گرجستان به تعهدات خود عمل کرده است اکنون نوبت اروپا است

Giorgi_Kvirikashviliگیورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان درباره لغو ویزای اروپا می گوید طرف گرجستانی کلیه معیارهای لازم برای لغو روادید را رعایت کرده است، اکنون با طرف اروپایی است که آنچه را بایست انجام دهد.
با آنکه سه قدرت بزرگ اروپا یعنی آلمان، فرانسه و ایتالیا مخالف رژیم لغو روادید با گرجستان می باشند اما تلاشها از سوی طرف گرجستانی ادامه دارد. گفته می شود سفر گیورگی مارگولاشویلی به بروکسل و استراسبورگ بخشی از تلاش دولت برای رسیدن به پیمان لغو روادید بویژه پیش از انتخابات پارلمانی ماه اکتبر می باشد.
وزرای کشور و خارجه بلغارستان، استونی، رومانی، لتونی و لیتوانی نیز با ارسال نامه ای به مقامات اروپایی حمایت خود را از رژیم لغو رواید برای شهروندان گرجستان اعلام نمودند.
مقامات آلمانی می گویند لغو روادید برای شهروندان گرجستان موجب بالارفتن آمار جرایم در آلمان خواهد شد. داده های آماری تائید می کنند که پناهجویان گرجی در آلمان بیش از سایر پناجویان در جرایم سازمان یافته نقش داشته اند. داویت اوسوپاشویلی رئیس پارلمان گرجستان می گوید میزان جرایم در دوسال پیش هم بالا بود، کسی بما نگفته بود که باید درصد جرایم را کاهش بدهیم.
واقعیت این است که آنچه اروپا از گرجستان خواسته است بطور کامل انجام شده است و کشور برای بدست آوردن معیارهای مورد نظر اروپاییها هزینه گزافی را تحمل کرده است اکنون این طرف اروپایی است که باید حسن نیت نشان دهد.

نظرات