ازدواج ایرانی با ارمنستانی

بارها جوانان ایرانی از من سئوال کرده اند که آیا می شود در ارمنستان با یک شهروند این کشور ازدواج کرد. جالب است بدانید که این پرسش را بطور معمول آقایان مطرح می کنند. دخترهای ایران بیشتر می پرسند که آیا میشود با مردی در ارمنستان همخانه شد بطوریکه هزینه ها و مخارج زندگی بیفتد گردن آقا.

پاسخی شخصی برای اینگونه پرسشها وجود ندارد، مثل اینکه کسی سئوال کند آیا ممکن است من در زندگی پولدار شوم. شما نمیتوانید با دقتی بالا پیش بینی کنید که شخصی در آینده پولدار خواهد شد یا خیر . در مورد ازدواج یا همسریابی هم نمیشود به فرد مشخصی گفت که تو در این راه موفق می شوی یا خیر ولی میتوان تصویری کلی از وضعیت ارائه داد تا خود شخص حساب کار بدستش بیاید.
ازدواج در باورهای دینی ارامنه
به گفته سبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال ایران بطور کلی کلیسای ارمنی ازدواج ارامنه با پیروان ادیان دیگر را توصیه نمی کند. نه تنها ازدواج با مسلمانان توصیه نمی شود بلکه ازدواج با پیروان کلیساهای دیگر نیز سفارش نمی شود.
بنابراین یک ارمنی هر میزان مذهبی تر باشد کمتر متمایل است که با یک مسلمان یا پیرو کلیسای غیر ارمنی ازدواج کند.
ازدواج در رسوم اقوام ارمنی
شاید اقوامی که در سرزمینی قومی زندگی می کنند بیشتر مایل هستند که با افرادی از قوم و قبیله خودشان ازدواج کنند. ارامنه در ارمنستان این کشور را سرزمین آبا و اجدادی خودشان می دانند و برای حفظ فرهنگ و هویت قومی خود مایل نیستند با یک غیر ارمنی ازدواج کنند. در این مورد به نظرسنجی علمی برخورد نکردم ولی بر پایه مشاهدات شخصی که البته به تائید بسیاری نیز رسیده است به شما می گویم که ارامنه ترجیح میدهند که با یک ارمنی ازدواج کنند.
تصویر کلی مردم ارمنستان از ایرانی ها
در یکی دودهه اخیر ارتباطات و مسافرت بین ایران و ارمنستان افزایش پیدا کرده است و در نتیجه دو ملت شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر پیدا کرده اند اما این در همه موارد باعث نشده است که دیدگاه مردم ارمنستان نسبت به ایرانی ها بهتر شود. بخش زیادی از گردشگران ایرانی گردشگران جنسی هستند، کسانی که بخاطر معامله با روسپی ها و تن فروشها یا زنانی که برای تن دادن به فحشاء به این کشور مسافرت می کنند. اینکه می گویم تعداد زیادی اغراق نیست، کافی است سری به مراکز فحشاء بزنید تا موضوع برایتان روشن شود. جالب اینکه برخی از مراکز فحشاء نام دیسکوی ایرانی را بر خود گذاشته اند و با مجوز دیسکو فعالیت می کنند. مسئله آنقدر جدی است که اگر اینروزها یک جوان ایرانی در شهر ایروان بخواهد منزل اجاره کند، صاحبخانه بدون رودربایستی به او توضیح میدهد که ورود فاحشه یا روسپی به منزل ممنوع است. برخی صاحبخانه ها هم خیال خود را راحت کرده اند و از همان ابتدا می گویند به جوانان ایرانی منزل اجاره نمی دهیم زیرا نمی خواهند ریسک کنند و قولهای او را باور کنند.
با این اوضاعی که توضیح دادم، طبیعی است که یک خانواده ارمنستانی به آسانی باور نمی کند که جوان ایرانی ممکن است بواقع اهل تشکیل خانواده باشد. دخترهای ارمنی هم در ارتباط با ایرانی ها بسیار محتاط هستند تا مورد سوء استفاده قرار نگیرند.
ازدواجهای نامتعارف
با توضیحاتی که دادم فکر می کنم مجاب شده باشید که یک ارمنی در صورتی ممکن است با یک ایرانی ازدواج کند که به او علاقه فراوانی پیدا کند تا حدی که حاضر شود رسم و رسومات عادی را نادیده بگیرد. با اینحال ما داریم درباره یک ملت صحبت می کنیم و در هر کشوری افرادی وجود دارند که چندان به باورها و رسوم عمومی جامعه پایبند نیستند یا تحت شرایطی ترجیح می دهند آنها را نادیده بگیرند. در ارمنستان شاهد ازدواج این گروهها با ایرانی ها بوده ام:
- زنان روسپی: بسیاری از روسپی های ارمنستان می گویند که اگر شوهر مناسبی پیدا کنند از این شغل صرف نظر خواهند کرد. جالب است بدانید که برخی از مردان ایرانی با یک روسپی ازدواج کرده اند و اکنون می گویند زندگی خوبی دارند.
- فقرا و افراد بی بضاعت: برخی از خانواده های بسیار فقیر هم گاهی حاضر می شوند با ایرانی ها وصلت کنند. چند مورد از این نوع وصلتها را خودم شاهد بوده ام.
- شیادها و کلاهبرداران: فکر نکنید تنها در ایران دخترانی هستند که با شما ازدواج می کنند تا مهریه خود را به اجرا بگذرانند. در ارمنستان هم بعضی از دخترها با شما ازدواج می کنند بخاطر اینکه از شما طلاق بگیرند و در اینصورت طبق قوانین این کشور نصف دارایی های شما را صاحب می شوند. این گروه گاهی پیش از ازدواج شما را تشویق می کنند که در این کشور خانه بخرید. همین جا داخل پرانتز به این نکته هم اشاره کنم که بعنوان یک ایرانی هرقدر هم زرنگ باشید پیش قالتاقهای منطقه قفقاز ممکن است کم بیاورید.
ثبت ازدواج
بسیاری برای ثبت ازدواج خود به بخش کنسولی سفارت ایران در ایروان مراجعه می کنند.با اینکار شما در واقع ازدواج خود را در ایران ثبت کرده اید و بنابراین از حق و حقوق خاصی در کشور ارمنستان برخوردار نمی شوید البته اگر خدای ناکرده کارتان به طلاق بکشد همین ثبت ایرانی مدرکی کافی خواهد بود که اموال شما با همسرتان تقسیم شود.
اگر قصد اقامت و زندگی در ارمنستان را دارید بهتر است ازدواج خود را در این کشور نیز ثبت کنید. توجه داشته باشید که ثبت در کلیسا یا محلهای مذهبی دیگر به لحاظ قانونی اعتباری ندارد. ثبت ازدواج در اداره مخصوصی که وابسته به وزارت دادگستری است صورت می گیرد و انجام آن حدود 10 روز زمان می برد.
اقامت و شهروندی ارمنستان
در صورت ازدواج با یک تبعه کشور ارمنستان شما می توانید برای دریافت اجازه اقامت در این کشور اقدام کنید.
اگر می خواهید برای شهروندی ارمنستان تقاضا بدهید باید لااقل سه سال در این کشور زندگی کنید. درخواست شما برای شهروندی باید به تائید رئیس جمهور ارمنستان برسد.
اگر با درخواست شهروندی شما در ارمنستان موافقت شود، میتوانید درخواست گذرنامه یا پاسپورت ارمنستان را بدهید.             

نظرات

 1. فاحشه های ارمنستان باید توسط دولت مدیریت شود تا فضاحت های این چنینی به بار نیاید.

  پاسخحذف
 2. دم این فاحشه ها گرم که به اون کلاهبردارا رکب میزنن!
  دزد که به دزد میزنه شاه دزده!!

  پاسخحذف
 3. جای تاسف که بعضی ازایرانیها تا این حد باعث بد نامی ایران هسنتد اما ارامنه مقصر اند که پذیرا هستند

  پاسخحذف
 4. من خودم برای بار اول رفتم ارمنستان و با یه دختر در شهر کاپان آشنا شدم و الان هم داریم کارهای ازدواج را میکنیم

  پاسخحذف
 5. ارمنی ها مقصر نیستند اگه اونجا نرن میرن تایلند که خوب خیلی بدتر میشه.خیلی از این چیزارو شاهد بودم که مرد ایرانی به دروغ میگه من ارمنیم از ایران اومدم چون اونجا بودم ارمنی بلد نبستم و مردم ارمنستان به خاطر اینکه تحت حکومت شوروی بودن و تازه مستقل شدن ارتباطشون با کشور های دیگه و ارمنی های خارج ارمنستان قطع بوده و خیلی کم در مورد ما اطلاعات دارن و نمی دونن که ارمنی های ایران کاملا ارمنی صحبت میکنن.مرد هایی که اینکارو میکنن این دروغ قدیمی شده .هر کی با دین خود

  پاسخحذف
 6. سلام.از اولین بار که به ارمنستان امدم دو سال .و همون بار اول درمحیط دانشگاه با دختری اشنا شدم که از خانواده ای با تفکری بازتر از نرم جامعه است.با وجود اینکه خانواده به گرمی پذیرای حضور من به عنوان عضوی جدید از خانواده بودن اما در جامعه عملا در همه جا مشکل داشتیم و ترس ازتکرار تجربه برخورد بد باعث شده که هیچ کجا با همسرم نتونم هویت ایرانی ام رو بیان کنم.واقعا دردناکه که به خاطر فقر فرهنگی گسترده شده در کشور ما همه باید تر و خشک باهم بسوزیم..البته ارمنی ها به دلیل تجارب سخت و دردناک تاریخی اعتمادشان نسبت به سایر ملت ها از بین رفته و شدیدا میخوان که هویت و نژاد خودشونو همونجور که هست حفظ کنن... اگه تنها باشم ایرانی بودنم تشکرات هست و سعی میکنم تصویر خوبی ارایه بدم از فرهنگ درست و انسانی.اما اگه با همسرم باشم به دلیل همون تعصب و غیرتی که ارمنیها نسبت به ازدواج دخترانشان با مسلمانان دارند بعلاوه تصویر بد نسبت به ایرانی ها هویت ایرانیم رو اشکار نمیکنم... اما مثلا اگر دختر ارمنی با یه اروپایی ازدواج کنه جامعه بسیار پذیرا هستند حتی بیشتر از پسر ارمنی مورد لطف و عنایت واقع میشه که این رو به امتحان در مورد خودم تجربه کرده ام.

  پاسخحذف
 7. دور ازدواج با غير مسلمون مخصوصا ارمني واشوري خط قرمز بكشيد . احتمال ازدواج موفق خيلي كمه ! ارمني هاي ايران با اينكه چند صد ساله تو ايران زندگي ميكنن به شدت نژاد پرست هستن و خودشون رو از ايرانيا برتر ميدونن . ارمني هاي ارمنستان هم وضعيتشون كما بيش همينه . كلا عقايد عجيبي نسبت به خوشون دارن . يعني اينطوري بگم دست ايرانيا رو تو نژاد پرستي از پشت بستن . ارمني هاي روس هم از همشون قالتاق ترن .

  پاسخحذف

ارسال یک نظر