پیوستن ارمنستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا

 Eurasian Economic Unionامروز جمعه 10 اکتبر کشور ارمنستان توافقنامه اتحادیه اقتصادی اوراسیا EEU را به امضاء رساند. این یک واقعه بسیار مهم برای این کشور و برای منطقه محسوب می شود و اهمیت فوق العاده ای نیز برای کارآفرینان و سرمایه گذاران خارجی در ارمنستان دارد.
آقای سرژ سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان در سفر به مینسک برای شرکت در اجلاس سران این اتحادیه توافقنامه مزبور را به امضاء رساند و در سخنرانی خود اظهار داشت که ارمنستان از تقویت بیشتر کشورهای همسود CIS حمایت می کند.
اتحادیه اقتصادی کشورهای اوراسیا با عضویت کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان و ارمنستان از اول ژانویه 2015 بطور رسمی فعالیت خود را آغاز خواهد. اعضای این اتحادیه توافق کرده اند که جریان آزاد کالا، خدمات، سرمایه و نیروی انسانی را داخل اتحادیه تضمین کنند و سیاست واحدی را در زمینه های انرژی، صنعت، کشاورزی و حمل و نقل اتخاذ کنند.
انتظار می رود که با تشکیل این اتحادیه سرمایه گذاری در ارمنستان افزایش یابد. در ارمنستان نیروی انسانی ماهر و ارزان در دسترس است و از این پس تولید در این کشور با دسترسی به یک بازار 200 میلیون نفری همراه خواهد بود. بازرگانان و کارآفرینان ایرانی نیز می توانند از این فرصت استفاده کنند و ارمنستان را پلی برای دستیابی به بازار بزرگ روسیه، قزاقستان و بلاروس قرار دهند.
ارمنستان با اتحادیه اروپا نیز دوستی و همکاری دارد و به گفته رئیس جمهور این کشور می تواند واسطه میان اتحادیه اوراسیا و اروپا باشد.

نظرات