دستگیری سعید حسین زاده در گرجستان

قفقازستان - پیک ایران گزارش میدهد که سعید حسین زاده توسط پلیس گرجستان دستگیر شده است.
محمد سعید حسین زاده که برخی منابع او را با نام سعید و بعضی با نام محمد معرفی میکنند متولد سال 1370 خورشیدی است. او فرزند محمد حسین زاده می باشد که در  دهه شصت و ودوران لاجوردی مدیر داخلی زندان اوین بود و  بنام حسین حسین زاده شهرت داشت.
سعید حسین زاده در گفتگویی که پژواک ایران منتشر کرده است می گوید اولین بار در سال 93 با یورش پاسداران به منزلش دستگیر شده است. به او گفته او علت این دستگیری تشابه اسمی با یکی از متهمان فراری بوده است. 
سعید حسین زاده در دی ماه سال 98 نیز بار دیگر دستگیر می شود و با قرار وثیقه آزاد می گردد. رسانه های حامی حقوق بشر علت این  دستگیری را فعالیت در حوزه حقوق کودکان اعلام کرده اند که از سوی دادستان اجتماع و تبانی علیه نظام اعلام شده است. 
جزئیات و علت دستگیری سعید حسین زاده در گرجستان نامشخص می باشد و هنوز اطلاعی از منابع گرجستانی در این مورد بدست نیامده است. 

نظرات

 1. کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت گزارش داد، محمد حسین‌زاده پس از آزادی به دلیل آزار و اذیت‌های مداوم و فشار نهادهای امنیتی بر وی و خانواده‌اش و پس از اطلاع از صدور حکم ۸ سال و نیم زندان برای هم‌پرونده‌ای دیگر خود آرشام رضایی، در اواخر اسفند ۹۷ به صورت قانونی خود را به گرجستان رسانده بود، روز دوشنبه ۲ اردیبهشت در حالی که قصد داشت این کشور را به مقصد یک کشور اروپایی (آلمان) ترک کند، در فرودگاه تفلیس به دلیل خروج غیرقانونی توسط پلیس گرجستان بازداشت شد.

  نگار حسین‌زاده خواهر این فعال مدنی به کمپین گفت: «مترجم از گرجستان با خانواده‌مان تماس گرفت و ضمن تایید خبر بازداشت او اعلام کرده که او را به ایران دیپورت خواهند کرد، و البته با توجه به شرایط برادرم در ایران و تهدیدات صورت گرفته علیه او، بازگرداندن وی به ایران برایش خطر جانی و بازداشت و زندان را به همراه خواهد شد.»

  پاسخحذف
 2. سعید حسین زاده آزاد شد.
  دادستان کل گرجستان به بخش گرجی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی می‌گوید محمد حسین‌زاده که هفته گذشته در فرودگاه آن کشور بازداشت شده‌بود، به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده است.
  بنا بر اعلام دادستانی، آقای حسین‌زاده در پی بازداشت اعتراف کرده‌است که در ترکیه با پرداخت مبلغی حدود هفت هزار یورو، ویزای جعلی برای سفر به اروپا دریافت کرده بود.
  دادستان کل گرجستان می‌گوید با توجه به اینکه این تبعه ایران، قانون گرجستان را زیر پا نگذاشته و در فهرست پلیس بین‌الملل نیز نبوده، تنها با پرداخت جریمه نقدی سه هزار لاری (معادل هزار یورو) آزاد شده است.
  مشخص نیست که آقای حسین‌زاده پس از آزادی گرجستان را به مقصد کدام کشور ترک کرده است.

  پاسخحذف

ارسال یک نظر