نامزدهای ایرانی- کانادایی به مجلس عوام کانادا راه یافتند

[caption id="attachment_8693" align="aligncenter" width="300"]Ali-Ehsasi-and-Majid-Johari-Election-Canada Ali-Ehsasi-and-Majid-Johari[/caption]

برای اولین بار در تاریخ کانادا نمایندگان ایرانی‌تبار به مجلس عوام راه پیدا می‌کنند.
به گزارش رادیو زمانه شش ایرانی-کانادایی در انتخابات فدرال ۲۰۱۵ کاندید شده‌اند که در این میان چهار نفر از آن‌ها در حوزه‌های انتخاباتی‌ای در شهر تورنتو کاندید شده‌اند که به «تهرانتو» مشهورند و جمعیت بالایی از ایرانیان در این حوزه‌ها ساکن‌اند.
علی احساسی از حزب لیبرال در حوزه رأی‌گیری «ویلودل» تورنتو توانست به مجلس عوام راه یابد و پویان طبسی‌ن‍‍‍ژاد رقیب احساسی در همین حوزه و از حزب چپ نئودمکرات، ناکام ماند.
در منطقه‌ای شمال «ویلودل»، در حوزه رأی‌گیری «ریچموندهیل»، مایکل پارسا از حزب محافظه‌کار کاندید شد و ناکام ماند و رقیب او مجید جوهری در همان حوزه انتخابی اما به نمایندگی از حزب لیبرال به مجلس عوام کانادا راه یافت.
این برای اولین بار در تاریخ کاناداست که نمایندگان ایرانی‌تبار به مجلس عوام راه پیدا می‌کنند.
بر اساس آمار سراسری کشور کانادا در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۶۳ هزار مهاجری که محل تولد آن‌ها ایران است در این کشور زندگی می‌کنند. در این میان برآوردها نشان می‌دهد که حدود ۶۵ هزار نفر ایرانی در تورنتو و حومه زندگی می‌کنند. تعداد ایرانیان ساکن کانادا البته بیشتر از این برآوردهاست چرا که نسل دوم مهاجرانی که در کانادا به دنیا آمده‌اند در برنامه آمار سراسری به عنوان «ایرانی» محاسبه نمی‌شوند.

نظرات