مهمان نوازترین ملتهای جهان

نشریه تراول ویوی مطلبی را منتشر کرده است در مورد مهمان نوازترین ملل جهان. روشن است که رتبه بندی کشورها از نظر مهمان نوازی کار بسیار دشواری است و هر کس بر اساس تجربه های خود موضوع را بگونه ای تعریف می کند اما لااقل سه ملت در جهان هستند که اکثر منابع مهمان نوازی آنها را تائید می کنند:

- ایرانی ها
در فرهنگ سنتی مردم ایران بهترین خوراکی برای مهمان در نظر گرفته می شود. در منزل اتاقی که مهمان خانه نامیده می شود بهترین لوازم را دارد و همیشه باید تمیز نگاه داشته شود. ویل هاید یکی از کارکنان روزنامه تایمز مردم ایران را مهربان‌ترین مردم دنیا می‌خواند. مردمی لبخند به لب که همیشه برای کمک به دیگران حاضر هستند از تعارف یک فنجان چای گرفته تا دعوت به ناهار و شرکت در جشن‌های محلی. هاید می‌گوید: اگر به ایران سفر نکنید هرگز نمی‌توانید بفهمید شرکت در عروسی‌های محلی چقدر دلپذیر دارد.
هرچند سلطه استبداد دینی و گسترش فقر در دهه های اخیر بر فرهنگ و ادب ایرانیان آثار منفی زیادی برجا گذاشته است اما هنوز هم ایرانیان یکی از مهمان نوازترین ملتهای جهان هستند.

- گرجستانی ها
هر ایرانی یا افغان این مثل را شنیده است که مهمان حبیب خدا است. مردم گرجستان نیز مانند ما این مثل را استفاده می کنند. گرجیها بواقع مردم مهمان نوازی هستند. البته رفتار گرجیها در برخوردهای اولیه ممکن است خیلی دلچسب بنظر نیاید. آنها کمتر ممکن است به غریبه لبخند بزنند و گاه بسیار کم حوصله بنظر می آیند اما بعنوان یک خارجی همیشه می توانید روی کمک و دوستی خالص گرجی ها حساب باز کنید.

- ایرلندی ها
بسیاری از ما شرقی ها ممکن است اروپایی ها را افرادی خشک و با سطح معاشرت پایین تصور کنیم اما ایرلندی ها مردمی بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند. ایرلندی‌ها فوق‌العاده صادق و مهربان هستند و همیشه برای کمک به دیگران حاضرند. انگلیسی ها گاه مردم ایرلند را به سخره می گیرند و آنها را آدمهای غرغرو و تنبل معرفی می کنند اما اگر با این مردم ملاقات کنید متوجه می شوید که از سایر اروپایی ها خونگرم تر و مهمان نواز تر هستند.

نظرات