کاروان امید به سوی اروپا

قفقازستان - در روزهای اخیر دهها ایرانی گرجستان را به مقصد شهر ادرنه در ترکیه ترک کردند. آنها می گویند میخواهند خود را به سایر پناهجویان برسانند و قرار است  بطور دسته جمعی به اروپا کوچ نمایند.
بیش از یک ماه است که در شبکه های مجازی و بویژه در گروههای تلگرامی، پناهجویان در تلاش هستند که یکدیگر را از یک حرکت دسته جمعی بسوی اروپا مطلع سازند. در برخی از اطلاعیه های منتشر شده در فضای مجازی مبداء حرکت دسته جمعی شهر ادرنه در ترکیه و تاریخ حرکت 5 آوریل جاری اعلام شده است. برخی نام این حرکت را "کاروان امید" گذاشته اند.

ایرانیان گرجستان و شرکت در کوچ دسته جمعی
بر اساس گزارشهای رسیده به قفقازستان دهها ایرانی نیز در روزهای اخیر گرجستان را به مقصد ترکیه ترک کرده اند تا خود را به  آدرنه برسانند. یک بانوی ایرانی در تماس با قفقازستان می گوید که قصد دارد همراه با همسر و نوزاد شیرخواره شان به ادرنه سفر کند تا خود را به کاروان پناهجویان برساند. او میگوید در حال جمع اوری کمک مالی از هموطنان خود است تا هزینه سفر و تغذیه نوزاد هنگام راهپیمایی را فراهم سازد. 
جوانی 26 ساله بنام پ. به قفقازستان می گوید به کاروان آدرنه خواهد پیوست زیرا در گرجستان آینده ای برای خود متصور نیست: اینجا خیلی از ایران آزادتره، از پلیس و مامورها نمی ترسی اما آینده ای هم نداری.

آیا این کاروان به مقصد می رسد؟
پناهجویی که پلی پشت سر نمی بیند راهی بجز حرکت بسمت جلو ندارد. اینکه چه تعداد از پناهجویان به برنامه کوچ جمعی بپیوندد در موفقیت آن تاثیر گذار است. 
اتحادیه اروپا و سازمانهای وابسته اش در این ماهها تبلیغات گسترده ای در مورد سیاستهای ترامپ و بستن مرزهای ایالات متحده با مکزیک به راه انداخته اند گرچه این واقعیت آشکار است که مرزهای امریکا با مکزیک گذری شده اند برای عبور کوکائین و پولهای کثیف.اکنون باید دید اروپا چه واکنشی در مورد دیوار پناهجویان خواهد داشت؟ 
برای نیل به موفقیت، بسیار مهم است که این کاروان پرجمعیت باشد و بتواند توجه افکار عمومی را بخود جلب نماید.







نظرات