در ایران زندگی میکنم و قصد زندگی در ارمنستان دارم
  خواستم ببینم برای زندگی در ارمنستان به چقدر سرمایه نیاز هست در یه سطح معمولی
  شرایط شغلیش چطوره؟
  اگه میشه در مورد ارمنستان یه توضیحاتی بدین و به ایمیل من ارسال کنید مرسی

  پاسخحذف
 2. میخوام بدونم میشه توی ارمنستان شغل ازاد پیدا کرد ؟ و میشه از این طریق اقامت دائم ارمنستان رو گرفت ؟ درضمن حتما برای اقامت دائم باید اونجا خونه خرید یا میشه با رهن و یا اجاره هم اقامت گرفت ؟ اگه میشه شرایط رهن یا اجاره رو توضیح بدید و بگید حد اقل برای این امر چقدر پول لازمه ؟ در کل من به عنوان یک ایرانی با چقدر سرمایه به ارمنستان برم میتونم اونجا یک زندگی خوب و عادی داشته باشم؟

  پاسخحذف
 3. ایا میشه با اقامت توی ارمنستان پاسپورت ارمنی گرفت؟ اگر اره لطفا بگید راهش چیشه؟

  پاسخحذف
 4. سلام به همه من خودم دنبال راهی هستم که بتونم تو یک کشور دیگه اقامت بگیرم ول همیشه تو اینجور سلیتها دنبال یه راه میگردم و کامنت ها رو میخونم الان به این فکر افتادم که چقدر بدبخت شدیم که دنبال فرار کردن به کشوری هستیم که حتی وضعیت کاریش از کشور خودمون بدتره و همه مردمانش دارن از کشور خودشون میرن ولی باز با این حال ما کشورشون رو ترجیح میدیم . .... !!!! ای خدا کمکمون کن

  پاسخحذف
 5. ای کاش یک لیستی از مشاغلی که بیشتر در ارمنستان رونق و طرفدار دارند تهیه میشد تا افرادی که میخواهند برای کار وزندگی اقدام نمایند،راحت تر بتوانند تصمیم گیری کنند. باتشکر

  پاسخحذف
 6. سلام
  من در ایران زندگی میکنم و قصد زندگی در ارمنستان دارم
  خواستم ببینم برای زندگی در ارمنستان به چقدر سرمایه نیاز هست در یه سطح معمولی
  شرایط شغلیش چطوره؟
  اگه میشه در مورد ارمنستان یه توضیحاتی بدین و به ایمیل من ارسال کنید مرسی

  پاسخحذف
 7. من به دنبال همخونه می گردم در ارمنستان ایروان (پسر /دختر)
  لطفا بهم ایمیل بده

  پاسخحذف
 8. Ջավադ Գոլչին Ֆար۴ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۳

  شما میتونید تشریف ببرید میدان هراپاراک، اونجا متخصصان این امور فراوان هستند.

  پاسخحذف
 9. به نظر من آرامش در ارمنستان به خیلی از مسائا دیگر می ارزد . من هم زندگی در آنجا را به ایران ترجیح می دهم

  پاسخحذف
 10. من وارد ایروان شدم و در کیلیکیا ساکن شدم. اسمم فرهاده و دوست دارم با یه دختر همخونه باشم.

  پاسخحذف
 11. با سلام،من به دفعات زیادی به کشور ارمنستان سفر کردم و حتی برای ازدواج هم اقدام کردم و با خانواده های ارامنه آشما شده و رفت و آمد دارم ولی هنوز موفق به دریافت اقامت نشدم ،اقامت سه سال،ازدواج و بیزینس شرط نهایی اقامت هستش !

  پاسخحذف
 12. مردي 45 ساله هستم قصد زندگي در ارمنستان دارم . مجرد هستم البته درامد كافي هم دارم . ميتونمكار ساده هم انجام بدم در اونجا . اگر ممكنه بهترين راه و معرفي كنين.

  پاسخحذف
 13. ما سه تا دوست هستیم که قست مهاجرت به ازمنستان داریم ولی هیچی نمیدونیم از این کشور مطالبی در اینترنت خوندم ولی چیزه زیادی دست گیرمون نشد.می خواستم بدونم میشه با شما صحبت کرد در مورد این موضوع خیلی مهمه من ایمیلمو میزارم اگر زحمتی نیست مارو راهنمایی کنید وقت موندن نداریم منتظرت هستم

  پاسخحذف
 14. داداش من میخام به ارمنستان مقیم شم البته به خاطر پایان خدمتم نتونستم پاسپورت بگیرم میخام تا عمر دارم ارمنستان باشم دیگه به ایران باز نگردم شرایط مالی خوبی ندارم اونجا کار هست شرایطش چطوره

  پاسخحذف

ارسال یک نظر