گفتگوی ظریف و کویریکاشویلی در مورد لخت کردن زنان در فرودگاه گرجستان


بعد از ظهر 18 اوریل جاری جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی و گیورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان دیدار
 و گفتگو داشتند. یکی از موضوعات مورد بحث لخت کردن زنان در فرودگاه گرجستان بود.

مقارن با سفر جواد ظریف به گرجستان خبرگزاری های ایران، سخنان ولی داداشی نماینده آستارا در مجلس را منتشر کردند. داداشی در صحن علنی مدعی شد که ماموران فرودگاه تفلیس به بهانه بازرسی لباس زنان ایرانی را از تن درآورده اند و انها را عریان کرده اند. او گفت که برای این ادعا شاهد هم دارد. این نماینده مجلس همچنین فریاد زد: غیرت و شرف ایرانی کجا رفته است؟ تا چه زمانی برای برخورد خصومت‌آمیز برخی دولت‌ها با شهروندانمان انفعالی برخورد کنیم.
در پی ادعای داداشی، جواد قوام شهیدی اعلام کرد که بی احترامی به زنان ایرانی بخاطر عدم آگاهی گرجستانی ها از ارزشهای ایرانیان بوده است. این اظهار نظر در واقع بنوعی تائید سخنان داداشی هم بود.
در هرصورت ماجرا آنقدر داغ شد که ظریف و کویریکاشویلی نیز در مورد آن گفتگو کردند. خبرگزاری تسنیم گزارش داد که جواد ظریف در دیدار با نخست وزیر گرجستان خواهان توجه به "حفظ شأن ایرانیان به‌ویژه زنان مسلمان ایرانی" گردید. خبرگزاری میزان نیز گزارش داد که گیورگی کویریکاشویلی با ابراز تعجب از شنیدن موضوع حرمت نگذاشتن به شئونات زنان مسلمان در گرجستان گفت: دستور خواهم داد، این موضوع زود بررسی شود. نمی توانم تصور کنم به زنان مسلمان در خاک گرجستان توهین شود، فرهنگ غنی ایران در گرجستان نفوذ عمیقی دارد و مردم به دیده احترام به ایران می نگرند.
قفقازستان این نزاعهای رسانه ای را مرتبط با رقابتهای جناحی برای بدست اوردن صندلی ریاست جمهوری ارزیابی می کند.

رفت و آمدهای شتابزده بین مقامات ایران و گرجستان
در ملاقات مزبور، نخست وزیر گرجستان اعلام کرد که آخر هفته به تهران سفر خواهد کرد. تاریخ دیدار او از ایران 22 و 23 آوریل جاری اعلام شده است. سفر کویریکاشویلی با این فوریت بیانگر ان است که می خواهد با مقامات مافوق ظریف در ایران گفتگو کند البته بعید است که عریان شدن زنان همچنان موضوع گفتگو باشد. احتمال داده می شود که او حامل پیام سران کشوری سوم برای مقامات ارشد جمهوری اسلامی باشد.

نظرات