فقیرترین و ثروتمندترین کشورهای جهان

قفقازستان - نشریه گلوبال فاینانس بتازگی جدول رتبه بندی کشورهای جهان براساس ثروتمندی را منتشر کرده است. بر پایه این رتبه بندی در میان کشورهای منطقه قفقاز و همسایگان، روسیه و ترکیه ثروتمندترین و ارمنستان فقیرترین هستند.

یکی از معیارها برای رتبه بندی کشورها بر اساس ثروت، میزان تولید ناخالص داخلی آنها است اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که تولید ناخالص داخلی بر پایه یک ارز بین المللی و در اکثر مواقع دلار محاسبه می شود و قدرت خرید یک ارز بین المللی یا دلار در همه کشورها یکسان نیست. بعنوان مثال ما می گوییم تولید ناخالص داخلی گرجستان در سال 2015 رقم ایکس دلار بود اما قدرت خرید یک دلار در گرجستان با قدرت خرید یک دلار در امریکا یا ایران یکسان نیست. اقتصاددانان برای اندازه گیری میزان ثروتمندی کشورها از مفهوم دیگری نیز استفاده می کنند که برابری قدرت خرید نام دارد و قدرت خرید یک دلار در هر کشور را مد نظر قرار می دهد.
بتازگی نشریه گلوبال فاینانس فهرست رتبه بندی کشورها بر پایه برابری قدرت خرید را منتشر کرده است. در این فهرست 185 کشور قرار گرفته اند. در فهرست  مزبور سه کشور قطر، لوکزامبورگ و سنگاپور به ترتیب ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شوند. روسیه در جایگاه 51 و ترکیه 62 قرار گرفته اند. در میان سه کشور قفقاز جنوبی، جمهوری آذربایجان در جایگاه 64، گرجستان 113 و ارمنستان 116 قرار گرفته اند.
جمهوری اسلامی ایران در رتبه 72 قرار گرفته است. بر پایه ارزیابی صندوق بین المللی پول ایران با ظرفیتهایی که دارد می تواند در زمره یکی از 10 کشور ثروتمند جهان قرار گیرد.

نظرات