ارمنستان بهتر است یا گرجستان؟


قفقازستان - بارها و بارها این سئوال را شنیده یا خوانده ام که ارمنستان بهتر است یا گرجستان. حتا عبارت ارمنستان یا گرجستان از تاپ سرچهای گوگل شده است که نشان میدهد که بسیاری از کاربران آن را جستجو می کنند. من بعنوان فردی که به هر دوی این کشورها مسافرت داشته ام و در هر دو کشور چند سالی زندگی کرده ام، فکر می کنم تا حدودی بتوانم موضوع را روشن کنم. البته که بهتر بودن بطور مطلق معنا ندارد بلکه می توان شرایط را مقایسه کرد. شهر ساحلی باتومی در گرجستان برای کسانی که به تفریحات آبی علاقه دارند، حال و هوای خاص خود را دارد. در اینجا برای گردشگران بیشتر تاکیدم بر مقایسه بین ایروان و تفلیس است.

تشریفات مسافرت
شاید بتوان گفت که هر ایرانی با داشتن گذرنامه معتبر میتواند ویزای ارمنستان را در مرزهای زمینی یا هوایی دریافت کند. تابحال ندیده و نشنیده ام که برای شخصی دارای گذرنامه معتبر ویزا صادر نشود. اما در مورد گرجستان اینطور نیست. از شما مدارکی مانند برگه رزرو محل اقامت یا واچر هتل خواسته می شود. در برخی موارد بیمه مسافرتی نیز درخواست می شود. در موردی مامور مرزی برای صدور ویزا از مسافر پرسیده است که چقدر پول نقد بهمراه دارد. موارد فراوانی نیز گزارش شده است که با صدور ویزا موافقت نشده است. بنابراین می توان گفت که مسافرت به گرجستان تشریفات بیشتری دارد.
فضای عمومی شهر
شهر تفلیس بسیار زیبا و دیدنی است. سایتهای فراوانی برای گشت و گذار در این شهر وجود دارد اما متاسفانه شاید بتوان نام شهر بدون پیادرو را برای آنجا انتخاب کرد. بغیر از خیابان روستاولی جای دیگری برای قدم زدن وجود ندارد. خیابان تاریخی لسلیدزه و میدان باشکوه مرجانشویلی هم از این قاعده مستثنا نشده اند. یک پیاده روی باریک که اغلب اشغال شده است و خیابانی با انبوه اتوموبیل. اما ایروان از این نظر واقعن عالی است. شما در این شهر میتوانید ساعتها پیاده روی کنید. پیاده روهای پهن و پارکهای متعدی در مرکز شهر وجود دارد.
در کل تفلیس شهری مدرن تر و پر رونق تر از ایروان بنظر می رسد. اگر از مرکز شهر ایروان فاصله بگیرید، فقر و عقب ماندگی را احساس می کنید. بسیاری از بناها کهنه هستند و بازسازی نشده اند و آشغال و فیلتر سیگار در کوچه و خیابانها ریخته شده است.
وضعیت ترانسپورت شهری نیز در ایروان اسفناک است. وسیله اصلی ترانسپورت مینی بوسهای کوچک یا ون هست که مسافران را بطور سرپایی هم سوار می کنند. فکرش را بکنید که در یک مسیر نیم ساعتی مجبور باشید در یک خودروی ون به ایستید. البته در ایروان یافتن تاکسی های دارای تاکسی متر آسانتر از تفلیس است و بر اساس مقررات شما میتوانید اگر راننده تاکسی متر را روشن نکرد، کرایه پرداخت نکنید. در تفلیس اتوبوسها و مینی بوسهای مجهزی وجود دارد اما تاکسی ها اغلب کرایه را بدون قاعده معینی محاسبه می کنند.
امنیت و برخورد با خارجی
بطوری کلی بنظرم مردمان قفقاز مهمان نواز هستند. اما در رفتار مردم گرجستان نسبت به ایرانی ها شما با چند پدیده خاص مواجه می شوید که گاهی براستی حوصله آدم بسر می آید. گرجی ها ایرانی را ملتی متجاوز تعریف می کنند که در حق مردم این سرزمین ستم نموده اند. آنها طوری با شما صحبت می کنند که گویا در طول تاریخ کشوری مسیحی بنام گرجستان وجود داشت و ایرانیان مسلمان آنها را مورد آزار و هجوم قرار میدادند. در میان مردم عادی گرجستان موجودی موهوم وجود دارد بنام شاه عباس. آنها داستان حمله مغول، جنگهای صفویه با اقوام گرجی و ماجرای حمله آقا محمد خان قاجار به قفقاز را قاطی می کنند و شاه عباس را عامل همه این ستمها میدادند. این آقای شاه عباس موهوم سمبل روابط تاریخی ایران و گرجستان معرفی می شود. روزی را بخاطر ندارم که با یک گرجی سر میزی نشسته باشم و او ماجرایی از شاه عباس را برایم تعریف نکرده باشد. اما در ارمنستان این قبیل داستانها را بسیار بندرت شنیده ام. بنظرم مردم ارمنستان دوستی و نزدیکی بیشتری با ایرانی ها احساس می کنند.
از نظر امنیت برای گردشگر در شهرهای تفلیس و ایروان مشکل خاصی ندیده ام اما بطور کلی ارمنی ها بنظر آرامتر می آیند. در ایروان هیچگاه شاهد دعوای فیزیکی یا کتک کاری جدی نبوده ام اما در تفلیس بارها زد و خورد های خشنی را دیده ام که در مواردی طرفین از چاقو و شمشیر هم استفاده کرده اند.
هنگام پیاده روی در خیابان روستاولی شهر تفلیس با انواع و اقسام مزاحمان مواجه می شوید. گداهای معمولی بخشی از این مزاحمتها را ایجاد می کنند. بچه های ولگرد که ما به آنها کولی هم می گوییم، وقتی متوجه شوند خارجی و گردشگر هستید، ممکن است پای شما را بگیرند و نگذارند راه بروید. اگر به یکی از آنها کمک کنید، تضمینی وجو ندارد که سایرین هم سرو کله شان پیدا نشود. عده ای از شما سیگار خواهند خواست. آدرس پرسیدن و نیز پرسیدن ساعت هم بسیار رایج است. اما در ایروان اینگونه مزاحمتها بسیار نادر است. در ایروان با گداهای معمولی مواجه می شوید که اغلب سمج نیستند و اگر کمکی دریافت کنند شما را دعا خواهند کرد.
قیمت کالا و خدمات
هزینه محل اقامت و زندگی در ایروان ارزانتر از تفلیس است. اجاره منزل، قیمت هتل و هزینه خورد و خوراک بطور کلی در ارمنستان ارزان است و من در پستهای ویژه ای در این موارد صحبت کرده ام. بطور کلی می شود گفت که مسافرت به ارمنستان ارزانتر از سفر به گرجستان تمام می شود.
فضای کسب و کار
این درست است که در گرجستان کارمندان معمولی در ادارات دولتی و پلیس رشوه قبول نمی کنند. بطور کلی میتوان گفت که فضای کسب و کار در گرجستان قانونمند است بعلاوه گرجستان بازاری بزرگتر و اقتصادی نیرومند تر از ارمنستان دارد اما با این همه بسیاری ممکن است ارمنستان را برای کسب و کار ترجیح بدهند. در ارمنستان یک ثبات نسبی از نظر قوانین و مقررات مشاهده می شود. درام، واحد پول ارمنستان نیز در برابر ارزهای خارجی از ثباتی نسبی برخوردار بوده است اما در گرجستان نه به قوانین کشور می توان اعتماد کرد و نه به پول ملی. در طی یکسال گذشته ارزش لاری حدود ده درصد در مقابل ارزهای خارجی سقوط کرده است. شرایط مالکیت بر زمین برای خارجی ها دستخوش تغییرات زیادی شده است. شرایط ویزا و دریافت اجازه اقامت در چند سال گذشته تغییر کرده است. گرجی ها در برابر اروپاییها و امریکاییها بسیار انعطاف پذیر و از دیدگاه من زبون هستند. گرجستان با ترکیه هم قرارداد تجارت آزاد امضاء کرده است، نتیجه آن می شود که هر بلایی قرار است در این کشور نازل شود بر سر ایرانی نازل می کنند. مشاهدات نشان میدهد که بسیاری از کارآفرینان مستقل ایرانی در یک سال گذشته گرجستان را ترک کرده اند و البته تعدادی از آنها به ارمنستان مهاجرت کرده اند، کشوری که ایرانی ها از احترام برخوردار هستند و بیش از سایر خارجی ها مورد حمایت دولت قرار می گیرند.

نظرات

 1. واقعا اینطوریه؟ میشه یکم بیشتر هم توضییح بدید؟ ممنون.

  پاسخحذف
 2. از لحاظ نرخ اجناس مخصوصا پوشاک کدوم بهتره ؟ ارمنستان یا گرجستان ؟

  اهان راستی من فهمیدم شهر باتومی ایرانی ها رو خیلی دوست دارن و میگن بخاطر گردشگری ایرانی ها اونجا خوب شده و . . . درسته ؟!

  پاسخحذف
 3. اسلام جام بزرگی۲۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱:۳۹

  من هم با نظر شما موافقم. چون به هر دو کشور مسافرت کرده ام. در تفلیس و باتومی احساس راحتی نداشتم و زیاد اخلاق خوشی به ایرانیها نشون نمیدادند... ولی در ایروان احساس میکردم خیلی راحت هستم و مردم این شهر باهام بهتر برخورد میکردند...

  پاسخحذف
 4. با توجه به توضیحاتتون ،من سفر نکردم اما از هر دو منطقه مشتری داشتم و حقیقتا مشتریهایی که ارمنی هستند و یا از ارمنستان برای خرید به بازارهای ایران میان بسیار آدم های خونگرم و اخلاق مداری هستند،ولی متاسفانه از مشتری گرجستانی روی خوش ندیدم،بلطبع برنامه سفرم حتما ارمنستان خواهد بود.

  پاسخحذف
 5. البته به خاطر یه سری ایرانیها که عادت دارن هر جا میرن قانون خودشونا داشته باشن وبه قانون اون کشور اهمیت ندن هم برخورد میشه و هم دیدگاه کلی گرجیها نسبت به همه ایرانیها عوض میشه مثل قتل دختر گرجی در باتومی توسط یه ایرانی و قاچاق کردن مواد مخدر.در ضمن رفتار ما ایرانیها هم با روسها مثل رفتار گرجیهاست با اروپائیها و امریکاییها.یعنی ما هم در مقابل روسها زبونیم؟؟؟

  پاسخحذف
 6. کاملا درست می فرمایید.

  پاسخحذف
 7. دوستان عزیز رفتار مردم دو کشور در مقابل مردها و زن های ایرانی متفاوت است .باور کنید مردان ایرانی به قدری رفتارهای زشت نشون دادن که نباید خیلی انتظار احترام داشت .من در هر دو کشور زندگی کردم بسیار مردم امن و صادق و مهربانی هستند ومخصوصن ارمنستان .من ارمنستان ساکن هستم .خیلی کشور خوبی است .اما گرجستان ارزانتر است .ولی خب من ارمنستان رو برای زندگی ترجیح دادم

  پاسخحذف
 8. من و همسرم ميخوايم بيايم ارمنستان براى زندگى ميتونيد مارو راهنمايى كنيد،ما ميخوايم خونه بخريم و مقدارى سرمايه هم داريم ميتونيد راهنمايى كنيد چه كسب و كارى رو شروع كنيم بهتره؟ا

  پاسخحذف
 9. سلام ما هم الان ارمنستان هستيم و دنبال كسب و كار اين جا فقط كافي شاپ و رستوران زياد داره
  فقط مركز شهرش خوبه ميدان جمهوري كه پر از مغازه هست اطراف مركز تك و توك مغازه داره.
  مردم خوبي داره.

  پاسخحذف
 10. من در ایران تو کار پرده منازل تخصص دارم و میخوام بیام اونجا در پرده سرا مشغول بشم آیا وضعیت پرده سراها اونجا خوبه؟و ماهیانه چقد حقوق میدن؟

  پاسخحذف
 11. ارمنستان مردم فقیر واقتصاد خیلی خیلی ضعیفی و البته مردم آرامی داره فقط من درک نکردم اینایی که میگن میخوان برن اونجا کسب و کار کنن یعنی وضع ایران خودمون از اون ارمنستانی که من دیدم عقب تره؟!!!

  پاسخحذف
 12. برای مقایسه وضع دو کشور میتونین به ارزش پولی دو کشور هم نگاهی بیاندازید . . .

  پاسخحذف
 13. من توی تعطیلات به ارمنستان سفر کردم واقعا تجربه بدی داشتم بر عکس تصورم مردمش بسیار عصبی بودن و با ما ایرانیا خیلی خیلی بد برخورد میکردن تمام مدت سر ماداد میزدن و به خودشون اجازه میدادن هر توهینی دوس دارن بکنن برخورد اعضای هتلم اصلا خوب نبود در کل اعصابشون خیلی خراب بود میترسم گرجستانم همینطوری باشه خیلی دوس دارم اونجارو ببینم

  پاسخحذف
 14. کاملا زبونیم اما از طرف حکومت مستبد

  پاسخحذف
 15. به طور کلی روسها پشتیبان ارمنیها هستند و این جماعت هم که در فلاکت ناشی از اشغال قره باغ آذربایجان دست و پا می زنند، اگر هم به ایرانی روی خوش نشان می دهند فقط برای اینه که ماها رو بچاپند. روس و ارمنی نمی تونند دوست ما باشن.
  بر عکس گرجیها مهربان ترند.

  پاسخحذف
 16. من که برای سفر به قفقاز، فقط آذربایجان رو انتخاب می کنم. چون واقعا پیشرفته ترین کشور اون منطقه هست. باکو و شهرهای دیگش هم با اون معماری قدیم و جدید اروپاییش خیلی آباده و مردم مهمان نوازن، تازه مشکل زبان هم نداریم آدمهای خیلی باصفایی هم داره. دوستان باکو تو این سالها میزبان بازیهای المپیک اروپایی و یورو ویژن و خیلی اتفااقات تو بخش مویسقی و توریسم فرهنگی هستش. اونجا رفتین کریستال هال و قیز قالاسی رو از دست ندین.

  پاسخحذف
 17. ... خوردی اگه گرجی ها شمشیر دارن.ایرانی کثیف

  پاسخحذف
 18. ایرانی هر جا بره اونجا رو به لجن میکشه

  پاسخحذف
 19. کثیف جد و آبادته که معلوم نیست از کجا و با چه شرایطی بیرون افتادی! بی شررافت

  پاسخحذف

ارسال یک نظر