روسیه رزمایش نوبل پارتنر را تحریک آمیز ارزیابی می کند

سربازان امریکاییبه گزارش «پرس تی وی فارسی» روسیه ضمن انتقاد از رزمایش آتی ناتو در گرجستان، آن را اقدامی تحریک آمیز خواند که ثبات منطقه قفقاز را برهم می‌زند.
وزارت خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما این حضور پایدار سازمان نظامی ناتو در خاک گرجستان را اقدامی تحریک آمیز می‌دانیم که هدف از آن ایجاد بی‌ثباتی تعمدی در وضعیت سیاسی و نظامی در جنوب قفقاز است.»
در این بیانیه آمده است: «واشنگتن و هم‌پیمانانش که آشکارا در پی برآورده کردن آرزوهای انتقام‌جویانه تفلیس هستند، به اندازه قابل توجهی به این مساله (بی ثباتی) کمک می کنند.»
بنا بر اعلام این وزارتخانه، رزمایش دو هفته‌ای «نوبل پارتنر 2016» که از 11 می آغاز می‌شود چندین هدف دارد از جمله آماده کردن ارتش گرجستان برای پیوستن به نیروهای واکنش سریع ناتو و افزایش توان گرجستان برای دفاع از قلمرو خود.
گروهی متشکل از هشت تانک آبرامز و هفت خودروی زرهی برادلی به همراه خودروهای مهندسی و پزشکی و دیگر تجهیزات نظامی روز پنج‌شنبه وارد پایگاه نظامی وازیانی در بندر پوتی در 20 کیلومتری تلفیس شدند.
در این رزمایش حدود هزار و 300 نیروی نظامی مشتمل بر 650 سرباز امریکایی، 500 سرباز گرجستانی و 150 سرباز انگلیسی شرکت خواهند داشت.

نظرات