پل خشک در تفلیس

پل خشک

قفقازستان - پل خشک یا مشرالی خیدی یکی از بناهای تاریخی شهر تفلیس است که در مجاورت آن بازاری هم به همین نام وجود دارد.  این مجاورت موجب شده است که اغلب منابع به "بازار پل خشک" اشاره کنند  و کمتر به پل خشک بپردازند تاجائیکه بسیاری از راهنمایان گردشگری اطلاعاتی در مورد تاریخچه این پل ندارند.  
پل خشک در قرن نوزده
امروزه پل خشک بر روی بزرگراه زویاد گامساخوردیا ზვიად გამსახურდიას ქუჩა قرار گرفته است اما در زمان ساخت پل، چنین بزرگراهی وجود نداشت بلکه بجای آن کانالی بود که آب رودخانه متکواری از ان عبور می کرد. پل خشک در سالهای 1848 تا 1851 یعنی اواسط قرن نوزدهم ساخته شد. سازنده این پل معماری ایتالیایی بنام ج. اسکودری Джованни Скудьери معرفی می شود. در آنزمان این پل میخائلوفسکی کوچک Малым Михайловским نامیده میشد که در امتداد پل میخائیلوفسکی بزرگ قرار داشت.
در سال 1933 کانال آب در زیر این پل خشک گردید و بجای آن خیابان ساخته شد. از آن زمان این پل به پل خشک معروف شد.
اکنون در امتداد پل خشک پل زاربروکن ზაარბრიუკენის ხიდი قرار دارد که از آن بزرگتر است.
بازار پل خشک در اواخر دوران شوروی شکل گرفت و تاکنون برقرار بوده است. در این بازار اشیاء عتیقه، قالی گرجی، چورخلا، لوازم دست دوم و در کل هر شیئ که افراد در منزل دارند عرضه می شود. در بخشی از این بازار تابلوهای نقاشی عرضه می شود و برخی به آن قسمت پارک نقاشان می گویند. قسمتی هم پاتوق دلالها و واسطه های ملک است، اینها در زمینه اجاره منزل و آپارتمان و فروش زمین فعالیت می کنند.
در اوایل سال 2019 کار بر آسفالت روی پلهای خشک و زاربروکن و نیز نوسازی سنگفرش پیاده روهای آنها آغاز شد که تاکنون ادامه پیدا کرده است.
این هم چند عکس از بازار پل خشک و پارک نقاشان:
به کانال تلگرامی گرجستان بپیوندید


نقاشی و کارهایهنری از تولید به مصرف:
تعمیرات محدوده پل خشک در سال 2019 :
نظرات

ارسال یک نظر