انتخاب تور مناسب برای سفر به ارمنستان

قفقازستان - روز بروز بر تعداد افراد یا موسساتی که خود را مجری تور ارمنستان معرفی می کنند افزوده می شود. همه آنها میگویند متخصص هستند و بهترین خدمات را ارائه می کنند. در این پست میخواهم راجع این صحبت کنم که هنگام انتخاب تور چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم. امیدوارم دفاتر توریستی و تورگردانان نیز بتوانند نکات مفیدی در این پست پیداکنند که منجر به ارتقای کیفیت خدمات آنها بشود.

خدمات اولیه برای گردشگر
بلیط رفت و برگشت به مقصد، رزرو هتل و ترانسفر تا هتل خدمات اولیه مورد نیاز گردشگران است. بعضی ها اسم این خدمات را تور می گذارند در حالی که بنظر این نگارنده تور در واقع گشت و گذارهایی است که شما در مقصد انجام میدهید. اما بهرحال انتخاب درست خدمات اولیه تور هم اهمیت دارد.
انتخاب مسافرت هوایی با پرواز، زمینی با اتوبوس یا با وسیله شخصی به سلیقه و شرایط مسافر بستگی دارد. درباره هریک از این موارد توضیحاتی در این وبلاگ و در منابع دیگر هست.
در مورد هتل میتوان با مراجعه به وبسایت آن اطلاعات کلی را بدست آورد اما تا چه حد می توان به اطلاعات وبسایت هتل اعتماد کرد. یکی از راههای کسب اطلاعات در مورد کیفیت هتلها این است که نظر افرادی را که پیشتر در این هتلها اقامت داشته اند جویا شویم. بعضی از وبسایتها اینکار را آسان کرده اند. آنها از مسافران می خواهند که پس از اقامت در هتل نظر خود را منتشر کنند و به خدمات هتل نمره بدهند. وبسایت تریپ ادوایزر معروفترین آنها است. در این وبسایت 50 هتل ارمنستان توسط مسافران مرور شده اند و به کیفیت خدمات آنها نمره داده شده است.

قیمت تور
در تبلیغات و معرفی تورها عبارت تور ارزان بسیار رایج است. ارزانی همیشه جذاب است اما بویژه در کارهای خدماتی باید در مورد آن احتیاط کرد. در مورد تور ارمنستان این موضوع حساسیت بیشتری دارد. بسیاری از دانشجویان و افرادی که در زمینه توریسم کم تجربه هستند، خدماتی را با قیمت ارزان پیشنهاد می دهند. این با شما است که ریسک کارکردن با این گروهها بخاطر ارزانی را می پذیرید یا نه. هنگام استفاده از خدمات این افراد تعجب نکنید اگر برای گشت تله کابین تاتو ساعت حرکت از 8 صبح به 10 صبح تغییر کرد و بعد از رسیدن به مقصد متوجه شدید که تله کابین بعلت تعمیرات تعطیل است.
سخن اصلی این است که قیمت تنها یک فاکتور در تصمیم گیری است و ارزانی نباید باعث شود سایر عوامل را فراموش کنیم. بنابراین اگر با تبلیغ تور ارزان مواجه شدید، به آنچه در ادامه این مطلب می آید هم توجه داشته باشید.

سوابق کاری و تجربیات مجری تور
همیشه میتوان به نتیجه کار افراد کم تجربه تردید داشت. اما در مورد تعیین میزان سابقه و تجربه شخص در حرفه گردشگری به چند نکته مهم باید توجه داشت. شرایط انجام کارهای توریستی در ارمنستان و ایران بسیار متفاوت است و این ممکن است مسافر ایرانی را دچار اشتباه کند. در ارمنستان هر شخص و شرکتی میتواند در زمینه گردشگری فعالیت کند و برای ورود به این حرفه تجربه یا مدرک خاصی مورد نیاز نیست. در اصطلاح فضای کسب و کار در حرفه گردشگری لیبرال یا آزاد است. یک شرکت ممکن است 10 سال پیش تاسیس شده باشد اما فعالیت اصلی آن در زمینه واردات هندوانه باشد. وقتی این تاجر هندوانه یک بسته تور را از طرف شرکت خود بشما معرفی میکند، میتواند مدعی باشد که این بسته از سوی شرکتی با 10 سال سابقه کار عرضه شده است. یک شرکت مجرب و حرفه ای این اطلاعات را بطور شفاف در اختیار مشتریان خود قرار میدهد:
- مشخصات مدیر شرکت، راهنمایان تور و سایر پرسنل و نیز سابقه و میزان تجربه حرفه ای آنها.
- مشخصات تورهایی که تاکنون توسط این شرکت توریستی برگزار شده اند و زمان اجرای آنها.
- نظرات مشتریان قبلی که البته در منابع مستقل منتشر شده است.
- جوایز یا تقدیرنامه هایی که شرکت تاکنون دریافت کرده است.
- ابتکار یا نوآوری های شرکت و امتیاز خدمات آن نسبت به سایرین. کسی که حرف جدیدی برای گفتن ندارد نمیتواند سرویس دهنده خوبی باشد. افرادی که تنها از دیگران تقلید می کنند همیشه عقبتر از رهبران خود هستند.

گشتهای مسافرتی
پایه اصلی تور همین گشتهای آن است. همانطور که گفتم بنظر من در اصل تور یعنی همین گشتهای یکروزه، چند روزه یا نیمروزی که در بسته های توریستی معرفی می شوند. با شرکت در این گشتها شما از مراکر تفریحی و توریستی مقصد بازدید می کنید. برخی از افراد ممکن است به بازدید از بناهای مذهبی یا تاریخی علاقه مند باشند. برخی طبیعت گردی را دوست دارد. در فصل تابستان و گرما تفریحات آبی طرفداران زیادی دارد. یک دفتر توریستی حرفه ای از طریق گفتگو با شما به علایقتان پی می برد و گشتهایی را بشما پیشنهاد می کند. در انتخاب گشتها به این نکات توجه داشته باشید:
- ارمنستان کشوری کوهستانی است. بارش برفهای سنگین گاه موجب مسدود شدن راهها یا اختلال شدید در ترافیک جاده ای می شود. از آنجاییکه امکان پیشبینی وضع جاده ها با دقت بالا تنها از چند روز قبل وجود دارد، گشتها را پس از سفر به ارمنستان انتخاب کنید. بعنوان مثال هم اینک نمیتوان پیش بینی کرد که وضع جاده ایروان به دریاچه سوان در روزهای نوروز 94 چگونه خواهد بود و با توجه به وضع هوا آیا انتخاب گشت دریاچه به صلاح خواهد بود یا خیر.
- امکان دسترسی به خوراک، آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی را از مسئول تور سئوال کنید. در جاده های ارمنستان گاه طی مسافتهای طولانی دسترسی به این خدمات وجود ندارد. یک مجری غیرحرفه ای ممکن است پیش بینی های لازم در این موارد را نکرده باشد و شما را به دردسر بیندازد بویژه هنگامی که در میان همراهان شما فرد سالمند یا خردسال حضور داشته باشد.
- از وجود جعبه کمکهای اولیه در خودرو و نیز پیش بینی ها لازم برای دسترسی به خدمات اورژانسی مطمئن شوید. حادثه خبر نمی کند.

بیمه مسافرتی
تغییر آب و هوا باعث می شود که برخی از مسافران نیاز به مراقبتهای پزشکی پیدا کنند. در ارمنستان اختلالهای گوارشی میان گردشگرها به کرات مشاهده شده است. متاسفانه مواردی از مسمومیت غذایی هم گزارش شده است که برخی از موارد بعد از صرف غذا در یک رستوران ایرانی بروز کرده است. در فرصت مناسب این رستوراندار خلافکار هم معرفی خواهد شد اما اینجا بحث دیگری دارم. در مواردی هم مسافر داروهای همراه خود را گم کرده است و در ارمنستان به خرید دوباره داروها نیاز پیدا کرده است. بیمه مسافرتی تنها مربوط به خدمات پزشکی نمی شود، اینها برخی از مواردی است که بیمه میتواند به کمک شما بشتابد:
- اگر چمدان خود را در فرودگاه گم کنید و نیاز به وسایل ضروری داشته باشید.
- کیف پول شما مفقود شده است و شما نیاز فوری به مقداری پول و مدارک اولیه دارید.
- موضوعی اضطراری پی آمده است و شما باید سریع ارمنستان را ترک کنید و به ایران یا کشور محل اقامت خود بازگردید.
بیمه های مسافرتی در موارد فوق و نیز در بسیاری دیگر از شرایط شما را تحت حمایت قرار میدهند. یک آژانس توریستی معتبر یا یک تورگردان حرفه ای ضمن تشویق شما برای خرید بیمه مسافرتی راهنمایی های لازم در این مورد را نیز در اختیار شما قرار میدهد.

تورگردان حرفه ای و گشت مناسب
اگر یک دفتر خدمات توریستی یا آژانس مسافرتی معتبر پیدا کنید، اوضاع بخوبی پیش خواهد رفت و سفر شما با خاطراتی خوش همراه خواهد شد. مشکل اینجا است که همه خود را حرفه ای و معتبر معرفی میکنند و بقول قدیمی ها هیچ بقالی نمی گوید ماست من ترش است. آنچه که مهم است نظر مسافران و گردشگرها است. برخی از توریستها خاطرات سفر خود را در اینترنت منتشر کرده اند، بنظرم می توان درسهای زیادی از آنها آموخت.
راه حل اساسی برای انتخاب یک تور مناسب این است که اطلاعات خود را در مورد مقصد و نیز سرویس دهندگان افزایش دهید.
پورتال آرمن پارس هدف اصلی خود را آگاهی دادن و اطلاع رسانی قرار داده است. ما آمادگی داریم که نظرات هم مسافران و هم مجریان تور را منتشر کنیم تا افراد با دید بازتری بتوانند خدمات مورد نیاز خود را انتخاب کنند.
به کانال تلگرامی  گرجستان بپیوندید 

نظرات

 1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان گلم.

  من تو یک دو راهی سخت گیر کردم لطفا راهنمایی ام کنید.
  بعضی ها میگن با اتوبوس روزانه (بدون تور) برو بهتره و بعضی ها هم میگن با تور زمینی بری با صرفه تره!
  حالا من موندم کدومش بهتر و راحت تره.
  خودم بدون تور رو ترجیح میدم.
  لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخحذف
 2. Ջավադ Գոլչին Ֆար۲۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۳۱

  اگه تنها هستی و همسفر نداری، همون که خودت ترجیح میدی را انجام بده.

  پاسخحذف
 3. اسلام جام بزرگی۲۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱:۴۳

  اگه بار اولته و قبلا نرفته ای و تجربه نداری با تور برو وگرنه اگه خودت بری اذیت و کلافه میشی و بهت هم خوش نمیگذره....

  پاسخحذف
 4. ممنون میشم عکس از جاذبه های تفریحی و توریستی کشور ارمنستان با موقعیت مکانی این جاذبه ها را روی سایت بگذارید

  پاسخحذف

ارسال یک نظر