تمدید ویزا

یکی از پرسشهای مکرر مسافران ارمنستان در مورد تمدید ویزا extend است. در این پست توضیح میدهم که اگر نیاز شد بیش از مهلت ویزا در ارمنستان بمانید چه اقداماتی باید انجام بدهید.

مقررات تمدید ویزا
ویزای ارمنستان در داخل این کشور حداکثر بمدت 60 روز از تاریخ انقضاء ویزا قابل تمدید است که این سهمیه 60 روزه ممکن است با چند درخواست مورد استفاده قرار گیرد. برای اینکه ابهامی باقی نماند یک مثال میزنم:
فرض کنیم شما با ویزای 21 روزه وارد ارمنستان می شوید. بعد از مدتی متوجه می شوید که این مدت برای انجام کاری که در ارمنستان دارید کافی نیست. پس در داخل خاک این کشور درخواست می کنید که 45 روز ویزای شما تمدید شود. اگر پس از تمدید 45 روزه باز نیاز دانستید که مدت بیشتری در ارمنستان بمانید وقتی برای تمدید مجدد اقدام می کنید به شما گفته خواهد که حداکثر 15 روز دیگر می توانید ویزای خود را تمدید کنید. جمع 45 و 15 می شود 60 و ویزای شما در هر صورت بیش از 60 روز در داخل این کشور قابل تمدید نیست. شخص دیگری ممکن است سه بار برای تمدید ویزا مراجعه کند و هر بار درخواست 20 روز تمدید ویزا بنماید. در یک مثال فرضی این امکان نیز وجود دارد که شخصی 10 بار برای تمدید ویزا مراجعه کند و هر بار 6 روز ویزای خود را تمدید کند.
امیدوارم با مثال فوق موضوع روشن شده باشد. چند نکته مهم وجود دارد که هنگام تمدید ویزا باید به آنها توجه داشته باشید:
- تنها ویزای یکبار ورود در داخل خاک ارمنستان قابل تمدید است. اگر با ویزای چند بار ورود یه این کشور وارد شده اید، بهیچ وجه ویزای شما در داخل ارمنستان قابل تمدید نخواهد بود.
- خوشبختانه به لحاظ قانونی تا آخرین روز مهت ویزا، شما می توانید برای تمدید ویزا اقدام کنید. بعنوان مثال اگر ویزای شما روز 10 آوریل بپایان میرسد، همین روز هم می توانید برای تمدید ویزا اقدام کنید البته بشرطی که روز تعطیل نباشد. بدیهی است این نکته تنها بخاطر آشنایی شما با مقررات تمدید ویزا است وگرنه کار را به روز آخر واگذار کردن به هیچ وجه توصیه نمی شود.
- اگر حتا یک روز بعد از پایان ویزا برای تمدید مراجعه نمایید مرتکب عمل خلاف شده اید و دولت ارمنستان این حق را دارد که شما را به دادگاه معرفی کند یا از این کشور اخراج نماید اما بطور معمول تنها با پرداخت جریمه نقدی مسئله حل می شود. دریافت جریمه نقدی در اینمورد آنقدر معمول است که برخی خیال می کنند دولت ارمنستان موظف است با دریافت مبلغ جریمه خلاف فرد را نادیده بگیرد در حالی که به لحاظ قانونی این امکان برای دولت وجود دارد که بجای دریافت جریمه برخورد دیگری با شما اعمال کند.

مراحل اداری و هزینه تمدید ویزا
برای تمدید ویزا شما باید به اداره گذرنامه و ویزا موسوم به اویر ОВИР مراجعه نمایید. این اداره که قبلن در پست اقامت ارمنستان نیز به آن اشاره شده است کارهای مختلفی انجام می دهد که یکی از آنها تمدید ویزای شهروندان خارجی است بنابراین باید به قسمت یا دپارتمان ویزا مراجعه نمایید. پس از ملاقات با آفیسر یا مامور مسئول تمدید ویزا از شما در مورد اینکه چند روز می خواهید ویزای خود را تمدید کنید سئوال می شود، سپس یک فرم ویژه در اختیارتان قرار داده می شود و شما باید برای تهیه مدارک ذیل و ارائه آنها به آفیسر اقدام کنید:
- فرم تکمیل شده مربوط به درخواست تمدید ویزا: این فرم باید به یکی از زبانهای ارمنی یا انگلیسی تکمیل شود. از شما در مورد علت تمدید ویزا در این فرم سئوال می شود که ممکن است دلایل کلی گردشگری یا ملاقات درج شود. جزئیات پرسیده نمی شود و بطور معمول مدارکی در مورد علت تمدید از متقاضی درخواست نمی شود.
- عکس پرسنلی جدید: از نظر اداری ابعاد عکس باید 3.5 در 4.5 باشد اما در این مورد سختگیری چندانی وجود ندارد و تاکنون عکسهای پرسنلی در سایزها و اندازه های مختلف پذیرفته شده اند.
- کپی گذرنامه: از صفحه عکس دار گذرنامه و صفحه مقابل آن و نیز از صفحه ای که آخرین ویزای ارمنستان شما با مهر ورود به این کشور در آن قرار دارد باید کپی تهیه و ارائه گردد. اگر پیشتر ویزای خود را تمدید کرده اید باید از صفحه ای که مهرهای تمدید قبلی در آنها زده شده است نیز کپی تهیه کنید.
- فیش پرداخت مبلغ تمدید ویزا: شما به ازای هر روز تمدید ویزا باید مبلغ 500 درام ارمنستان پرداخت کنید. بنابراین اگر بخواهید 14 روز ویزای خود را تمدید کنید باید فیش واریز مبلغ 7 هزار درام را تهیه نماید. پرداخت این مبلغ از طریق دستگاه پرداخت نقدی PAYBAOX امکان پذیر است. در داخل اداره اویر چند تا از این دستگاهها وجود دارد که شخصی بعنوان اپراتور عملیات پرداخت را برای شما انجام میدهد. کافی است مبلغ مورد نیاز و گذرنامه خود را به او بدهید و بگویید که این در رابطه با ویزا است. اپراتور کار پرداخت را برای شما انجام میدهد و رسید عملیات را به شما میدهد. کارمزد پرداخت با دستگاه 300 درام است که باید علاوه بر مبلغ مربوط به ویزا به اپراتور پرداخت شود.
پس از تهیه مدارک فوق برای تحویل به آفیسر مربوط مراجعه می کنید. حدود 15 دقیقه پس از تحویل مدارک کارهای اداری مربوط به انجام میرسد که اینزمان گاهی بخاطر تعداد زیاد مراجعان ممکن است بیشتر شود. برای درخواست تمدید ویزا دانستن این نکات ممکن است مفید باشد:
- اداره اویر مانند سایر ادارات دولتی در ارمنستان از ساعت 13 تا 14 انجام کارهای اداری را معلق می کند.
- اسکناسهای مناسب برای پرداخت ویزا را از پیش تهیه کنید. اگر مبلغ هزینه ویزا برای شما می شود 7 هزار درام و اسکناس 10 درامی دارید، شانس اینکه کسی اسکناس شما را خرد کند بسیار اندک است و ممکن است مدتها معطل شوید.
- در اداره اویر، پرسنلی که با ارباب رجوع سر و کار دارند تنها بزبانهای ارمنی و انگلیسی صحبت می کنند. برخلاف اغلب ادارات دولتی اینجا به روسی پاسخ شما را نمیدهند. این موضوع دلایل خاص خود را می تواند داشته باشد که این پست محل پرداختن به آن نیست.
- ممکن است رفتار کارکنان اداره اویر با شما محترمانه نباشد. این موضوع نیز دلایل پیچیده خاص خود را دارد که موضوع این پست نیست آنچه اینجا شایان ذکر است اینکه تجربه تمدید ویزا برای آشنا شدن با سیستم اداری ارمنستان بسیار مفید خواهد بود. اگر شانس این را داشته باشید که آفیسر طرف ملاقات شما معیارهای پذیرفته شده در اصول روابط عمومی را در برخورد با شما رعایت نکند، تجربه ارزشمندی برای درک نظام اداری ارمنستان بدست خواهید آورد.

تمدیدهای ناممکن
برای کسانی که بیش از 60 روز از پایان انقضاء ویزا باید در ارمنستان بمانند یا اینکه با ویزای چندبار ورود به این کشور وارد شده اند اما مدت طولانی تر باید در ارمنستان بمانند چه راهکاری وجود دارد؟
در موارد فوق یک راهکار این است که ارمنستان را ترک کنید و در کنسول گری ها یا دفاتر دیپلماتیک این کشور در ایران یا کشور دیگر محل اقامتتان درخواست ویزای ارمنستان کنید یا اینکه هنگام بازگشت مجدد به ارمنستان در مرزهای زمینی یا هوایی (فرودگاه ارمنستان) درخواست ویزا نمایید. اگر وضعیت شما بگونه ای است که نمیتوانید یا نمی خواهید این کشور را ترک کنید با وجود اینکه امکان تمدید ویزا وجود ندارد در واقع و به لحاظ حقوقی شما متقاضی اقامت در ارمنستان محسوب می شوید. همانطور که در پست اقامت ارمنستان توضیح دادم درخواست مقیم شدن در این کشور ولو برای یکدوره کوتاه زمانی نیازمند این است که شما بر اساس قانون وضعیت اتباع خارجی در ارمنستان دلیلی قانونی داشته باشید و اسناد و مدارک مورد نیاز در این رابطه را بتوانید فراهم کنید.

نظرات