حمله سایبری به گرجستان ممکن است از خارج کشور باشد


قفقازستان - وزارت کشور گرجستان اعلام کرد که تحقیق در مورد حمله سایبری ادامه دارد و این احتمال وجود دارد که منشاء حملات  در خارج مرزها باشد.
در شبکه های اجتماعی برخی از کاربران این گمانه را مطرح می کنند که حملات ممکن است از جانب روسیه صورت گرفته باشد با اینحال هنوز گزارشی رسمی و مستند در مورد منشاء این حملات منتشر نشده است. وزارت کشور گرجستان اعلام کرده است برای تحقیق در این مورد از کشورهای هم پیمان دعوت به همکاری کرده است.
علاوه بر روسیه، جمهوری اسلامی نیز سوابق متعددی در مورد هک کردن و حملات سایبری به کشور های دیگر در پرونده خود ثبت نموده است. جمهوری اسلامی که در شرایط سختی به لحاظ سیاسی و اقتصادی بسر می برد در ماههای اخیر دست به اقدامات تروریستی متعدد از جمله حمله به نفتکشها و تاسیسات نفتی کشورهای دیگر زده است و بنظر می رسد تلاشی گسترده در راستای بر هم زدن نظم و آرامش در منطقه به انجام می رساند.
در حملات سایبری 28 اکتبر، حدود 2 هزار وبسایت و 15 هزار صفحه وب مورد حمله قرار گرفتند. برخی از سایتهای دولتی، وبسایت دادگاهها و تعدادی سایت متعلق به شرکتهای خصوصی در این حملات از کار افتادند. پخش شبکه تلویزیونی ایمدی نیز برای ساعاتی متوقف شد.  بر اساس اطلاعیه وزارت کشور، اطلاعات این وبسایتها بازیافت شده اند و اوضاع هم اکنون عادی است.
در برخی از وبسایتهای هک شده تصویری از میخیل ساکاشویلی رئیس جمهور پیشین گرجستان ظاهر گردید که بر روی آن نوشته بود: من باز خواهم گشت.

نظرات