توصیه ها و هشدارهای مسافرتی قفقازستان درباره سفر به گرجستان


قفقازستان - شرایط خفقان و دشواری های زندگی در ایران در حدی است که بسیاری از هموطنان ترجیح می دهند ولو چند روزی از کشور بدور باشند، در و دیوار نقشین به تصویرهای نحس را مشاهده نکنند، کمتر دروغ بشنوند و در کل از آن محیط جهنمی بدور باشند. برخی نیز بدنبال راه فراری هستند تا برای همیشه از آن زندگی ننگین خلاص شوند. قفقازستان به کلیه مسافران ایرانی گرجستان چه انها که بدنبال تنفس هستند و چه آنها که راه فرار را جستجو می کنند همواره توصیه ها و هشدارهایی را ارائه می کند. در این پست برخی از توصیه ها و هشدارها را مرور می کنیم:

- گذرنامه شما مدرکی است که شما بعنوان یک ایرانی حق دارید آن را بدست آورید. هر چند گذرنامه جمهوری اسلامی اعتبار بین المللی ضعیفی دارد اما این سند هویت شما است. چنانچه گذرنامه شما مفقود گردید یا به آن آسیبی رسید، سفارت جمهوری اسلامی موظف است که تمهیدات لازم را فراهم کند تا شما به آسودگی سفر خود را ادامه دهید. اگر هرگونه کوتاهی یا کاستی در این مورد از سوی کارکنان سفارت صورت گرفت، ممکن است به قفقازستان اطلاع دهید تا با اطلاع رسانی از حقوق شما دفاع شود.
- هنگام ارائه مدارک به مراجع معتبر درنگ نفرمایید. کارکنان بانک، هتل و بسیاری دیگر از موسسات می توانند از شما درخواست نمایند تا برای مدتی محدود گذرنامه تان را در اختیار داشته باشند.
- با توجه پولشویی ها و اقدامات غیرقانونی افراد وابسته به حکومت ایران، سعی کنید نشان بدهید که بین مردم ایران و حکومت تفاوت وجود دارد. هر فرد جدید و ناشناخته ای ممکن است شما را به دنیای تازه ای وارد کند. دیگران را دوست بدارید و برای اعتماد یا عدم اعتماد از هوش خودتان استفاده کنید.
- اگر از گذرنامه شما اشکالی گرفتند، بدانید که مسئولیتی با شما نیست اگر بطور قانونی از ایران خارج شده اید. مسئولان در مرزها و فرودگاههای ایران مسئول چک کردن مدارک شما بوده اند.
- شبکه های حمل مواد مخدر، در حد هزاران کیلوگرم مواد مخدر را جابجا می کنند و مواد مخدر وارده به قفقاز از راه ایران به این منطقه می رسد. دولتها برای اینکه خودشان را تبرئه کنند ممکن است از چند گرم مواد مخدر در ته جیب شما پیراهن عثمان درست کنند. مواد مخدر حمل نکنید تا بهانه به دست کسی نیفتد. اگر بهر دلیل بخاطر حمل مواد جهت مصرف شخصی دستگیر شدید، بلافاصله درخواست وکیل حقوقی نمایید. ممکن است با پرداخت جریمه ای ناچیز آزاد شوید.
- هر بیماری حق دارد، داروهای مورد نیاز خود را حمل نماید. در این مورد بر اساس قانون عمل کنید و نگران نباشید.
- به افراد ناتوان کمک کنید. کهنسالان ممکن است از عهده حمل بار یا چمدان خود بر نیایند. اگر به وظیفه اخلاقی خود عمل می کنید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد بلکه بعد از انجام کار خیر به یقین آرامش روحی و روانی خوبی بدست خواهید آورد.
- برای رانندگی در گرجستان یا هر کشوری باید قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمایید. اگر هنگام رانندگی در ایران، دل پری دارید بهتر است در گرجستان آرامش خود را حفظ کنید. نیروی انتظامی گرجستان حامی شما است.
- هنگام حمل پول نقد یا بار نگران نباشید. گرجستان کشوری توریستی است و پلیس حافظ امنیت اموال شما است.
- با توجه به اعتبار اندک گذرنامه صادره از سوی دولت جمهوری اسلامی شما با این مدرک تنها 45 روز بدون نیاز به ویزا می تونید در این کشور اقامت داشته باشید. برای اقامتهای بیش از 45 روز درخواست ویزا نمایید. بغیر از موارد ضروری، هیچگاه از طریق ورود و خروج در مرز در صدد تمدید مدت اقامت بر نیایید.
- یکی از بهترین محلها برای اسکان موقت، منازل شخصی است زیرا هزینه کمتری نسبت به هتل خواهد داشت با امکانات بیشتر. منزل شخصی برای اسکان موقت را از طریق سایتهای معتبری مانند بوکینگ دات کام رزرو نمایید.
- ارز کافی به همراه داشته باشید. در صورت بروز شرایط اضطراری از سفارت جمهوری اسلامی درخواست کمک نمایید. سفارت موظف است در این موارد به شما یاری برساند.
- گردشگران به هیچ وجه ملزم نیستند در برنامه های تورهای مسافرتی شرکت کنند. اکثر برنامه ها طبق قوانین کنونی ایران و بر اساس جو خفقان تنظیم شده اند.
قفقازستان آرزوی پیروزی و سربلندی همه ایرانیان را دارد.

نظرات