وقتی ایلیا به همجنسبازی و کودک آزاری متهم می شود


قفقازستان - کشیش اخراجی مقامات ارشد کلیسا و از جمله ایلیا را به لواط و کودک آزاری متهم می کند. 
بدون شک قدرتمندترین نهاد غیرحکومتی در گرجستان کلیسای ارتودکس می باشد اما این اقتدار سنتی و تاریخی در سالهای اخیر رو به تزلزل گذاشته است. فوریه سال 2017 اعلام شد که کشیش گیورگی مملادزه در فرودگاه تفلیس دستگیر شده است. به او اتهام حمل مواد سمی و نقشه قتل ایلیا وارد شد. برخی رسانه ها اعلام کردند که مملادزه می خواسته است ایلیا را به قتل برساند تا خود جانشین او بشود. گرچه این نخستین بار نبود که یک روحانی مسیحی دستگیر می شد اما رتبه مملادزه و نوع  اتهام وارده خواه ناخواه ضربه ای بود بر هاله قداستی که دور و بر روحانیان ارتودکس به چشم می آمد.
در روزهای اخیر، اخراج پتره تساآوا ( پتر تساوا) از شورای سینوید  آغاز جنگ روانی دیگری علیه کلیسا شد. پتره تساآوا روز 31 اکتبر به خبرنگاران گفت که دلیل اخراج او "افشاگری در مورد وجود گناه لواط" در کلیسای گرجستان بوده است. او همچین به ملت گرجستان هشدار داد که رهبر کلیسای آنها "آلوده به گناه لواط و کودک آزاری" است.
کهولت سن و بیمارهای متعدد ایلیا  موضوع جانشینی او را اهمیت بخشیده است و شورای سینوید نقش مهمی در تعیین رهبر آینده ایفا میکند. موضوع اختلافات هرچه باشد، بدون تردید بر قداست و اقتدار کلیسا لطمه وارد خواهد ساخت و گروههای لائیک در کشور از آن بهره برداری خواهند کرد.


نظرات