ارامنه و اصفهان

قفقازستان - پس از تهران شهر اصفهان دومین شهر ایران است که ارامنه در آنجا سکونت دارند. اکثر ارامنه اصفهان در محله جلفا ساکن هستند. کلیسای وانک یکی از مهمترین مراکز تاریخی و مذهبی جلفا است. کلیسای وانک دارای چاپخانه، کتابخانه، موزه و اماکن اداری است. در موزه جلفا نیز صدها شی ء تاریخی مربوط به ارامنه نگهداری می شود.

مدرسه کانیان قدیمی ترین مدرسه جلفا است که به سبک نوین به دانش آموزان آموزش میدهد. پیش از تاسیس این مدرسه آموزش و پرورش به سبک سنتی ارائه میشد. تاسیس این مدرسه را به اسقف اعظم گریگوریس هوهانسیان نسبت میدهند. دکتر معصومه گودرزی دانش آموخته رشته تاریخ محلی از دانشگاه اصفهان در مقاله ای که وبسایت تاریخ محلی منتشر کرده است به این نکته اشاره می کند که مدرسه کانیان با کمک مالی خانواده وارواره کانانیان بنا شد و ناصر الدین شاه به پاس خدمات این خانواده سه قطعه نشان شیر و خورشید به او عطا کرد. غیر از مدارس ارمنی در دانشگاه اصفهان نیز رشته زبان و ادبیات ارمنی تدریس می شود.
با فروپاشی شوروی و اسقلال جمهوری ارمنستان ارتباط مستقیم بین اصفهان با کشور ارمنستان برقرار شد و این روابط توسعه پیدا کرد. در حال شرکت رویال سفر ایرانیان خط مستقیم اتوبوس رانی بین شهرهای اصفهان و ایروان را برقرار کرده است. هویک آبراهیان نخست وزیر ارمنستان پاییز سال جاری خورشدی در سفر به ایران از شهر اصفهان نیز دیدار کرد و با رسول زرگرپور استاندار اصفهان ملاقات داشت. به گزارش خبرگزاری فارس در این ملاقات هویک آبراهامیان نخست وزیر ارمنستان ضمن سپاس از مردم ایران، اصفهان را مرکز تمدن ایران خواند و از برخورد و رفتار گرم استاندار اصفهان با ارامنه ساکن در اصفهان سپاسگزاری کرد. وی با بیان اینکه در ایران از آثار تاریخی ارامنه، به خوبی مراقبت می‌شود، با اشاره به نصب تصاویر مربوط به کلیسای وانک در پاویون فرودگاه شهید بهشتی اصفهان تشکر خود را از احترام ویژه ایرانیان به آثار تاریخی ارامنه ابراز کرد.
نوروز 94 نیز قرار است دو خواننده مشهور اصفهانی در ارمنستان کنسرت برگزار کنند. نصرالله معین نجف آبادی معروف به معین و لیلا فروهر امسال مهمان ارمنستان خواهند بود. کنسرت نوروزی معین و لیلا فروهر سوم فروردین 1394 برابر با 23 مارس 2015 در ایروان اجرا خواهد شد.

نظرات