آزادی انتخاب محل اقامت، آزادی دین و مذهب و تلاش برای صلح پایدار میانملت‌ها

روز 7 آبان در هیچ تقویم و ارگان بین‌المللی به طور رسمی ثبت نشده است اما هر سال گروهی از مردم در روز هفتم آبان می‌کوشند یاد و نام کوروش را گرامی بدارند.

به گزارش «آمدنیوز» جعفر پناهی کارگردان سینمای ایران این متن را منتشر کرده است: روز کوروش ، در هفتم آبان (بیست و نهم اکتبر سال پانصد و سى و نه پیش از میلاد) بابل به تصرف سپاه هخامنشیان درآمد. در همین روز اعلامیه تاریخی کوروش بزرگ در زمینه حقوق افراد و ملل انتشار یافت که آن را نخستین سنگ بنای حقوق بشر نیز مى‌توان نامید. نکات مطرح شده در آن عبارت‌اند از: از بین بردن تبعیضات نژادی و ملی، آزادی انتخاب محل اقامت، آزادی دین و مذهب و تلاش برای صلح پایدار میان ملت‌هاست. از این رو گروهى ۷ آبان را روز کورش مى‌نامند، هر چند که در هیچ تقویم و ارگان بین‌المللى به طور رسمى ثبت نشده است، اما هر سال در روز هفتم آبان‌ماه گروهی از مردم ایران می‌کوشند به صورت نمادین در آرامگاه کوروش با گردهمایی، یاد و نام او را گرامی بدارند.»
در این راستا پتیشنی نیز تنظیم شده که خطاب آن به حسن روحانی رئیس جمهور ایران است. متن کامل این پتیشن که برای امضاء مردم در فضای مجازی خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور ایران تنظیم شده، به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد
رئیس جمهور گرامی
جناب آقای دکتر حسن روحانی
با درود فراوان

همان‌گونه که آگاهید در تقویم رسمی کشور، مناسبت‌های گوناگونی وجود دارد؛ اما هیچ روزی برای نکوداشت کورش بزرگ که در طول تاریخ همواره جهانیان او را گرامی داشته‌اند و ما در حق او کوتاهی کرده‌ایم، وجود ندارد.
بی گمان، ارزش‌های تاریخی و فرهنگی برجای مانده از کورش هم‌چون یکتاپرستی، آزادمنشی، صلح دوستی، خردورزی، مردم داری، کشورداری و انسان دوستی، میراث مشترک ایرانیان با هر دین و زبان و از هر قوم است و به باور بسیاری او همان ذوالقرنین نامبرده در قرآن است.
بر این پایه، ما امضاء کنندگان این درخواست، با انگیزه پاس‌داشت همبستگی ملی و نکوداشت ارزش‌های بازمانده از کورش بزرگ، از شما به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور خواستاریم که روز هفتم آبان ماه هر سال که یاد روز صدور منشور کورش بزرگ است، در تقویم رسمی کشور به عنوان ٬روز کورش بزرگ٬ ثبت شود.

با سپاس فراوان

نظرات