سرمایه گذاران سرمایه های خود را از گرجستان خارج می کنند

فرار سرمایهسرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان در سه ماهه اول سال 2016 به رقم 376 میلیون دلار رسید. این رقم از سال 2009 به این سو رکورد محسوب می شود اما با نگاهی به ارقام مربوط به فرار سرمایه از کشور به این نتیجه می رسیم که گرجستان در جذب سرمایه گذاری خارجی موفقیت چندانی نداشته است یا بکلی شکست خورده است.
در سه ماهه اول سال جاری میلادی 955 میلیون دلار سرمایه از کشور خارج شد که این بسیار بیشتر از رقم سرمایه وارداتی است. بر طبق آمار اعلام شده در سال 2015 در مدت پنج سال کشور توانست 6 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کند اما در همین دوره 4.5 میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شد.
مقایسه ارقام ورود سرمایه خارجی و فرار سرمایه نشان میدهد که در مجموع کشور در زمینه جذب سرمایه خارجی موفقیتی نداشته است. یک نشریه اقتصادی در گرجستان اوضاع را اینگونه تحلیل می کند که سرمایه گذاران بعد از ورود به بازار گرجستان از ادامه سرمایه گذاری منصرف می شوند و تلاش می نمایند تا سرمایه خود را از این کشور خارج نمایند.
اینکه چرا سرمایه ها از گرجستان فرار می کنند و این کشور علی رغم تلاشهای بسیار در سطح بین المللی هنوز نتوانسته است سرمایه خارجی چندانی را جذب نماید، موضوعی است که قفقازستان در آینده بیشتر به آن خواهد پرداخت.

نظرات