اتباع گرجستان برای سفر به اروپا نیاز به ویزا خواهند داشت


قفقازستان - از سال 2021 شهروندان کلیه کشورهای خارج از منطقه شنگن برای برای ورود به حوزه شنگن نیاز به مجوز سفر  خواهند داشت. شهروندان گرجستان نیز مشمول این قانون خواهند بود.
مجوز جدید برای سفر به اروپا اتیاس ETIAS نامگذاری شده است تا از ویزا متمایز شود اما در ادامه توضیح خواهیم داد که اتیاس در واقع نوعی ویزا یا روادید است. درخواست اتیاس بصورت آنلاین انجام می شود.
به گزارش یورونیوز، فرم درخواست اتیاس بصورت الکترونیکی بررسی شده و پاسخ مقامات حدودا 96  ساعت پس از پردازش آن با ایمیل برای متقاضی فرستاده می‌شود. هزینۀ انجام این پروسه 7 یورو است و مجوز سفری که به این ترتیب صادر می‌شود حداکثر سه سال اعتبار دارد. باید توجه داشت که اگرچه اعتبار چنین مجوزی تا سه سال است اما مقامات می‌توانند تحت شرایطی آن را زودتر از این زمان نیز لغو کنند.
با توجه به تعریفی که برای روادید ارائه شده است، اتیاس از نگاه مسافر و آژانسهای مسافرتی  نوعی روادید می باشد اما اینکه نام متفاوتی برای آن انتخاب شده است بدین خاطر است که اتیاس در این چهارچوب تعریف شده است که  آیا مسافر  بطور بالقوه یک تهدید امنیتی یا جنایی برای منطقۀ شنگن محسوب می‌شود یا خیر. بعبارت دیگر صدور یا عدم صدور اتیاس تنها به مسائل امنیتی و جنایی مربوط می شود. 
پرسش - آیا شهروندان کشورهای ایران و افغانستان نیز برای سفر به اروپا باید درخواست اتیاس کنند؟
پاسخ - خیر. اتباع ایران و افغانستان پیش از مسافرت به اروپا باید درخواست ویزا بدهند. هنگام بررسی درخواست ویزا به لحاظ امنیتی و جنایی چک می شوند پس نیاز به درخواست جداگانه ای ندارند.
اتیاس برای اتباع کشورهایی تعریف شده است که دارندگان گذرنامه انها در حال حاضر بدون روادید به اروپا سفر میکنند. سال 2020 برای اتباع این کشورها آخرین سالی خواهد بود که آزادانه به اروپا مسافرت میکنند.
به کانال تلگرامی گرجستان بپیوندید 

نظرات