مقررات اسلامی در مرزهای گرجستان

قفقازستان - خبرگزاری های ایران از نخست وزیر گرجستان نقل می کنند که برای احترام به مسلمانان مقررات ویژه ای در مرزهای گرجستان اعمال خواهد شد. اگر این خبر صحت داشته باشد بطور قطع جامعه مدنی گرجستان آن را بر نمی تابد و بزودی شاهد موجی از اعتراضها خواهیم بود.
خبرگزاری ایسنا در گزارشی از دیدار نخست وزیر گرجستان با حسن روحانی به نقل از گیورگی کویریکاشویلی آورده است: دولت و ملت گرجستان برای فرهنگ و اعتقادات مسلمانان و ایرانیان احترام قائل بوده و هرگز به میهمانان خود بی احترامی نمی کنند و در این راستا مقرر کردیم تا مقررات ویژه ای در مرزها اعمال و انجام شود.
در پی ماجرای عریان شدن زنان و دختران ایرانی در فرودگاه تفلیس، برخی رسانه ها نیز مدعی شدند که با تصمیم مقامات گرجستان، بارزسی از زنان در محل جداگانه ای انجام خواهد شد.
آنچه در رسانه های ایران خبرساز شد مربوط به بازرسی عادی مسافران از سوی ماموران فرودگاه بوده است بنابراین اگر ادعای فوق صحت داشته باشد، مقامات گرجستان موافقت کرده اند مسیر جداگانه ای برای ورود مسافران زن به سالن فرودگاه در نظر بگیرند. حتی اگر مقامات گرجستان بنابر دلایل اقتصادی چنین تصمیمی گرفته باشند، سکولارهای گرجستان این وضعیت را تحمل نخواهند. سکولارهای گرجستان سازمانهای مدنی قدرتمندی در کشور دارند در حدی که مقابل کلیسای ارتودکس نیز گاهی قدرتنمایی می کنند، چطور ممکن است اینها ساکت بنشینند تا مقررات اسلامی در فرودگاههای کشور اعمال شود؟
در اینجا بد نیست به این نکته نیز اشاره شود که جامعه مذهبی گرجستان نیز بطور کلی میانه ای با جدا کردن زنان از مردان ندارد. در گرجستان بعکس ایران نهاد خانواده نیرومند است و جدا سازی بر پایه جنسیت یعنی هتک حرمت خانواده.
هیچیک از رسانه های گرجستان، چنین مطلبی را از سوی نخست وزیر کشور نقل نکرده اند. باید منتظر ماند، شاید اینگونه نقل قولها تنها برای ارائه به مخاطبان خاص در ایران است و پایه و اساسی ندارد اما اگر بواقع چنین مقرراتی اعمال گردد، جامعه ایرانی مقیم گرجستان نیز وظیفه دارد این پیام را به گوش دولتمردان کشور برساند که موافق چنین رویه ای نیست. اگر ما پیش از اعتراض گرجستانی ها پیام خود را برسانیم، وجه انسانی و مثبت تری از جامعه ایرانی ارائه کرده ایم.

نظرات