مشکلی بنام پول خرد در ارمنستان

در ارمنستان هنوز اغلب خریدهای عادی و معمولی با پول نقد صورت می گیرد. با اینکه بانکهای ارمنستان انواع و اقسام کارتهای پلاستیکی از کارتهای محلی تا ویزا کارت و مستر کارت رو صادر می کنند ولی وقتی به فروشگاهها میروی کمتر کسی ممکنه با کارت خرید کنه. هنوز خیلی از فروشندگان هم تنها پول نقد قبول می کنند و درگاه خرید با کارت پلاستیکی ندارند. این وضعیت گاه دردسرهایی را ایجاد می کند، در فروشگاههای کوچک مشکل پول خرد بیشتر خودنمایی می کند. به مسافران توصیه میشود هنگام تبدیل ارزهای همراه خود به درام و نیز هنگام خرید نکاتی را در نظر داشته باشند تا مشکلات کمتری در بده بستانهای مالی پیدا کنند.
آشنایی با پول ارمنستان
اگر نخستین بار است به ارمنستان سفر می کنید یا اینکه با اسکناسها و سکه های درگردش این کشور آشنا نیست، نگاهی بیندازید به مطلب درام واحد پول ارمنستان. آشنایی با پول کشور بشما در مدیریت نقدینگی همراهتان کمک خواهد کرد.
تبدیل ارز به درام
فرض کنیم میخواهیم 100 دلار امریکا را به درام تبدیل کنیم و بر اساس نرخ روز 45 هزار درام باید از گیشه تبدیل ارز دریافت کنیم.ممکن است صندوقدار دو اسکناس 20 هزار درامی و یک اسکناس 5 هزار درامی را بما بدهد. من اگر درام نقدی دیگری بهمراه نداشته باشم، این تبدیل را قبول نمی کنم. بلکه از صندوق دار می خواهم یک اسکناس 20 هزار درامی، یک اسکناس 10 هزار درامی، دو تا 5 هزار درامی و پنج تا هزار درامی بمن بدهد.
رانندگان تاکسی
وقتی می خواهید تاکسی سوار شوید، پول خرد بهمراه داشته باشید. اگر تاکسی متر رقم کرایه شما را 800 درام تعیین کرد و شما به راننده اسکناس هزار درامی دادید، انتظار دریافت بقیه پول را نداشته باشید. به احتمال زیاد راننده خواهد گفت که پول خرد ندارد. اگر راننده ای بقیه پول را بشما داد، فقط بدانید که آدم خیلی خوب و بیش از حد معمول منظم بوده است. اگر کمترین اسکناس همراه شما اسکناس 5 هزار درامی است، پیش از سوار شدن از راننده بپرسید که آیا پول خرد دارد یا خیر در غیراینصورت ممکن است شما را به مقصد برساند و بعد داد و بیداد راه بیندازد که خرد کردن پول وظیفه خودتان است.
خلاصه اینکه اگر توریست هستید و نمیخواهید وقتتان بجای تفریح و گشت و گذار صرف مکالمات بیهوده و جر و بحثهای اعصاب خردکن شود یا باید حاضر شوید کرایه بیشتری پرداخت کنید یا اینکه پول خرد از پیش تهیه کرده باشید.
خرید از فروشگاههای بزرگ
پیش از اقامت در ارمنستان هیچوقت فکر نمی کردم که در یک شعبه فروشگاه زنجیره ای نیز ممکن است صندوقدار بگوید، پول خرد ندارد اما حالا اگر چنین وضعیتی پیش بیاید تعجب نخواهم کرد. خوشبختانه در فروشگاههای زنجیره ای ساس و نیز فروشگاههای زنجیره ای یروان سیتی گیشه تبدیل ارز وجود دارد. در همین گیشه تبدیل، امکان خرد کردن اسکناسهای درام هم میسر است. البته اگر یکوقت صندوقدار گیشه تبدیل هم بشما گفت که پول خرد ندارد یا حاضر به خردکردن اسکناس شما نشد، باز هم خیلی تعجب نکنید ! اینجا ارمنستان است :)

نظرات

 1. قبل تر ها که ارزش پولی کشور ما بالاتر بود این مشکل رو در ایران هم یه مدتی داشتیم ولی برخی لطف میکردند و با جایگزینی مابقی پول با چیزهایی مانند بلیط اتوبوس، شکلات، آدامس و از این قبیل چیزها به قول معروف سر و ته قضیه را هم می آوردند. الان که خدا را شکر ارزش پولی پایین تر آمده و به خودی خود مشکل حل شده است به طوری که رویمان نمی شود مابقی پولمان را طلب کنیم.

  پاسخحذف
 2. آقا این جا هم پول خورد / سکه نیست

  پاسخحذف
 3. Ջավադ Գոլչին Ֆար۹ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۰۴

  اینجا سکه در دست مردم زیاد هست، مسئله تناسب بین پولی است که به فروشنده پرداخت می کنید و مابقی پولی که باید دریافت کنید.

  پاسخحذف

ارسال یک نظر