ایرانی ها رکورددار متقاضیان پناهندگی از گرجستان


قفقازستان - در سال 2019 دارندگان تابعیت ایرانی در صدر متقاضیان پناهندگی از گرجستان قرار گرفتند.
به گزارش ایرسا، وزارت کشور گرجستان اعلام کرده است که در سال 2019 تعداد درخواستهای پناهندگی در این کشور 1237 مورد بوده است. در  این سال  37.91 درصد تقاضاهای پناهندگی از سوی اتباع ایرانی بوده است و بر این اساس رقم ایرانیان متقاضی پناهندگی 469 تن می باشد.
منبع مزبور گزارش می دهد که در سال 2019 اداره مهاجرت گرجستان تعداد 71 پرونده متقاضیان ایرانی را مورد بررسی قرار داد که هیچیک از تقاضاها مورد موافقت قرار نگرفت.
بر پایه اطلاعات بدست آمده از سوی قفقازستان، پرونده های رسیدگی شده در سال 2019 مربوط به متقاضیان همان سال نبوده است بنابراین 469 متقاضی در سال گذشته همچنان در انتظار پاسخ دولت گرجستان هستند.

پای سخن پناهجویان
اواسط نوامبر سال 2019 نشستهایی با حضور پناهجویان در مرکز همگرایی گرجستان در تفلیس برگزار شد. در آن نشستها پناهجویان از کشورهای مختلف و منجمله ایران حضور داشتند تا پرسشها و نظرات خود را با نماینده کمیساریای عالی پناهندگان در میان بگذرانند. 
به گزارش قفقازستان، در نشستی که بتاریخ 15 نوامبر 2019 در مرکز همگرایی برگزار گردید و  حدود 20 پناهجو با تابعیت ایرانی حضور داشتند، همگی به این مسلئه اشاره کردند که در گرجستان بلاتکلیف هستند و نمی دانند چه آینده ای در انتظار آنها است.  در این نشست آقایی که حدود سی و  چند ساله بنظر می رسید به نماینده کمیساریا گفت: با همسر و فرزندم در گرجستان پناهجو هستیم. نمیدانم چه آینده ای در انتظار ماست. آیا فرزند من زبان گرجی یاد بگیرد یا اینکه باید به فکر رسیدن به کشور دیگری باشیم؟

کمیساریای عالی پناهندگان به پناهجویان چه پاسخی میدهد؟
در نشست مورد اشاره در مرکز همگرایی، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان به پناهجویان می گوید که حقوق پناهجویان در گرجستان با پناهندگان یکسان است. او همچنین به این نکته اشاره میکند که راههای قانونی برای ماندن در گرجستان وجود دارد حتی اگر اداره مهاجرت به درخواست شما پاسخ منفی بدهد. بنظر می رسد اشاره او به شکایت از تصمیم اداره مهاجرت و سالها دوندگی در راهروهای دادگاههای گرجستان باشد.

هر چند برخی از سازمانها و نهادهای مدنی از دولت گرجستان خواسته اند  تا وضعیت موجود را اصلاح نمایند اما همچنان بلاتکلیفی و عدم پاسخگویی از مشکلات عمده ای است که پناهجویان در گرجستان با آن مواجه هستند.
به کانال تلگرامی  گرجستان بپیوندید. 


 
  

نظرات