اراده گرجستان جدی است

قفقازستان ،جواد گلچین فر - کاخا کالادزه معاون نخست وزیر و وزیر انرژی گرجستان در سفر به تهران از اراده جدی کشورش در گسترش همه جانبه مناسبات با ایران سخن گفت. با اینحال هنوز اینگونه اظهارات تعارف و شوخی بنظر می رسد.
کاخا کالادزه قرار بود در ماه نوامبر 2015 به تهران سفر کند اما روز 15 فوریه یعنی آغاز عملیاتی شدن رژیم لغو روادید راهی تهران شد. کالادزه پیش از سفر در نطقی کوتاه اظهار داشت: طرفهای گرجستانی و ایرانی دارند در زمینه امکان واردات گاز از ایران مطالعه می کنند. امکان اجرای پروژه های مختلف سرمایه گذاری در بخش انرژی نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.
کالادزه وقتی در تهران با مرتضی سرمدی ملاقات کرد رسانه های ایران و از جمله ایرنا از قول او نقل کردند: دولت گرجستان آمادگی و اراده جدی در گسترش همه جانبه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران داشته و از همه ظرفیت خود در این مسیر بهره خواهد برد.
کاخا کالادزه بخاطر گفتگو با مقامات شرکت گازپرم از سوی مخالفان دولت مورد انتقادهای تندی قرار گرفته است ولی پاسخ او این بوده است که هنوز هیچ توافقی با گازپرم صورت نگرفته است و گرجستان همه منابع تامین انرژی از جمله ایران را نیز بررسی خواهد کرد.
روز 10 فوریه جاری نشستی درباره سیاست انرژی در بنیاد هاینریش بل در تفلیس برگزار شد. در این نشست خانم مریم والیشویلی گفت: در این مرحله خرید گاز از ایران اقتصادی نیست زیرا قیمت گاز ایران 25 درصد گرانتر از منابع دیگر است.
یادآوری می شود که مریم والیشویلی معاون وزیر انرژی یعنی همین آقای کاخا کالادزه تشریف دارند. پیشتر علیرضا کاملی مدیر عامل شرکت صادرات گاز ایران نیز در مورد صادرات گاز به گرجستان گفته بود که ایران برنامه ای برای صادرات گاز به اروپا از مسیر خط لوله ندارد.
گرجستان هنوز تحریمهای بانکی و تجاری علیه ایران را نیز لغو نکرده است.

نظرات