انتخاب راهنمای تور

وقتی بعنوان گردشگر در میدان مرکزی ایروان و سایر مناطق توریستی شهر در حال قدم زدن یا گشت و گذار هستید، اغلب یک غریبه پیدا خواهد شد که سر صحبت را با شما باز کند. این غریبه که فارسی میداند و در برقراری ارتباط سریع مهارت دارد، شما را بخود جلب می کند. وقتی از او سئوال می کنید که در ارمنستان چکار میکند و شغلش چیست بشما خواهد گفت که تور لیدر است. اگر از این تور لیدر فاصله بگیرید و از شخص دیگری درباره او سئوال کنید ممکن است بشما بگوید که او علاف یا دلال است. برای رفع ابهام و روشن شدن موضوع در این پست توضیح میدهم که چگونه به یک راهنمای تور حرفه ای دسترسی پیدا کنید. افرادی هم که علاقه مند هستند در حرفه راهنمای تور مشغول فعالیت شوند میتوانند با نکات اساسی در این حوزه آشنایی پیدا کنند.


راهنمای تور و تور لیدر
نخست باید بگویم که راهنما و لیدر در صنعت گردشگری تعاریف متفاوتی دارند گرچه در زبان عامیانه این واژه ها گاهی بجای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.
راهنمای تور یا توریست گاید Tourist Guide به شخصی گفته می شود که بزبان منتخب گردشگر درباره طبیعت یا آثار فرهنگی منطقه مورد بازدید توضیح میدهد و راهنمایی می کند. راهنمای تور بطور معمول باید گواهینامه معتبری داشته باشد که صلاحیت او را در این حرفه تایید کند.
تور لیدر Tour Leader که سرپرست تور Tour Manager یا مدیر تور Tour Director نیز ممکن است نامیده شود شخصی است که مدیریت اجرای برنامه تور را بر عهده میگیرد. تور لیدر نیازی ندارد که مدرکی حرفه ای داشته باشد بلکه از او انتظار میرود توان مدیریت گروه و تصمیم گیری در شرایط خاص را داشته باشد. آنچه که یک تور لیدر را ممتاز می کند تجربه کاری او و سابقه درخشان در مدیریت تورها است.
در برخی از تورهای کوچک ممکن است راهنمای تور وظیفه لیدر تور را نیز برعهده داشته باشد.

چگونه راهنمای تور را شناسایی کنیم؟
یک راهنمای تور دارای کارت شناسایی مخصوصی است که گواهینامه راهنمای تور نامیده میشود مانند گواهینامه راننندگی. بدیهی است کارت راهنمای تور مانند گواهینامه رانندگی باید از سوی مرجع معتبری صادر شده باشد. در ایران سازمان میراث فرهنگی گواهینامه راهنمای تور را صادر می کند. خوشبختانه در ارمنستان دولت در اینمورد دخالتی ندارد و اینکار توسط بخش خصوصی انجام میشود. در ارمنستان راهنمایان تور یک اتحادیه مستقل AGG دارند که کار آموزش و صدور گواهینامه مربوط را انجام میدهد. این اتحادیه عضو فدراسیون جهانی انجمنهای راهنمایان تور WFTGA نیز می باشد.

چگونه مدرک راهنمای تور را کسب کنیم؟
برای این منظور شما باید دوره آموزشی ویژه ای را بگذرانید. این کار آسان است در تورهای عمومی و معمولی کسی انتظار ندارد که راهنمای تور کارشناس تاریخ یا متخصص زبانهای باستانی باشد. یک راهنمای حرفه ای تور اطلاعات لازم درباره محل مورد بازدید را جمع آوری میکند و پیش از اجرای تور آنها را مرور می کند. هیچ اشکالی ندارد که راهنمای تور در زمان اجرای برنامه گاهی نیز نگاهی به یاد داشتهای خود بیندازد.
در ارمنستان طول دوره آموزشی سه ماه است و شهریه آن فقط 240 هزار درام می باشد.

انتخاب راهنمای تور
در ارمنستان یا پیش از مسافرت به ارمنستان شما میتوانید درباره انتخاب راهنمای تور با ما مشورت کنید.
آرمن پارس از راهنمایان تور و تور لیدرها نیز دعوت می کند که رزومه خود را برای ما ارسال کنند تا در اختیار گردشگران قرار گیرد.

نظرات

  1. امکان درخواست راهنمای تور در شهر ایروان وجود داره؟ یعنی اینکه بریم ایروان و از اونجا درخواست تور کنیم

    پاسخحذف

ارسال یک نظر