مواظب از گرجستان رسیده ها باشید

قفقازستان - کارشناسان در مورد معاشرت با مسافرانی که تازه از گرجستان آمده اند هشدار میدهند. دست دادن یا هم غذا شدن با این افراد ممکن است موجب سرایت میکرب شود. بویژه کودکان نباید به این افراد نزدیک شوند.
چند سالی است خبرنگاران در مورد آلودکی های میکربی و شیمیایی در گرجستان هشدار میدهند بویژه فعالیت آزمایشگاه لوگار در این کشور پرسش برانگیز بوده است. گفته می شود در آزمایشگاه لوگار درمورد سلاحهای میکربی و بیو.لوژیک تحقیق می شود و این باعث آلودگی محیط زیست و شیوع بیماری های گوناگون در کشور شده است. این آزمایشگاه با سرمایه گذاری امریکایی ها راه اندازی شده است و مقامات گرجستان بر ایمن بودن آن تاکید دارند اما خبرنگاران بر این نکته تاکید دارند که اگر این آزمایشگاه خطرناک نبود لزومی نداشت که امریکایی ها آن را در آنسوی جهان احداث کنند و تحت حفاظت نظامی قرار دهند. 
دیلیانا گایتانزیف خبرنگار بلغارستانی از جمله کسانی است که به این موضوع پرداخته است و بر طبق گزارش او ساکنان محلات اطراف این آزمایشگاه  از سر دردهای دائمی، تهوع، فشار خون بالا و سرگیجه  گلایه دارند.
شیوع آنفولانزای خوکی در گرجستان بار دیگر رسانه ها را متوجه این نکته کرد که رفت و آمد و مسافرت به این کشور میتواند موجب سرایت و گسترش سریعتر  آلودگی های این کشور به سایر نقاط جهان باشد از اینرو نیاز است که ارتباط فیزیکی با مسافران رسیده از گرجستان محدود گردد. مسعود مردانی عضو کمیته کشوری آنفلوانزا در ایران توصیه می کند که از دست دادن و روبوسی با از گرجستان رسیده ها خودداری کنید.
توصیه های کمیته کشوری آنفولانزا در مورد مسافرت رفته های گرجستان ممکن است برای افراد خانواده یا نزدیکان درجه یک این افراد در عمل امکانپذیر نباشد. مقامات دولتی در ایران توصیه کرده اند که تا اطلاع ثانوی سفر به گرجستان محدود به موارد ضروری شود.

نظرات