ایران در گرجستان پالایشگاه می سازد و گرجستان در ایران

%da%af%d9%84%d9%85%da%a9%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%85%d9%86%d8%b7%d9%82%d9%87-%d8%a2%d8%b2%d8%a7%d8%af-%d8%aa%d8%ac%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%b3%d8%b1%d8%ae%d8%b3

قفقازستان - احمد صادقی گلمکانی می گوید در نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری کشور چند شرکت گرجستانی در زمینه راه اندازی مینی پالایشگاه در منطقه ویژه اقتصادی سرخس اعلام آمادگی کردند. گلمکانی پیشتر اعلام کرده بود دو سرمایه‌گذار روسی و گرجستانی هم‌ اکنون در حال احداث یک واحد مینی پالایشگاه هستند که فاز نخست آن تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

احمد صادقی گلمکانی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس در خراسان رضوی در مورد هشتمین نمایشگاه تخصصی فرصت های سرمایه گذاری کشور در جزیره کیش که آبان ماه امسال برگزار شد به خبرنگار ایرنا می گوید: در این نمایشگاه چند شرکت گرجستانی در زمینه راه اندازی مینی پالایشگاه در منطقه ویژه اقتصادی سرخس اعلام آمادگی کردند که توافق های اولیه در این زمینه انجام شد ضمن اینکه پیشتر شرکت های دیگری از گرجستان برای سرمایه گذاری به میزان حدود 200 میلیارد ریال در زمینه زیرساخت های فنی در حوزه راه سازی و عمرانی با منطقه ویژه اقتصادی سرخس تفاهم نامه امضا کرده بودند.
گلمکانی مرداد ماه سال جاری گفته بود که این مینی پالایشگاه با سرمایه گذاری گرجستان و روسیه در حال احداث می باشد و فاز اول آن در سال جاری خورشیدی بپایان خواهد رسید.
گزارشهای رسیده به قفقازستان حاکی از آن است که هیچ اقدام عملیاتی برای ساخت پالایشگاه در سرخس صورت نگرفته است و آنچه بوروکراتهای ایران به آن اشاره می کنند تنها توافقنامه های کلی و روی کاغذ است که ماحصل صرف بودجه های کلان تحث عنوان جذب سرمایه گذاری خارجی می باشد.
سپتامیر سال جاری و در بحبحه تبلیغات انتخاباتی پارلمان گرجستان اعلام شد که شرکت ایرانی-گرجستانی جئوپارس (ژئوپارس) قرار است در غرب گرجستان پالایشگاه ایجاد نماید. در همین راستا یک قطعه زمین به این شرکت واگذار گردید.

نظرات