سنت آدم ربایی


قفقازستان - غروب 11 آوریل 2017 ، دختری 24 ساله در شهر گورجاآنی قدم زنان بسوی ورزشگاه حرکت می کند. ناگاه اتوموبیلی توقف میکند و چهار مرد او را بزور سوار خودرو می کنند. هیچیک از ناظران برای کمک به این دختر اقدامی نمی کنند. چنین واقعه ای در شهر گورجاانی شگفت انگیز نیست.
دوستان فرد ربوده شده به مرکز اطلاع رسانی کاختی ICK می گویند یکی از چهار مرد آدمربا خواستگار آن دختر بوده است. او پیش از آدمربایی دختر را تهدید کرده بود که در صورت عدم موافقت با ازدواج وی را خواهد ربود.
آدمربایی به قصد ازدواج سنتی است که هنوز در برخی از مناطق گرجستان رواج دارد. الوینا زنی 30 ساله است که با همسر و فرزند دبستانیش در تفلیس زندگی می کنند. او به قفقازستان می گوید پیش از ازدواج توسط همسر کنونی اش و دو مرد دیگر ربوده شد. ' از مدرسه به سمت خانه می رفتم، مزاحم همیشگی همراه با دو دوستش ظاهر شدند. من را بزور سوار کردند و به خانه ای روستایی در متسختا بردند. در ابندا خیلی وحشتزده بودم. وقتی به منزل رفتیم من را به اتاقی بردند که بر روی میز آن غذاهای مختلف و شراب چیده بود. مادر و خواهر شوهر کنونی من هم به اتاق آمدند و بمن خوش امد گفتند. با دیدن انها کمی آرام شدم اما هنوز ترسی در وجودم بود. حدود دوساعتی گذشت، من در حال خوردن و نوشیدن بودم. فراموش کرده بودم که ربوده شده ام. آنها وقتی دیدند من آرام شده ام، مجلس را ترک کردند. من و همسرم چند روز در آن منزل بودیم و بعد با هم ازدواج کردیم."
گونبد مردی 65 ساله ساکن تفلیس است که اکنون دارای سه فرزند و چندین نوه می باشد. او به قفقازستان می گوید هنگام ازدواج 25 ساله و ساکن شهری در استان کاختی بود و همسرش 16 سال داشت. گونبد می گوید: همسرم و خانواده اش که در همسایگی ما زندگی می کردند با ازدواج ما موافق نبودند. آنها می گفتند سن من خیلی بالاست و حاضر نبودند دخترشان را بمن بدهند. یکروز که در منزل تنها بودم، دختر را ربودم و بزور با او سکس انجام دادم. بعد از این ماجرا خانواده دختر خودشان به سراغ من آمدند و دختر را به عقد من در آوردند.
گونبد اجازه نمی دهد که با همسرش تماس گرفته شود و درباره ماجرای ازدواجشان از او سئوالی پرسیده شود. او می گوید: همسرم این ماجرا را به کلی فراموش کرده است. ما اکنون زندگی خوبی داریم و درست نیست که درباره آن روزها با همسرم صحبت شود.
بر اساس قوانین گرجستان آدمربایی می تواند به مجازات از 7 تا 10 سال زندان منتهی شود. تردیدی نیست که تنها اعمال مجازات نمی تواند راهکار مناسبی برای پیشگیری از جرایم باشد. هنوز کارهای زیادی هست که رسانه ها و سازمانهای مدنی باید انجام دهند، با اینحال بنظر می رسد برخی سازمانهای مدنی گرجستان بیش از هر چیزی بر اعمال مجازات پافشاری می کنند. روز 30 آوریل سال جاری گروهی در مقابل دادستانی تفلیس تجمع کردند و خواهان اعمال مجازات برای رباینده دختر 17 ساله در مارنئولی شدند در حالی که دختر و خانواده اش اعلام کرده اند هیچ شکایتی از رباینده ندارند.
روز 28 آوریل سال جاری، فردی دختر 17 ساله را در مسیر مدرسه به خانه بزور سوار خودرو کرد. بدنبال این ماجرا، پرونده آدمربایی در پلیس مارنئولی تشکیل می شود اما ساعاتی از این ماجرا نمی گذرد که دختر ربوده شده و آدم ربا در دفتر پلیس حاضر می شوند و می گویند قصد ازدواج دارند. والدین هم اعلام می کنند که با ازدواج آنها مخالفتی ندارند. پلیس نیز این آدمربا را دستگیر نمی کند گویا ماجرا به خیر ختم شده است پس معترضان در مقابل دادستانی چه می خواهند؟
از ابتدای سال 2017، ازدواج افراد زیر 18 سال ممنوع شده است اما دختر نوجوان می گوید، یکسال صبر خواهد کرد. یکی از تظاهرکنندگان می گوید، آن پسر 10 سال از وی بزرگتر است، او بزودی پشیمان خواهد شد. سازمان ساپاری که خود را مدافع حقوق زنان معرفی می کند، برگزار کننده تجمع در مقابل دادستانی بود. اینها اقدام پسر را جرم آدمربایی می دانند و خواهان مجازات او در هر صورت هستند.

[caption id="" align="aligncenter" width="650"] Protest at the Prosecutor’s Office (Mari Nikuradze/OC Media)[/caption]

نظرات