آموزش ادبیات مغولی و تاتاری در دانشگاههای ایران

حسن روحانیگروهی از آذربایجانی های ایران با ارسال نامه ای به حسن روحانی به او یاد آوری کردند که محتوای درسی برای تدریس رشته زبان و ادبیات ترکی آذری به جای تدریس ادبیات آذربایجانی، زبان و تاریخ ادبیات مغولی و قرقیزی و قزاقی و تاتاری و اویغوری را در بر می گیرد.
به گزارش تارنمای سازمان جوانان حزب پان ایرانیست در متن نامه منتشر شده آمده است: نگاهی گذارا به مشخصات کلی و سرفصل دروس دوره کارشناسی زبان و ادبیات آذری نشان می‌دهد که این سرفصل‌ها و واحدهای درسی کوچکترین پیوندی با واقعیت‌های فرهنگی، هویتی، تاریخی و زبانی آذربایجان ما نداشته و ندارند. در این سرفصل‌ها به جای تدریس ادبیات آذربایجانی، زبان و تاریخ ادبیات مغولی و قرقیزی و قزاقی و تاتاری و اویغوری با لعابی از یک نوع تاریخ ادبیات حزبی که در جمهوری آذربایجان در دوران اتحاد شوروی با حال و هوای کمونیستی و پرولتاریایی و صرفا برای تبیلغ مارکسیسم تدوین یافته است، به عنوان ادبیات کلاسیک و معاصر آذربایجان ما تدریس خواهند شد. چگونه می‌توان ادعا کرد آثاری که کوچکترین پیوندی با ناحیه آذربایجان و سرزمین شمال باختری ایرانزمین ندارند، بتوانند واقعیت‌های زبانی و فرهنگی و هویتی آن را به نمایش بگذارند؟

نظرات

  1. هنوز که سر فصل و دروس مشخص نیست ، این به اصطلاح آذربایجانی ها از کجا فهمیدند ادبیات مغولی تدریس می شود. نکنه این آذری ها از آذری های سنندج و یا ایروان هستند.

    پاسخحذف
  2. طرح درس رشته زبان ترکی آذری در سال 1382 خورشیدی در دفتر شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم مصوب شده است و جزئیات آن در فضای مجازی قابل دسترس می باشد.

    پاسخحذف
  3. اگر ادبیات مغولی و تاتاری اینقدر به ادبیات آذربایجان نزدیک است خوب اونها رو هم یاد می گیریم - به کوری چشم نژاد پرستان حزب پان ایرانیست که فکر می کنند با نسبت دادن کلمه مغول و تاتار به مردم آذربایجان می تونند آنها رو از احقاق حقوق مدنی شون منصرف کنند . غافل از اینکه هم انگیزه بیشتری به مردم می دهند و هم نفرت و تفرقه را بین مردم ایران بیشتر می کنند-

    پاسخحذف

ارسال یک نظر