ماتناکاش نان سنتی ارمنستان


قفقازستان - ماتناکاش մատնաքաշ نوعی نان رایج در ارمنستان است که در اغلب سوپرمارکتها عرضه می شود. بنظر می رسد که ماتناکاش و لواش از پرطرفدارترین انواع نان در ارمنستان هستند.
در ارمنستان نان نازک در سفره مردم لواش و نان کلفت رایج ماتناکاش می باشد. رواج نان لواش در این کشور تا آن حد است که بسیاری میپندارند ارمنستان خاستگاه نان لواش است. ماتناکاش که از آرد گندم تهیه می شود به نان بربری ایران هم شباهت دارد ولی خمیر داخل آن بسیار پفدار تر و نرمتر از نان بربری است گرچه شکل ظاهری ماتناکاش زمخت تر از نان بربری است ! شاهد بوده ام که برخی از گردشگران ایرانی هنگام خوردن ماتناکاش خمیر داخل آن را در می اورند و کنار سفره می ریزند. خاطرم هست که یکبار سر یکی از این میزها یک ارمنی از من پرسید که چرا همه ایرانی ها نان را به این شکل هدر می دهند. برای او توضیح دادم که خمیر فراوان و پفکی داخل این نان با ذائقه برخی از ایرانی ها سازگار نیست.
به فارسی این نان را مادناکاش هم می نامند که این بخاطر تفاوت آواها در زبان فارسی و ارمنی است ولی در زبان انگلیسی واژه ماتناکاش Matnakash استفاده می شود و من هم طرفدار استفاده از این تلفظ هستم.

نظرات