سالی که با ترور آغاز شد

%d8%b3%d8%a7%d9%84-2017قفقازستان - بنابر رسم به کسانی که مراسم آغاز سال 2017 را جشن می گیرند، تبریک میگویم اما متاسفانه این سال نکو آغاز نشد. خبر حمله به کلوپ شبانه در استانبول که دست کم 39 کشته و تعداد زیادی زخمی برجای گذاشت، مراسم جشن را به عزاداری تبدیل کرد. در گرجستان سقوط ارزش پول ملی و اخبار دیگر حاکی از آن است که سال سختی از نظر اقتصادی و معیشت پیش روی مردم است. در ایران زندانیان سیاسی در حال اعتصاب هستند و اوضاع جهانی بسمتی میرود که نشان از دشواری های بیشتر در مقابل فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر دارد.
سال 2016 سال سقوط لاری، پول ملی گرجستان بود. ارزش پول کشور بطور بیسابقه ای سقوط کرد. بارها اقتصاد دانان به این نکته اشاره کرده اند که در کشورهای با تراز بازرگانی منفی، کاهش ارزش پول منجر به تورم می شود. گرجستان در زمره کشورهایی است که میزان واردات آن بیش از صادارت می باشد بنابراین باید منتظر باشیم تا سقوط لاری تاثیر خود را بر قیمتها نشان دهد. از سوی دیگر دولت اعلام کرده است که مالیات بر واردات خودرو، مواد نفتی و سیگار در سال 2017 افزایش می یابند. سقوط لاری و بموازات آن افزایش تعرفه های وارداتی گمرک، عواقب خوشایندی برای مصرف کنندگان گرجستانی در پی نخواهند داشت.
در روزهای آینده دونالد ترامپ وارد کاخ سفید خواهد شد. گفته های او درباره مسلمانان و مهاجران، فعالان حقوق بشر را بسیار نگران کرده است. برخی تحلیلگران بر این باور هستند که در دوران ریاست جمهوری ترامپ، روسیه و امریکا مواضع همسوتری در مسائل جهانی اتخاذ خواهند کرد. این خبر خوبی برای فعالان مدنی بویژه در کشورهای شرق اروپا و نیز همسایگان شرقی اتحادیه اروپا نخواهد بود.
یادآوری چالشها و دشواریهای پیش رو، میتواند این خودآگاهی را در ما ایجاد کند که با عزمی جزمتر و اراده ای استوارتر برای جهانی امن تر و فردایی بهتر تلاش نماییم.

نظرات