درخواست رسیدگی مجدد به پرونده پوریا جواهریان


قفقازستان - کنت تیمرمن روزنامه نگار سیاسی خواهان رسیدگی مجدد به پرونده پوریا جواهریان شده است. پوریا جواهریان که بعنوان صاحب رستوران نایب در تفلیس شناخته میشد به اتهام برنامه ریزی برای قتل دستگیر شد. با اینکه قتلی اتفاق نیفتاد اما او به تحمل 17 سال زندان محکوم شده است.  آیا عدم تناسب جرم و مجازات به این معنی است که مقامات گرجستان مطابق خواست دستگاههای اطلاعاتی جمهوری اسلامی عمل کرده اند؟
کنت تیمرمن به گرجستان سفر کرده است تا به موضوع محکومیت علیرضا سلیمانی پاک رسیدگی کند. علیرضا سلیمانی پاک در گرجستان خود را بنام پوریا جواهریان معرفی میکرد. کنت تیمرمن در بیانیه ای اعلام میکند: 17 سال زندان ! این بیش از دوبرابر مجازاتی است که علیه متهمان گرجستانی در کیسهای مشابه صادر شده است.
کنت تیمرمن در بیانیه خود اعلام می کند که او حقوقدان نیست و می خواهد با جمع آوری پول مبلغ لازم برای رسیدگی حقوقی به این پرونده را فراهم کند.
فرضیه ای که از سوی کنت تیمرمن مطرح می شود این است که جمهوری اسلامی با کمک حکومت گرجستان خواسته است یکی از مخالفان خود را حذف کند زیرا 17 سال زندان برای فردی با این سن و سال به این معناست که او باید تا پایان عمر فعال خود در حبس بماند.
اما چرا جمهوری اسلامی خواسته است پوریا جواهریان را حذف کند؟ تیمرمن به سخن جواهریان در مورد رویداد 11 سپتامبر  اشاره می کند. پوریا جواهریان مدعی بود که جمهوری اسلامی در آن حمله تروریستی با القاعده همکاری داشته است. طبق فرضیه تیمرمن جمهوری اسلامی خواسته است با مشارکت حکومت گرجستان یک شاهد عینی از وقایع پشت پرده 11 سپتامبر را حذف کند.
کنت تیمرمن شاید تنها شخصیت برجسته ای باشد که ادعاهای پوریا جواهریان در مورد رویداد 11 سپتامبر را جدی گرفته است.
پرسش - اگر پوریا جواهریان اطلاعات مهمی در مورد حمله تروریستی 11 سپتامبر به دستگاههای امنیتی آمریکا داده است، چرا دولت ایالات متحده برای آزادی او اقدامی نمی کند؟
این یک پرسش کلیدی است که از سوی بسیاری مطرح شده است و رادیو پیام اسرائیل نیز آن را بازتاب داده است. برای درک بهتر موضوع باید کنت تیمرمن را بهتر بشناسیم و اینکه پوریا جواهریان براستی چه شخصیتی بود و روابط جمهوری اسلامی با گرجستان در چه چهارچوبی است.

کنت تیمرمن کیست؟
.کنت تیمرمن یکی از مخالفان برجام بود. او در مقاله ای که بهار 2018 در وبسایت فاکس نیوز منتشر شد به فعالیت های حکومت در زمینه حمایت از گروه های تروریستی، نقش حکومت ایران در جنگ سوریه ، جنگ‌های نیابتی حکومت ایران در منطقه و نیز سرکوب شهروندان ایران از سوی حکومت اشاره می کند و می نویسد: پرزیدنت ترامپ خروج خود را از توافق اعلام کند. ایران توافق را به خاطر اقدامات خودسرانه و دروغ هایی رسوا، حتی پیش از 16 ژانویه 2016 زمان آغاز اجرای رسمی آن، کشت.
کنت تیمرمن همچین ملاقات محرمانه محمد خاتمی با جورج سوروس را افشا کرد.
او درباره حکم ناعادلانه دستگاه قضایی گرجستان در مورد پوریا جوهری در نشریه نیویورک پست مینویسد: مالیات دهندگان آمریکایی  بیش از 1.4 میلیارد دلار برای اقتصاد گرجستان هرینه کرده اند که این شامل برنامه توسعه با هدف تقویت نقش قانون، استقلال دادگستری و حمایت از حضور هیئت منصفه در دادگاهها می باشد .
در مجموع میتوان از گفته های تیمرن برداشت کرد که او مخالف و منتقد جریانی در امریکا که بخشی از قدرت سیاسی کشور را بدست دارد.
کنت تیمرمن در کتاب خود در مورد ادعای پوریا جواهریان در مورد دخالت حکومت ایران در حادثه 11 سپتامبر می نویسد: وقتی‌ این ادعای علیرضا سلیمانی پاک را از یک افسر سیا استعلام میکنم،افسر سیا می‌گوید:این مرد یک جاعل زنجیره‌‌ای است.و یکی‌ دیگر از افسران ارشد اطلاعاتی در واکنش به ادعای ذاکری مبنی بر مطلع کردن سفارت آمریکا در باکو در رابطه با حمله 11 سپتامبر، گفته است:"ما هیچ سابقه‌ای از اینکه سلیمانی پاک چنین اطلاعی داده باشد نداریم و او یک جاعل و دروغ گوی قهار است."
در واقع همان جریان در سیا نیز نفوذ دارد و منجر به اطلاع رسانی نادرست شده است. 

بازدید جواد قوام شهیدی از رستوران نایب 
سید جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی در گرجستان یک شب در ماه سپتامبر 2017 به همراه چهارنفر از آدمهای سفارت
جواد قوام شهیدی در رستوران نایب
از رستوران  نایب بازدید میکند و گفته میشود دقایقی نیز با پوریا جواهریان گفتگو کرده است. چنین دیداری این گمانه را تقویت میکند که پوریا جواهریان  با دولت جمهوری اسلامی مراوداتی داشته است. در شرایطی که رستوران نایب ایرانی ها را به سپرده گذاری و مشارکت در فعالیتهای اقتصادی در گرجستان دعوت میکرد، دیدار سفیر جمهوری اسلامی از محل او نوعی حمایت تلقی میشد. 
کنت تیمرمن در مورد حضور قوام شهیدی در رستوران نایب، سناریوی دیگری را مطرح میکند. بر اساس گفته او جواد قوام شهیدی جاسوس شناخته شده جمهوری اسلامی است و برای انجام معامله ای به رستوران رفته بود. سفیر جمهوری اسلامی به پوریا جواهریان می گوید که میتواند از عفو خامنه ای استفاده کند اگر با شبکه ای مانند سی ان ان مصاحبه کند و ادعاهای خود در مورد حملات 11 سپتامبر را پس بگیرد.
به گفته تیمرمن پیشنهاد نهایی قوام شهیدی به جواهریان پرداخت 5 میلیون دلار پول نقد و گذرنامه گرجستانی بوده است.
دردسرهای پوریا جواهریان و دستگیری او در فاصله زمانی اندکی بعد از آن ملاقات شروع می شود.

نحوه دستگیری و خبررسانی در مورد آن
با آنکه پرسشها و ابهامات فراوانی در مورد فرضیه تیرمن مطرح می باشد اما نحوه دستگیری پوریا جواهریان و خبررسانی  در مورد آن این گمانه را تقویت می کند که توطئه ای علیه او صورت گرفته است.
دوربینهای شبکه تلویزیونی ایمدی هنگام دستگیری او در محل قرار داشتند. گویا خبرنگاران شبکه ایمدی پیشاپیش میدانستند که قرار است این فرد دستگیر شود. 
اتهام وارده به او نیز دور از ذهن بنظر می رسد. گفته می شود او می خواسته است فردی بنام و.ع را به قتل برساند. این فرد مدتی در رستوران نایب کارهای تعمیراتی انجام میداد و اختلاف مالی با مدیر رستوران داشت و مجموع مطالبات او به 5 هزار دلار نمی رسید اما گفته میشود جواهریان قرار بود 5.5 هزار دلار به قاتل پرداخت کند.

پوریا جواهریان که بود؟
حمید رضا ذاکری پیش از مهاجرت به گرجستان و انتخاب نام پوریا جواهریان در گفتگویی با کیانوش توکلی مدیر سایت ایران گلوبال تائید کرده بود که پیشتر با وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی همکاری  میکرده است و نامهای مختلفی داشته است. در همین گفتگو او اعلام میکند که آنتونی صراف زاده و علیرضا سلیمان پاک نامهای دیگر وی هستند.
پوریا جواهریان در گفتگوی مزبور توضیح میدهد که این نامها در واقع کدهایی  هستند  که به تائید سازمانهای اطلاعاتی میرسند و در واقع اسم سازمانی هستند. با استناد به همین گفته او می توان نتیجه گیری کرد که وی در دوره زندگی در گرجستان هم با یک  سازمان اطلاعاتی در ارتباط بوده است و در واقع پوریا جواهریان نام سازمانی او بوده است.
برخی میگویند او نام خود را تغییر داده بود تا در گرجستان زندگی جدید و بدون دغدغه ای را آغاز کند اما این فرضیه درست نیست. زیرا در میدان اصلی شهر رستورانی ایرانی تاسیس کرده بود. اغلب خودش در رستوران حضور داشت و در محلی هم می نشست که عموم مشتری ها و مراجعه کنندگان می توانستند او را ببیند. این فرضیه که پوریا جواهریان نام سازمانی او بود و از آن طریق کدهایی را به سایر افراد مرتبط با سازمان منتقل می کرد به واقعیت نزدیکتر بنظر می رسد. 
اگر بخواهیم از نام  سازمانی او رمزگشایی کنیم، دو نام پوریا جواهریان و نایب (نام رستوران او در تفلیس) یادآور پوریا نایبی هستند. کمااینکه با مطرح شدن نام پوریا جواهریان در رسانه ها، برخی به عمد یا از روی اشتباه به او پوریا نایبی می گفتند. پوریا نایبی فردی است که از سوی خرانه داری آمریکا در لیست سیاه قرار گرفته است و متهم به پولشویی می باشد. 
بعلاوه بر اساس اطلاعات بدست آمده، مبالغ سنگینی در رستوران نایب جابجا میشد که با شغل رستورانداری تناسب نداشت.
فرضیه همکاری او با سازمانهای اطلاعاتی غربی در گرجستان پذیرفتنی نیست زیرا آن سازمانها هنگام دستگیری به او کمکی نکردند. پس میتوان نتیجه گیری کرد او با سازمانی همکاری داشته است که دولت گرجستان میتوانست با آسودگی خیال او را دستگیر و روانه زندان کند.
اگر نظر تیمرمن درست باشد و جواد قوام شهیدی مجری پروژه دستگیری او باشد پس میتوان نتیجه گرفت که او با یک دستگاه اطلاعاتی در ایران ارتباط داشته است اما در مورد موضوع مهمی با آنها همکاری نکرده است.

همکاری گرجستان با جمهوری اسلامی
روابط خاص گرجستان با جمهوری اسلامی موضوع پنهانی نیست و نمونه های فراوانی میتوان مثال زد. روح الله زم قبل از دستگیری اعلام کرده بود که برخی از کازینوهای گرجستان با شبکه ای در ارتباط هستند که زیر نظر حسین طائب فعالیت میکند. 
جمهوری اسلامی از طریق یک شبکه شایعه ساز و دروغ پراکن بر دولت گرجستان اعمال فشار میکند. این شبکه شایعه ساز دروغهایی مانند لخت کردن زنان ایرانی در فرودگاه را اشاعه می دهد و از این طریق ایرانیان را در انتخاب مقصد سفر و سرمایه گذاری هدایت میکند. مهرداد سید عسگری اقتصاددان ایرانی بر این باور است که "جمهوری اسلامی با کمک این شبکه شایعه ساز به گرجستانی ها نشان میدهد که کنترل هدایت سرمایه ها و گردشگری در دست دولت حاکم بر ایران است".
اقدام کنت تیمرمن میتواند به نفع جنبش آزادی خواهی مردم ایران باشد زیرا موجب خواهد شد که دولت گرجستان در معامله با جمهوری اسلامی بیشتر احتیاط کند. کنت تیمرمن از پرزیدنت ترامپ خواسته است که با پرزیدنت زورابیشویلی گفتگو کند تا عدالت در مورد پوریا جواهریان اجرا شود.
به کانال تلگرامی گرجستان بپیوندید 

نظرات