دارا و ندارهای ارمنستان

poverty armeniaشاید این را میدانید که ارمنستان از کشورهای فقیر جهان است ولی در مقایسه با فقر گسترده ای که دارد، چندان کشور ارزانی هم نیست. پیشتر دراینباره ها در این وبلاگ صحبت کرده بودم اما در این پست می خواهم نگاهی دقیقتر داشته باشیم به وضعیت اقتصادی مردم ارمنستان.
نشریه وستنیک قفقاز مطلبی منتشر کرده است با عنوان ارمنستان زندگی با دو دلار در روز. در این مطلب به آمار سال گذشته فقر در ارمنستان اشاره می شود که وبسایت ارمنی آرک منتشر کرده است. بر اساس این آمار 42 درصد مردم ارمنستان در فقر زندگی می کنند. سازمان ملل متحد کسانی را که کمتر از دو لار در روز خرج می کنند را فقیر و کسانی را که یک دلار یا کمتر می توانند خرج زندگی کنند را فقیر مطلق تعریف می کند. 13 درصد از جمعیت ارمنستان ثروتمند هستند بنابراین این جامعه ارمنستان از نظر اقتصادی جامعه ای دو قطبی به حساب می آید.
300 هزار کودک در ارمنستان بدون سایه پدر زندگی می کنند ، به این خاطر که بسیاری از مردان برای گذران زندگی و کسب درآمد کشور را ترک می کنند.
آمار و اطلاعاتی که نشریه مزبور بدان آنها استناد می کند، رسمی نیستند اما همین منبع گزارش میدهد که بر اساس آمارهای رسمی نیز 35 درصد جامعه در فقر زندگی می کنند که از این نظر گستره فقر در کشور حتا از بنگلادش نیز فراگیر تر است که 31.5 درصد جمعیت آن فقیر هستند.
وضعیت فقرا در ارمنستان به مراتب بدتر از بسیاری از کشور ها است. قدرت خرید 2 دلار در ارمنستان کمتر از بنگلادش یا چین می باشد.

نظرات