تعداد مخالفان جمهوری اسلامی باید مشخص شود

mansour_osanlooمنصور اسانلو فعال سرشناس سندیکایی می گوید: ما تعداد زیادی مخالف نظام جمهوری اسلامی داریم که باید عدد و رقم آنها مشخص شود.
آقای اسانلو در محافل مختلف و از جمله در نشستی با حضور جمعی از ایرانیان مقیم کالیفرنیا وبسایتی را معرفی کرده است که به گفته او قرار است تعداد مخالفان نظام جمهوری اسلامی را شمارش کند. در این وبسایت گروهی از نامزدهای رد شده از سوی شورای نگهبان معرفی شده اند که افراد می توانند بطور نمادین به آنها رای بدهند. اسانلو در نشست با ایرانیان کالیفرنیا اعلام می کند که این کمپین از نوع برانداز است و ایرانیانی که خواهان معامله با جمهوری اسلامی هستند در آن جایگاهی ندارند.

نگاهی به وبسایت کمپین
وبسایتی که آقای اسانلو معرفی کرده است رای آزاد نام دارد که بر روی سرویس وبلاگ نویسی بلاگر ایجاد شده است. یک فرم ساده بر روی این سایت قرار داده شده است که مشخصات کاربر و کاندیدای مورد نظر او سئوال می شود. پس از پرکردن فرم سایت مشخصات کاربر به ایمیل وبمستر ارسال می شود. در این وبسایت راهکاری برای مشخص کردن کردن هویت کاربر مانند ارسال اس ام اس یا ارسال لینک تائید به ایمیل پیش بینی نشده است و بنابراین وبمستر باید با تطبیق اطلاعات ارسالی، یک کاربر را به حساب بیاورد یا آن را از آمار حذف کند.
نکته دیگر اینکه تا این لحظه در این وبسایت مشخص نشده است که کاربر جهت تکمیل فرم باید چه شرایطی داشته باشد. آیا حداقل شرط سنی 15 سال است یا 18 سال یا عددی دیگر؟ آیا کاربر باید ایرانی باشد و اگر آری تعریف ایرانی بودن چیست؟ و ....

پرسش از اسانلو
فرصتی بدست آمد تا در یک گفتگوی اسکایپی از آقای اسانلو بپرسم باتوجه به عدم ظرفیت لازم در این سایت برای برگزاری یک کمپین متوسط یا بزرگ چگونه است که فرد سرشناسی مانند ایشان شب و روز برای معرفی آن تلاش می کند، پیش از آنکه کیفیت سایت را بهبود بخشد و ظرفیت آن را افزایش دهد. آقای اسانلو در پاسخ ضمن تشکر بخاطر طرح این سئوال به مشکلات مالی اشاره کردند و اینکه امکان بهبود بخشیدن وجود دارد.

ارزیابی قفقازستان از کمپین آقای اسانلو
هر حرکتی که در راستای انسجام بیشتر ایرانیان و فعالان مدنی باشد، ارزشمند است و می تواند مورد حمایت یا نقد قرار بگیرد. پیش از این جمعی از فعالان مدنی، ایده برگزاری یک انتخابات مستقل و غیرحکومتی در ایران از طریق اینترنت را به بحث گذاشته اند. کمپین رای آزاد این پتانسیل را دارد که زمینه ساز واقعی شدن چنین اندیشه هایی باشد.
حمایت از این کمپین و نحوه اطلاع رسانی در مورد آن باید با توجه به ظرفیتها، توان اجرایی و میزان تاثیرگذاری احتمالی آن صورت گیرد در غیر اینصورت منجر به کاهش نفوذ و نیز کاستن از نقش موثر حامیان در جامعه خواهد شد.

نظرات