ترجمه سخنرانی دونالد ترامپ رييس جمهور آمريكا و اعلام استراتژی جدید

ترجمه قسمتهاى اصلى سخنرانی دونالد ترامپ رييس جمهور آمريكا و اعلام استراتژی جدید ايالات متحده درباره رژيم ايران.

بسیار متشکرم،
مردم آمریکا،
به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا بالاترین مسئولیت من اطمینان از امنیت مردم آمریکاست.
تاریخ نشان داده است که ما هر چه بیشترتهدید را نادیده می‌گیریم، آن تهدید خطرناکتر می‌شود. بهمین خاطر بعد از این‌که رئیس‌جمهور شدم دستور یک بازبینی جامع و استراتژیک از سیاستمان در قبال رژیم رذل ایران را دادم. این بازبینی اکنون کامل شده است و امروز من استراتژی خودمان را بهمراه چند اقدام عمده که اتخاذ می‌کنیم را اعلام می‌کنم تا با اقدامات خصمانه رژیم ایران مقابله کنیم و این‌که اطمینان حاصل کنیم که رژیم ایران هرگز، و منظورم هرگز است، به بمب اتمی دست پیدا نکند.
سیاست ما روی یک ارزیابی روشن از دیکتاتوری ایران، حمایتش از تروریسم و ادامه تجاوزات آن در خاورمیانه و در سراسر جهان است. ایران تحت کنترل یک رژیم افراطی است که در سال 1979 قدرت را قبضه کرد و مردم پرافتخارش را مجبور به تسلیم در برابر حکومت افراطی خود نمود. این رژیم افراطی ثروت یکی از کهن‌ترین و درخشان‌ترین ملتها را غارت کرده است. و مرگ، نابودی و آشوب را در سراسر جهان گسترده است.
در شروع، در سال 1979، عوامل رژیم ایران به‌صورت غیرقانونی سفارت آمریکا در تهران را اشغال کردند و برای 444 روز که این بحران ادامه داشت 60 آمریکایی را گروگان گرفتند.
گروه تروریستی حزب‌الله که مورد حمایت ایران است دو بار سفارت ما در لبنان را بمبگذاری کرد که یکبار در سال 1983 و مجدداً در سال 1984بود. یک بمبگذاری دیگر مورد حمایت ایران، 249آمریکایی را کشت. آنها سربازانی در آسایشگاههای خود در بیروت بودند که در سال 1983بود.
در سال 1996، رژیم دست به یک بمبگذاری دیگر خانه‌های سربازان آمریکایی در عربستان سعودی زد و با بیرحمی 19 آمریکایی را کشت. عوامل ایران به عواملی که بعداً در بمبگذاری سفارتخانه‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا توسط القاعده شرکت داشتند آموزش دادند و 2 سال بعد آنها 224نفر را کشته و 4000 تن دیگر را مجروح کردند.
این رژیم به‌دنبال حملات 11 سپتامبر به تروریستهای سطح بالا پناه داد که از جمله شامل پسر اسامه بن‌لادن می‌شد.
در عراق و افغانستان گروههایی که مورد حمایت ایران هستند صدها پرسنل نظامی آمریکا را کشته‌اند.
تجاوزات دیکتاتوری ایران تا همین امروز ادامه دارد. این رژیم کماکان حامی اصلی تروریسم است و به القاعده، طالبان، حزب‌الله، حماس و دیگر شبکه‌های تروریستی مساعدت می‌رساند.
... این رژیم آمریکائیان را به دلایل کاذب زندانی می‌کند. و دست به حملات سایبری علیه زیرساختهای حساس، سیستم مالی و نظامی ما می‌زند.
آمریکا ابداً تنها هدف دیکتاتوری ایران در این خونریزی طولانی مدتش نیست. این رژیم به‌شدت مردم خودش را سرکوب می‌کند. این رژیم به دانشجویان غیرمسلح تظاهر کننده طی انقلاب سال ۸۸در خیابانها شلیک کرد.
این رژیم خشونت فرقه‌یی را در عراق تشدید کرده و باعث جنگهای داخلی بیرحمانه در یمن و سوریه شده است. در سوریه رژیم ایران از جنایات رژیم بشار اسد حمایت کرده است. و به‌کارگیری تسلیحات شیمیایی توسط اسد علیه شهروندان بی‌پناه را نادیده گرفته است که شامل تعداد خیلی زیادی بچه می‌شده است.
با توجه به گذشته و حال جنایت‌بار رژیم ما نباید چشم‌انداز شیطانی آن برای آینده را نادیده بگیریم. دو شعار مورد علاقه رژیم عبارتند از “مرگ بر آمریکا ”و “مرگ بر اسراییل“. با توجه به ثقل این موضوع، آمریکا و شورای امنیت ملل‌متحد سالها با طیف گسترده‌یی از تحریمهای سخت اقتصادی دنبال متوقف‌ساختن تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌یی بوده‌اند. اما دولت قبلی این تحریمها را درست قبل از آنچه فروپاشی کامل رژیم ایران می‌توانست باشد، از طریق توافق اتمی بسیار جدل‌برانگیز سال 2015 با ایران، برداشت. این توافق به‌عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام شناخته می‌شود.
همان طور که بارها گفته بودم، توافق اتمی ایران یکی از بدترین و یک جانبه‌ترین مذاکراتی می‌باشد که آمریکا تاکنون وارد آن شده است. همان طرز فکری که این توافق را به‌وجود آورده است، مسئول توافقات تجاری وحشتناک طی سالیان بوده است، که میلیونها فرصت شغلی را در کشور ما به نفع منافع کشورهای دیگر قربانی کرده است. ما به مذاکره کنندگانی نیاز داریم که منافع آمریکا را خیلی قویتر نمایندگی کنند. توافق اتمی یک طناب نجات سیاسی و اقتصادی برای دیکتاتوری ایران فراهم کرد، و یک نیازمندی امدادرسانی فوری را برای گریز از فشارهای شدید داخلی که تحریمها ایجاد کرده بود، فراهم نمود. هم‌چنین این توافق به رژیم یک کمک مالی فوری بیش از ۱۰۰میلیارد دلاری تقدیم نمود که دولت‌شان می‌تواند از آن برای تأمین مالی تروریسم استفاده کند. این رژیم هم‌چنین یک واریز پول نقد بسیار زیادی معادل ۱.۷میلیارد دلار از آمریکا دریافت کرد که بخش بزرگی از آن به‌صورت فیزیکی در یک هواپیما بارگیری شد و به سمت ایران پرواز کرد. فقط تصور کنید آن بسته‌های بزرگ پول که به‌دست ایرانیها رسید که در فرودگاه منتظر پول نقد بودند. من نمی‌دانم این همه پول به کجا رفت. بدتر از همه، این توافق به ایران اجازه می‌دهد که به توسعه بخشهایی از برنامه اتمی خود ادامه دهد و مهمتر از همه، تنها پس از گذشت چند سال، زمانی که محدودیتهای کلیدی ناپدید می‌شوند، ایران می‌تواند به‌سر عت به‌سمت نقطه دستیابی به سلاح هسته‌یی بتازد. به عبارت دیگر، ما بازرسیهای ضعیفی در مقابل چیزی نه بیش از صرفاً یک تأخیر کوتاه‌مدت و موقت در مسیر ایران به سلاح اتمی به‌دست آوردیم.
هدف توافقی که در بهترین حالت فقط باعث تأخیر در ایجاد توانمندی های هسته‌یی ایران در مدت زمان کوتاه است چیست؟ این برای من به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا غیرقابل قبول است. در کشورهای دیگر، آنها به فواصل زمانی یکصد ساله، و نه فقط چند سال برای هر بار می اندیشند. تأسف‌آور ترین بخش این توافق برای آمریکا این است که تمام پول جلوتر پیش‌پرداخت شد، که کسی تابحال نشنیده، به‌جای این‌که در آخر توافق وقتی که نشان دادند که به قوانین بازی پایبندی بودند پرداخت شود. اما آنچه انجام شده انجام شده، و به این دلیل است که ما در نقطه کنونی هستیم.
رژیم ایران نقضهای متعددی در توافق مرتکب شده است، به‌طور مثال در دو مورد جداگانه، آنها از مرز 130تن آب سنگین عبور کردند. تا همین اواخر رژیم ایران در برآورده کردن انتظارات ما در کارکردهای آن سانتریفوژهای پیشرفته شکست خورد. رژیم ایران هم‌چنین بازرسان بین‌المللی را مرعوب می‌کرد تا از اختیارات کامل بازرسی خود که توافق به آن فراخوان داده بود استفاده نکنند. مقامات و رهبران نظامی ایران به‌صورت مکرر ادعا کردند که آنها به بارزسان اجازه بازرسی از سایتهای نظامی را نخواهند داد، حتی وقتی که جامعه بین‌المللی به بعضی از این سایتها مشکوک بود که بخشی از برنامه سلاح اتمی مخفی ایران هستند. افراد زیادی هم‌چنین وجود دارند که بر این اعتقادند که ایران در حال همکاری با کره شمالی است. من به آژانسهای اطلاعاتی خودمان دستورالعملی می‌دهم که یک تحلیل جامع ارائه دهند و گزارش کامل بر اساس یافته‌هایشان در پس آنچه قبلاً بررسی شده است بدهند.
بر اساس متن خود آن، توافق اتمی قرار بود به صلح و امنیت منطقه‌یی و بین‌المللی یاری رساند. اما در حالی که آمریکا به تعهدات خود تحت برجام پایبند بوده است، رژیم ایران به شعله‌ور کردن درگیریها، و ترور و هرج و مرج در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن ادامه می‌دهد. آنچه مهم است این است که ایران به روح توافقنامه پایبند نیست. بنابراین امروز با شناختی که نسبت به تهدید فزاینده ایران داریم، و پس از مشورت گسترده با متحدانمان، من استراتژی جدیدی را برای پاسخ گویی به طیف گسترده اقدامات خرابکارانه ایران اعلام می‌کنم.
اولا: ما در همکاری با متحدان خود با فعالیتهای بی‌ثبات کننده رژیم و حمایت آن از نیروهای نیابتی تروریستی مقابله می‌کنیم.
ثانيا: ما تحریمهای افزوده‌ بر رژیم اعمال می‌کنیم تا از تأمین مالی تروریسم توسط آن ممانعت کنیم.
ثالثا: ما با گسترش موشک و سایر تسلیحات رژیم که همسایگانش، تجارت جهانی و آزادی کشتیرانی را تهدید می‌کند برخورد می‌کنیم.
و نهایتاً ما از همه راههای رسیدن رژیم به تسلیحات هسته‌یی ممانعت می‌کنیم.
امروز من هم‌چنین چند گام اساسی دولت خود برای پیشبرد این استراتژی را اعلام می‌کنم. اجرای استراتژی ما با اٍعمال تحریمهای شدید علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که دیر بازی در انجام آن تأخیر شده است، شروع خواهد شد. سپاه پاسداران نیروی ترور شبه‌نظامی فاسد و شخصی ولی‌فقیه است. سپاه بخشهای عظیمی از اقتصاد ایران را به سرقت برده و کمکهای مالی مذهبی بسیار زیادی را برای تأمین مالی جنگ و ترور در خارج از کشور در اختیار خود گرفته است. این شامل تسلیح دیکتاتور سوریه. و تجیهز شرکا و نیروهای نیابتی خود به موشک و سایر تسلیحات برای حمله به غیرنظامیان در منطقه و حتی طراحی جهت بمبگذاری در رستوران معروفی در واشینگتن می‌گردد. من وزارت خزانه‌داری را مجاز می‌دارم که تمامیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به‌خاطر حمایت از تروریسم تحت تحریم‌های بیشتری قرار دهد، و مقامات، مأموران و وابستگان آن را مورد تحریم قرار دهد.
من از متحدانمان تقاضا می‌کنم تا در اتخاذ اقدامات قوی برای متوقف کردن رفتار خطرناک و بی‌ثبات کننده ایران به ما بپیوندند، از جمله از طریق تحریمهای خارج از توافقنامه هسته‌ای، که برنامه موشکهای بالستیک رژیم برای حمایت از تروریسم و تمامی بیشمار فعالیتهای مخرب آن را هدف قرار می‌دهد.
و بالاخره در مورد موضوع مهم برنامه هسته‌یی ایران: از زمان امضای توافقنامه هسته‌ای، تجاوزات خطرناک رژیم تنها افزایش یافته است. به‌طور همزمان در حالیکه رژیم به توسعه برنامه موشکی خود ادامه می‌دهد، میزان قابل توجهی از تحریم‌های آن کاهش یافته است. ایران هم‌چنین وارد قراردادهای تجاری سودآوری با طرفهای دیگر توافقنامه شده است.
زمانی که توافقنامه در سال 2015نهایی می‌شد، کنگره لایحه بررسی توافقنامه هسته‌یی ایران را تصویب کرد تا تضمین کند که صدای کنگره در مورد توافقنامه شنیده می‌شود. در میان شروط دیگر، این قانون الزامی می‌کند که رئیس‌جمهور یا نماینده وی تأیید کنند که تعلیق تحریمها به واسطه‌این توافقنامه «مناسب و متناسب» با اقدامات صورت گرفته، و هم‌چنین سایر اقداماتی که توسط ایران برای خاتمه دادن به برنامه هسته‌یی غیرقانونی آن اتخاذ می‌شود باشد. بر اساس گزارشات واقعی که من طرح کردم، امروز اعلام می‌کنم که چنین چیزی را تأیید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد.
ما این مسیر را تا انتها ادامه نخواهیم داد که نتیجه قابل پیش‌بینی آن، خشونت بیشتر، ترور بیشتر و تهدید بسیار واقعی گریز هسته‌یی ایران است. به همین دلیل است که من به دولتم دستور می‌دهم که تنگاتنگ با کنگره و متحدانمان کار کنند تا به نقایص بسیار جدی توافقنامه بپردازند تا رژیم ایران هرگز نتواند جهان را با تسلیحات هسته‌یی تهدید کند. این شامل مفادی با تاریخ پایان توافقنامه می‌شود که در چند سال محدودیتهای کلیدی را بر برنامه هسته‌یی ایران حذف می‌کند. نقایص توافقنامه هم‌چنین شامل اعمال ناکافی و نزدیک به سکوت کامل در مورد برنامه‌های موشکی ایران می‌شود. کنگره تاکنون کار را شروع کرده تا به این مشکلات بپردازد. رهبران کلیدی کنگره و سنا در حال پیش‌نویس لوایحی هستند که لایحه بررسی توافقنامه هسته‌یی ایران را ترمیم خواهد کرد که فشار را افزایش دهد تا از این جلوگیری کند که – این خیلی مهم است – ایران موشکهای بالستیک قاره‌پیما بسازد و همه محدودیتها را بر فعالیتهای هسته‌یی ایران تحت قانون ایالات متحده دائمی‌کند. این بسیار مهم است. من از این ابتکارات حمایت می‌کنم.
اما درصورتی‌که ما نتوانیم در کار با کنگره و متحدانمان به یک راه‌حل دست پیدا کنیم، در اینصورت این توافق فسخ خواهد شد. این توافق تحت بازبینی مستمر است و شرکت ما در آن می‌تواند توسط من به‌عنوان رئیس‌جمهور در هر زمانی منتفی گردد.
همان‌طور که ما در کره‌شمالی شاهد آن بودیم، هر چه بیشتر ما یک تهدید را نادیده می‌گیریم، آن تهدید بدتر می‌شود. بهمین خاطر است که ما مصمم هستیم که حامی اول تروریسم در جهان هیچگاه به تسلیحات هسته‌یی دست پیدا نکند.
در این تلاش ما در همبستگی کامل با قربانیان رژیم ایران که طولانی‌تر از همه رنج کشیده‌اند یعنی مردم آن، می‌ایستیم. اتباع ایران بهای سنگینی به‌خاطر خشونت‌طلبی و افراطی‌گرایی رهبرانشان پرداخته‌اند. مردم ایران واقعاً آرزو دارند که تاریخ پرافتخار، فرهنگ، تمدن کشورشان و همکاری آن با همسایگانش را پس بگیرند.
ما امیدواریم که این تدابیر جدید که رژیم دیکتاتوری ایران را هدف قرار می‌دهند حکومت را مجبور سازند تا دنبال کردن تروریسم خود به قیمتی که مردمش می‌پردازند را مورد بازبینی قرار دهد. ما امیدواریم که اقداماتمان امروز یک آینده از صلح، ثبات و شکوفایی را در خاورمیانه به ارمغان بیاورد. آینده‌ای که در آن کشورهای مستقل به یکدیگر و به مردم خودشان احترام می‌گذارند.
ما برای تحقق آینده‌ای دعا می‌کنیم که کودکان، آمریکایی و ایرانی، مسلمان، مسیحی و یهودی، بتوانند در جهانی رها از خشونت، نفرت وتروریسم بزرگ شوند. و تا زمانیکه آن روز مبارک برسد ما هر کاری که باید انجام خواهیم داد تا امنیت آمریکا را تأمین نمائیم.
متشکرم، رحمت خدا شامل حالتان باشد و رحمت خدا شامل حال آمریکا باشد.

نظرات