گرجستان از نگاه یک فارسی زبان مقیم پاریس

حمید افتخاری گرجستانتعداد فیلمهای مستند فارسی درباره منطقه قفقاز بسیار اندک می باشد. بیشتر فیلمهای فارسی که جاذبه های گردشگری این منطقه را معرفی می کنند نیز با سرمایه گذاری رسانه های بزرگ دولتی یا شبه دولتی ساخته شده اند. حمید افتخاری از معدود کسانی است که خود جهت ساخت فیلم مستند اقدام کرده است.
حمید افتخاری مهندس کامپیوتر می باشد که از سال 1976 در پاریس زندگی کرده است. در تماسی که با او داشتم درباره انگیزه ساخت فیلم مستند توضیح می دهد:  مسافرت را بسیار دوست دارم و تا بحال به کشور‌های زیادی مسافرت کرده ام. از فیلمبرداری تا 2 سال پیش مثل اکثر آدمها (!) فقط فشار دادن روی دوربین عکاسی را بلد بودم چون قبل از مسافرتم کمی‌ تحقیق می‌کردم متوجه شدم که فیلمهای مستند در زمینه گردشگری به زبان فارسی‌ واقعا نایاب میباشند و تشویق شدم که خودم از سفر‌های جدیدم فیلم بگیرم، ویدیو ساخته و شهر‌ها و مکان‌های که بازدید می‌کنم را با کمی‌ اطلاعات در دسترس ایرانیها بگذارم که هم محل، تاریخ و جغرافیای شهر را برای علاقه‌مندان معرفی‌ کرده و هم مسافران ‌ایرانی به آن شهر احیانا قبل از مسافرتشان کمی‌ با آن کشور اشنا بشوند. "
واقعیت این است که سخن گفتن درباره تاریخ و فرهنگ منطقه قفقاز چندان کار آسانی نیست. وقتی می خواهی درباره تاریخ یا ریشه نام یک شهر، یک شخصیت برجسته تاریخی یا ادبی و بسیاری موضوعات دیگر سخنی بگویی با واکنش حامیان روایتهای گوناگون و گاه متناقض مواجه می شوی.
قفقازستان ضمن ارج نهادن به تلاش و کار فرهنگی حمید افتخاری ویدئوی ایشان در یوتیوب درباره گرجستان را معرفی می کند با تاکید بر این امر بدیهی که مسئولیت مطالب ارائه شده در این ویدئو برعهده سازنده آن است:
[embed]https://youtu.be/_05vCJI4jg0[/embed]

نظرات