کیفیت زندگی با معیار نامبیو

یکی از پرسشهای دائمی مخاطبان آرمن پارس در مورد کیفیت زندگی در کشورهایی مانند ارمنستان، گرجستان و سایر مناطق قفقاز است. پاسخ به این پرسش بستگی به این دارد که ما چه معیارهایی را در نظر بگیریم. یکی از وبسایتهای بسیار معروف جهان که در این مورد کار می کند و کشورهای جهان را بر اساس کیفیت زندگی رتبه بندی می کند نامبیو Numbeo است. در گزارش 2015 این وبسایت 86 کشور جهان از نظر کیفیت زندگی رتبه بندی شده اند. این گزارش جنجالهایی هم براه انداخته است. کشور ترکمنستان از نظر کیفیت زندگی بالاترین رتبه را در میان کشورهای همسود کسب کرده است. رتبه کیفیت زندگی در این کشور بالاتر از بریتانیا، قبرس و امارات متحد عربی اعلام شده است. ترکمنستان از نظر آزادی بیان، دسترسی مردم به اینترنت و آسانی کسب و کار یکی از بدترین کشورهای جهان است اما با معیارهای نامبیو از نظر سطح زندگی رتبه بالایی دارد. معیارهای نامبیو برای تعیین کیفیت سطح زندگی عبارتند از: قدرت خرید مرذم، امنیت، بهداشت، قیمتها نسبت به درآمد، میزان ترافیک و آلودگی محیط.
ده کشور اول از نظر کیفیت زندگی در رتبه بندی نامبیو بترتیب عبارتند از: سوئیس، آلمان، سوئد.ایالات امریکا، فنلاند، دانمارک، اتریش،استرالیا، کانادا، نیوزلند.
اما ده کشور دوم که رتبه های 11 تا 20 را بدست می آورند و سرو صدا بپا کرده اند عبارتند از: نروژ، عربستان سعودی، ژاپن، هلند، ترکمنستان، بریتانیا، قبرس، امارات عربی، ایرلند ،قطر. این جاست که صدای نشریه انگلیسی ایندیپندنت درآمد. زیرا انگلیس نه فقط از 8 کشور اروپایی دیگر رتبه پایین تری دارد بلکه از عربستان سعودی و ترکمنستان هم پایین تر شده است.
اما در حوزه قفقاز ترکیه رتبه 50 ، گرجستان 57 ، ارمنستان 60 ، روسیه 72 و ایران در رتبه 80 قرار گرفته اند. جمهوری آذربایجان در این رتبه بندی درنظر گرفته نشده است.

نظرات