خطر بالای ابتلا به ویروس زیکا در سواحل گرجستان

پشه زیکاسواحل دریای سیاه در گرجستان از مناطق پرخطر در زمینه شیوع ویروس زیکا گزارش شده است. سازمان جهانی بهداشت می گوید زنانی که برنامه ای برای سفر به مناطق آلوده به ویروس زیکا دارند، باید پیش و پس از سفر خود به پزشکان متخصص مراجعه کنند.
در گزارش سازمان بهداشت جهانی در میان مناطق مختلف اروپا، سواحل دریای سیاه در گرجستان دارای ریسک بالا از نظر شیوع ویروس زیکا معرفی شده است. ویروس زیکا توسط پشه ای موسوم به «آیدس آیگیپتی» منتقل می شود که ناقل بیماریهای دیگری نیز هست. در موارد نادری انتقال این ویروس از طریق رابطه جنسی هم گزارش شده است.
بنا به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها در آمریکا، رایج ترین علائم ابتلا به این ویروس تب، جوشهای خارشدار، درد مفاصل، و التهاب چشمهاست. برخی از پژوهشگران احتمال دخالت ویروس در ایجاد اختلالات ژنتیکی در جنین را نیز مطرح کرده اند که منجر به تولد نوزادانی با بیماری غیرقابل علاج می شود. برخی سازمانهای بهداشتی به زنانی که در سن و سال باروری هستند (خواه باردار باشند و خواه نباشند) توصیه می کنند به مناطقی که ویروس زیکا در آنها رویت شده است، سفر ننمایند.
در گرجستان، خاتونا زاخاشویلی رئیس اداره بیماریهای واگیردار به نشریه لیبرال می گوید پشه ناقل بیماری به گرجستان رسیده است اما در کل منطقه قفقاز جنوبی هنوز هیچ موردی از این بیماری به ثبت نرسیده است.

نظرات