ارائه چهار مقاله در یک کنفرانس / مافیای مقاله سازی

قفقازستان - خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران گزارش داده است که بزودی یکی از خبرنگاران این سازمان در کنفراسی در گرجستان 4 مقاله را بطور شفاهی ارائه خواهد کرد. قفقازستان مروری کوتاه دارد بر عملکرد مافیای مقاله سازی.
صنعت مقاله سازی در ایران متولد نشده است. نرم افزارهای مختلفی بویژه توسط چینی ها عرضه شده است که در مورد هر موضوعی بسرعت برای شما مقاله جدیدی درست میکند. اگر عامل انسانی وارد این فرآیند بشود گاهی حتی در چند ساعت می توان مقالات پرمحتوایی هم تولید کرد بدون انکه شخص اطلاعات تخصصی در رشته مربوط داشته باشد.
موضوع مهم این است که  مقاله سازی چیزی به دانش بشری نمی افزایند بلکه بعکس در سیستمهای رانتی مانند جمهوری اسلامی، ارائه مقالات ساختگی توسط برخی از افراد منجر می شود که امتیازات و امکانات خاصی در اختیار آنها قرار بگیرد و این باعث دلسردی پژوهشگران واقعی و افراد فرهیخته می شود.
ایران از معدود کشورهای جهان است که مقامات عالی آن آشکارا در زمینه جعل مقاله و گرفتن عناوین دانشگاهی فعالیت میکنند. حسین قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت جمهوری اسلامی یکی از چهره های مشهوری است که مقالات ارائه شده توسط او خبرساز گردید. او در سال 2015 حدود 70 مقاله منتشر کرد. برخی رسانه ها تعداد مقالات او را  با تعداد مقالات برندگان جایزه نوبل مقایسه کردند و مشخص گردید که آقای وزیر در دورانی که شغل پر مشغله وزارت را برعهده داشت، دهها برابر دانشمندان برجسته جهان مقاله منتشر کرده است.
پس از تولید مقاله مرحله مهمی وجود دارد و آن ارائه مقاله است. روشن است که برای انتشار مقاله در نشریات علمی معتبر رعایت استانداردها و شرایط ویژه ای لازم است که موجب می شود هزینه تولید مقاله افزایش یابد و در صورت جعلی بودن آن خطر رسوایی بسیار بالاست. بتاریخ 1 نوامبر 2016 مجله نیچر گزارش داد که 58 مقاله را که از سوی 282  نویسنده ایرانی ارائه شده، به خاطر تقلب علمی حذف می‌کند. این یکی از رسوایی های بزرگ مافیای تولید مقاله در ایران است که واکنش مقامات جمهوری اسلامی را نیز برانگیخت. وحید احمدی معاون وزیر علوم در جمهوری اسلامی به ایسنا گفت که در تهیه مقالات نیچر قریب به 400 نفر فعالیت داشتند. 
راهکار آسانتر برای ارائه مقالات تولیدی، برگزاری کنفرانس در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشورهای مختلف می باشد. بسیاری از دانشگاههای خصوصی در جهان استقبال می کنند که سالن کنفرانس و برخی از امکانات کمک آموزشی آنها به 
اجاره در بیاید. بعلاوه برگزاری چنین کنفرانسهایی برای واسطه ها نیز درآمد زاست.  
در گرجستان موسسه ای بنام "آکادمی بین المللی علوم گرجستان" کار دلالی با دانشگاهها برای اجاره فضاء آموزشی و همینطور اسکان مقاله خوانها در کشور را بعهده دارد. فرزاد قاسم زاده مدیریت این موسسه را برعهده دارد و برادر او بهزاد نیز از شرکاء می باشد. جالب است که بدانید فرزاد قاسم زاده بعنوان نماینده دانشگاه پیام نور نیز در گرجستان فعالیت میکند. بعبارت دیگر این موسسه گاه بجای دلالی برای دانشگاهها ترجیح میدهد که کنفرانسها را با نام دانشگاه خودش برگزار کند تا هزینه اضافی هم پرداخت نشود.
بودن نام "آکادمی" در عنوان  موسسه معرفی شده تاثیر روانی خاصی می تواند در فضاء بوروکراتیک ایران ایجاد نماید. فرزاد قاسم زاده در سال 2016 یعنی در بدو تاسیس موسسه خود توانست با شهرداری قزوین تفاهمنامه ای امضاء کند تا پرسنل این شهرداری تحت عنوان استفاده از فرصتهای مطالعاتی بتوانند در کنفرانسهای برگزار شده توسط او شرکت کنند.
موسی کاظم زاده که قرار است چند روز دیگر (29 شهریور/20 سپتامبر) چهار مقاله توسط آکادمی بین المللی گرجستان ارائه کند، مدیر سایت "بازار تبریز آنلاین" است که اقتصاد مقاومتی خامنه ای را تبلیغ میکند. 

نظرات